$
שווקי חו"ל

הבוטוקס לא עזר: אלרגן נאלצה למחוק 2 מיליארד דולר בגלל הירידה במניית טבע

אלרגן סבורה כי הירידה של 40% במניית טבע היא קבועה - ולכן ביצעה מחיקת עתק על שווי המניות שקיבלה ממנה כחלק מרכישת החטיבה הגנרית שלה על ידי טבע באוגוסט 2016. באוגוסט הקרוב צפויה אלרגן למכור את המניות

דרור רייך 12:5510.05.17

יצרנית הבוטוקס, אלרגן, שמכרה את החטיבה הגנרית שלה לטבע, דיווחה אמש (ג') על התוצאות הכספיות לרבעון הראשון של השנה. מהדוחות עולה כי חברת התרופות האמריקאית ביצעה מחיקת ענק של 2 מיליארד דולר על שווי של מניות טבע שברשותה - שהעבירו אותה להפסד.

 

אלרגן מכרה את עסקיה הגנריים לטבע באוגוסט 2016 תמורת 33 מיליארד דולר במזומן ו-100 מיליון מניות של יצרנית התרופות הגנרית הישראלית, שמהווים 9.8% מהחברה, בשווי של 5.3 מיליארד דולר באותה עת. על פי תנאי העסקה, אלרגן הסכימה להחזיק במניות לפחות שנה אחת.

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

מניית טבע השילה מערכה כ-40% בשנה החולפת - החברה נאבקת בגל אירועים שליליים, בהם עזיבות בצמרת החברה כאשר הבולט מכולם הוא עזיבתו של מנכ"ל החברה ארז ויגודמן בפברואר האחרון, שמצטרף לעזיבתו של סמנכ"ל הכספים אייל דשא, ועזיבתו של סיגי אולפסון שהיה נשיא ומנכ"ל תרופות גנריות גלובליות בטבע.

 

למרות שהכנסותיה של אלרגן ברבעון עמדו על 3.6 מיליארד דולר, בדומה לרבעון המקביל, אלרגן רשמה הפסד נקי של 2.63 מיליארד דולר, או 7.86 דולר למניה, לעומת רווח של 186.1 מיליון דולר, או 47 סנט למניה, ברבעון המקביל.

 

עיקר ההפסד נבע מהפחתת שווי מניות טבע, וגם מעלויות מחקר ופיתוח. אלרגן מסרה כי הירידות במניית טבע - לא זמניות. מנכ"ל אלרגן, ברנט סונדרס, אמר בתחילת השנה כי בכוונת החברה למכור את המניות בתום תקופת החסימה שמסתיימת באוגוסט הקרוב, בשיתוף עם טבע.

 

בדו"חות השנתיים של אלרגן ל־2016 היא הגדירה את מניות טבע שברשותה כהשקעה לטווח קצר. כלומר, כבר אז היה ידוע בסבירות גבוהה שהיא מתכוונת למכור את האחזקה הזו מיד עם הסרת החסימה.

 

 

 

מדובר בכמות הגדולה מאוד של מניות שמוחזקות בידי גוף יחיד. המחזיקות הגדולות אחרי אלרגן הן הקרנות FMR עם אחזקה של 6.2% מהמניות, קרן קפיטל עם 4.4%, קרן פרנקלין עם 4.35% מהמניות וקרן בלאקרוק עם 3%.

 

 

אלרגן אלרגן

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x