$
המלצות ואזהרות

תיק מעקב, בדיקה חוזרת: אנליסט ממשיך לגייס בקרנות ובגמל, המנכ"ל משדר אופטימיות

בית ההשקעות גייס השנה 2.4 מיליארד שקל לקרנות הנאמנות ו־414 מיליון שקל לגמל. איציק שנידובסקי מאותת שלדעתו שווי החברה יעלה בטווח הארוך

יניב רחימי 07:0706.06.17

הסיבה לבדיקה לפני שלושה שבועות: מתחילת השנה אנליסט נהנה מעלייה בהיקף הנכסים המנוהלים, שצפויה להביא לשיפור משמעותי בתוצאותיו של בית ההשקעות

 

בית ההשקעות אנליסט נכנס למדור תיק המעקב לפני שלושה שבועות על רקע הצמיחה המהירה שנרשמה מתחילת השנה בהיקף הנכסים שהוא מנהל — צמיחה שצפויה להביא לשיפור משמעותי בתוצאות הכספיות שהוא עתיד להציג.

 

הנתונים שהתפרסמו מאז מעידים כי קצב הגיוסים באנליסט נמשך ואף מתגבר. את חודש מאי סיים בית ההשקעות עם גיוסים של 430 מיליון שקל בקרנות המסורתיות, נתון שהביא את כלל הגיוסים מתחילת השנה לקרנות הנאמנות ל־2.4 מיליארד שקל.

 

מגייסים במסורתיות, פודים בכספיות

 

הקרן שגייסה את הסכום הגבוה ביותר, 162 מיליון שקל, היא אנליסט 20/80. אולם באותה עת הציגה אנליסט בקרנות הכספיות פידיונות שהגיעו מתחילת השנה ועד מאי להיקף של 282 מיליון שקל. הירידה בהיקף הנכסים בקרנות הכספיות ומנגד העלייה בהיקף הנכסים בקרנות המסורתיות מעלות את הממוצע המשוקלל של דמי הניהול בקרנות של אנליסט. גם תחום קופות הגמל וקרנות ההשתלמות זוכה לעדנה, ובמסגרתו גייסה אנליסט באפריל 125.2 מיליון שקל. סכום זה גבוה אפילו מהגיוסים שנרשמו באנליסט בדצמבר 2016, חודש שנחשב חזק במיוחד, הודות להפקדות שנעשות לקראת סוף השנה. מתחילת השנה אנליסט גייסה בתחום הגמל סכום מצטבר של 414 מיליון שקל, שיפור משמעותי לעומת צבירה שלילית בהיקף של 105 מיליון שקל בארבעת החודשים הראשונים של 2016.

 

בתחילת יולי תיערך במשרדי אנליסט אספה כללית מיוחדת של בעלי המניות, ועל סדר יומה הארכת תקופת המימוש של כתבי אופציה לא סחירים שהוענקו למנכ"ל איציק שנידובסקי בשלוש שנים נוספות. מדובר ב־100 אלף כתבי אופציה שהוענקו לו בשנת 2009, עם מינויו למנכ"ל, ותקופת ההבשלה שלהן כבר הסתיימה.

 

מחיר המימוש של כתבי האופציה האלה הוא 18.72 שקל, הנמוך ב־30% משער המניה של אנליסט בבורסת תל אביב. על הנייר יש לשנידובסקי רווח של כ־820 אלף שקל (לפני מס), אך אף שהאופציות כבר עמוק בתוך הכסף, מעדיף מנכ"ל אנליסט לכנס אספה ולהאריך את תקופת המימוש שלהן בשלוש שנים נוספות.

 

בינתיים הסימנים מעידים על כיוון נכון

 

בחירתו זו של שנידובסקי מספקת יותר מרמז עבה באשר לעמדתו הסובייקטיבית לגבי השווי העתידי של מניית אנליסט. יש להניח כי לו חשש שמחירה יירד, היה ממיר את האופציות שבידיו למניות של אנליסט וממהר למכור אותן לפני שיאבדו משוויין.

 

נער הייתי וגם זקנתי, וראיתי יותר מדי מקרים של מנהלים שהאמינו באמת ובתמים כי מניית החברה שהם מובילים מתומחרת בחסר. די אם אציין את נוחי דנקנר והרצל חבס, כדי להזכיר נשכחות ולחדד את טענתי שמדובר באינדיקציה חיובית — לא יותר. שכנוע עצמי עמוק של מנכ"ל בערך החבוי של החברה בניהולו אינו ערובה לעלייה עתידית בשווי השוק שלה.

 

מה שיקבע את שווי השוק של אנליסט ואת ערך המניה שלה בעתיד הם הביצועים בתחום ניהול ההשקעות והמשך מגמת צבירת הנכסים המנוהלים. לעת עתה, כפי שעולה מנתוני הגיוסים בקרנות הנאמנות ובקופות הגמל, הסימנים מעידים שאנליסט צועדת בכיוון הנכון.

 

 

איציק שנידובסקי איציק שנידובסקי צילום: בועז אופנהיים

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x