$
בורסת ת"א

פנינסולה מסכמת את הרבעון הראשון: זינוק של 90% ברווח הנקי

חברת האשראי החוץ בנקאי דיווחה על רווח של 4.38 מיליון שקל שנבע בעיקר מהתרחבות תיק האשראי שלה - מרמה של 384 מיליון שקל לרמה של כ-500 מיליון שקל

רעות שפיגלמן 20:0922.05.17
חברת האשראי החוץ בנקאי פנינסולה מסכמת את הרבעון הראשון השנה עם זינוק של 90% ברווח הנקי - שעמד על 4.38 מיליון שקל. הצמיחה הניכרת ברווח הנקי מיוחסת ברובה להתרחבות תיק האשראי של החברה - מרמה של 384 מיליון שקל תיק אשראי (תיק לקוחות) בסוף הרבעון הראשון אשתקד לכ-500 מיליון שקל לסוף מרץ השנה.

הדוח הרבעוני של החברה מספק הצצה לתפנית מסוימת בפעילות החברה. אם עד כה התמקדה החברה בעיקר בניכיון צ'קים ובהלוואות סולו לטוח זמן קצר של עד שנה אחת, ניתן להבחין בצמיחה בפעילות ההלוואות לטווח זמן בינוני - עם תקופת החזר העולה על שנה אחת.

 

 

מה דעתך על מניית פנינסולה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

מדובר בהלוואות שניתנות לעסקים עם מחזור שנתי שנע בין 20-500 מיליון שקל. תיק ההלוואות לזמן ארוך (מעל שנה) מסתכם בכ-12 מיליון שקל , זאת לעומת כאמור תיק של 500 מיליון שקל באשראי שמעמידה החברה לזמן קצר של עד שנה אחת. החברה מתמקדת בהגדלה של נתח פעילות זה לצד אפיקי הפעילות הנוספים שלה.

 

הנפקת האג"ח הראשונה שביצעה פנינסולה בהיקף של 224 מיליון שקל (ומח"מ 1.8 שנים) בחודש שעבר מאפשרת לה להציע גם הלוואות לטווח בינוני. לצד הוזלת עלויות המימון לחברה, גיוון תמהיל מקורות המימון מסתמך כעת באופן מצומצם יותר על אשראי בנקאי שהוא לטווח קצר. ולכן, ההתחייבות הפיננסיות נפרסות על פרק זמן ארוך יותר וכך מתאפשר לחברה גם להעמיד אשראי לפרקי זמן ארוכים יותר.

 

מודל פעילות זה מסייע לצמצום עלויות על ידי ניצול יתרונות לגודל. תשומות העבודה המושקעות בחיתום וליווי נכיון של צ'קים של לקוח כלשהו שקולות כמעט לתשומות המושקעות בהעמדת הלוואת סולו אחת לטווח העולה על שנה עבור לקוח בודד - הלוואה שבממוצע היא מסוכנת פחות ויציבה יותר תזרימית, כך שעבור רמת סיכון נתונה היא תורמת לתיק תשואה יותר גבוהה.

 

מיכה אבני מנכ"ל פנינסולה מיכה אבני מנכ"ל פנינסולה

 

נכון לתום הרבעון, מעל 40% מלקוחות החברה הם מתחום המימון והפיננסים - זאת אומרת שהם למעשה לקוחות המספקים שירותי נכיון צ'קים, ולאחר מכן מקדימים לעצמם את תזרים הצ'ק על ידי ניכיון אצל פנינסולה. כניסתו הקרובה לתוקף ממש בתחילת חודש הבא של חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים מוסדרים תביא לראשונה להחלתו של פיקוח אקטיבי בין היתר על מנכי הצ'קים. כתוצאה מכך, ההערכות בענף הן שחלק מאותם מנכי משנה ייסגרו, ולקוחותיהם יבצעו ניכיון באופן ישיר אצל החברות הגדולות יותר. סגירתם של חלק ממנכי הצ'קים מיוחסת לכך שאין באפשרות של כולם לעמוד בנטל הרגולטורי מפאת גודלם המצומצם כמו גם בעלויות הרגולטוריות הכספיות.

 

 

 

היבט נוסף בדו"ח הרבעוני של פנינסולה הוא הכרה בהכנסות מדמי ניהול בהיקף של 640 אלף שקל , כאשר ברבעון מקביל לא הכירה החברה בהכנסות אלו. הסיבה לכך היא חלקה של החברה בקרןהמשותפת לה ולמשקיעים נוספים. הקרן מעמידה אשראי לעסקים קטנים ובינוניים ופעילותה היא מתוקף זכייתה של פנינסולה דצמבר 2015 במכרז שפרסמה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. הקרן התחייבה לגייס עד 450 מיליון שקל ולהשקיעם בעסקים קטנים.

 

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה, אמר בשיחה עם 'כלכליסט' כי "גיוון מקורות המימון לצד שינויים רגולטורים המתרחשים בשוק תורמים לפעילותנו הן מבחינת השקיפות והן מבחינת גיוון והרחבת תיק המוצרים שלנו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x