$
בורסת ת"א

עלייה של 57% בשורת הרווח: פרוטרום ממשיכה לצמוח

חברת הטעמים וחומרי הגלם סיימה את הרבעון עם רווח של 33 מיליון דולר - מול 21 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההכנסות צמחו ב-17.5% ל-258 מיליון דולר

ניר טל 10:0224.05.17

חברת הטעמים וחומרי הגלם פרוטרום ממשיכה להציג גם ברבעון הראשון של 2017 מגמת צמיחה בהכנסות ושיפור בשורת הרווחיות. הרווח נקי ברבעון הסתכם ב- 33 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 21 מיליון דולר ברבעון המקביל - עלייה של 57%. בנטרול הוצאות חד-פעמיות הסתכם הרווח הנקי בכ-34.5 מיליון דולר, לעומת 26.5 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווח המתואם למניה עמד על 57 סנט. 

מחזור ההכנסות של פרוטרום, בניהולו של אורי יהודאי, הסתכם בכ-302 מיליון דולר, מול 258 מיליון דולר ברבעון המקביל - צמיחה של 17.5%. בחברה מייחסים את העלייה לגידול בהכנסות מפעילויות הליבה בתחום הטעמים וחומרי גלם, שהצליח לקזז השפעה שלילית מינורית של התחזקות הדולר הרבעון. השפעת הדולר, מטבע הדיווח של החברה, גרעה על פי הערכות החברה כ-0.5% מהמחזור. במונחי פרופורמה (כלומר, בהנחה שהחברות שנרכשו היו מאוחדות גם בתקופה המקבילה) הסתכמו הכנסות פרוטרום בכ-288 מיליון דולר, סכום המשקף צמיחה של 5% לעומת הרבעון המקביל.

 

הגידול בשורת ההכנסות תורגם לעלייה של 17% ברווח הגולמי שהסתכם בכ- 116 מיליון דולר, לעומת 99 מיליון דולר ברבעון המקביל. שיעור הרווחיות הגולמית הסתכם בכ-38.2%, בהשוואה ל 38.5% ברבעון המקביל. בחברה מציינים כי במהלך הרבעון נרשמו הוצאות חד-פעמיות שנבעו מהתייעלות במערך המיציים הטבעיים ובחטיבת חומרי הגלם. הוצאות אלה גרעו כמיליון דולר מהרווח הגולמי והתפעולי. לנוכח העובדה שגם ברבעון המקביל נרשמו הוצאות חד-פעמיות, שיעור הרווחיות הגולמית בנטרול הוצאות חד-פעמיות הסתכם בכ-38.5% לעומת 39.1% ברבעון המקביל.

 

הרווח התפעולי ברבעון הפותח של השנה הסתכם בכ-45 מיליון דולר, עלייה של קרוב ל-50% בהשוואה לרווח תפעולי של 30 מיליון דולר ברבעון המקביל. נתון זה משקף שיפור של 3% בשיעור הרווחיות התפעולית, על אף גידול של 10% בהוצאות המכירות והמו"פ. ה-EBITDA הרבעוני עמד על 56.5 מיליון דולר, לעומת 47.2 מיליון דולר ברבעון המקביל – עלייה של 20%. בחברה מציינים כי תהליך השלמת מיזוג של החברות שנרכשו בשנים האחרונות צפוי להביא לחסכון של 20-22 מיליון דולר בהוצאות התפעול, החל מהרבעון הראשון לשנת 2017 ובמהלך המחצית השנייה שלה. 

 

 "אנו ממשיכים להציג תזרים מזומנים חזק מפעילות שוטפת אשר גדל ברבעון בכ-134% לכ-42.5 מיליון דולר. מבנה ההון האיתן שלנו, רמת הנזילות הגבוהה והמינוף השמרני, עם יחס חוב נטו לEBITDA נמוך מ-2, מאפשרים לנו להמשיך ליזום ולנצל הזדמנויות רכישה בהסתמך על צנרת הרכישות החזקה והאיכותית שלנו", אמר לאחר הדוחות אורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרום.

 

במהלך הרבעון הראשון רכשה פרוטרום שלוש חברות נוספות, WFF מווייטנאם, יוניק פלייבורס הדרום־אפריקאית ורנה לורנט הצרפתית, תמורת סכום כולל של 30 מיליון דולר. בנוסף, החברה מימשה את האופציה לרכישת 25% מחברת הטעמים הרוסית PTI (במסגרת מנגנון EARN OUT שבו היא פועלת לרוב). הרכישות הן המשך ישיר לאסטרטגיה של החברה, ובמסגרתה היא יוצקת לתוכה חברות קטנות ובינוניות מהעולם, בניסיון לתפוס נתח שוק במערב אירופה ולהתחבר ליצרנים מקומיים במזרח המתעורר.

 

 

אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום צילום: תומי הרפז

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x