$
שווקי חו"ל

"ההגירה ופצצת הזמן הדמוגרפית ימשיכו להיות בעיה מרכזית של האירופאים"

מומחים מגיבים לתוצאות הבחירות בצרפת; "מבחינת היצואנים הישראלים לאירופה, מדובר בצפירת הרגעה"; "המבחן של הנשיא החדש יהיה בלהעביר את צרפת לפסים של צמיחה"

"מקרון הוא חדשות טובות למאקרו, אבל הבעיות הקשות של אירופה הן במיקרו", כך אמר היום (ב') אמיר איל, יו"ר קבוצת ההשקעות אינפיניטי-אילים בתגובה לניצחונו של עמנואל מקרון, בבחירות לנשיאות צרפת.

 

איל טוען שבחירתו הצפויה של מועמד מתון, הפחיתה בשלב זה את החששות מפני בדלנות אירופאית ופירוק הגוש, אולם בעיית ההגירה ופצצת הזמן הדמוגרפית, תמשיך להיות בעיה מרכזית של הצרפתים והאירופאים בשנים הקרובות.

 

אמיר איל אמיר איל צילום: אוראל כהן

"בחירתו של מקרון הליברל כלכלית, תאפשר למשקיעים לחזור להתרכז בכלכלה האירופית עצמה, המפגינה ניצני התאוששות, בעיקר עקב ההרחבה הכמותית, שתימשך עוד תקופה ארוכה. אולם, בעוד שמגמת צמיחה מתונה אכן ניכרת בגוש בכלל ובמדינות מסוימות בפרט, עדיין אירופה סובלת ותמשיך לסבול מבעיות בסיסיות של ילודה נמוכה עד שלילית וניגודי אינטרסים בין המדינות המרכיבות את האיחוד", הוסיף.

 

במהלך הרבעון הראשון של השנה צמחה כלכלת צרפת ב-0.3% (בחישוב שנתי) זאת לעומת צמיחה של 0.5% שנרשמה בגוש היורו באותה תקופה. כמו כן, שיעור האבטלה במדינה הסתכם ברבעון האחרון של 2016 ב-10%, גבוה ב-1.8% משיעור האבטלה שנרשם באותו רבעון בגוש (8.2%).

 

"המבחן של הנשיא החדש יהיה בלהעביר את צרפת לפסים של צמיחה, הכוללים הורדה של שיעור האבטלה, השגת ביטחון חברתי וכלכלי ובסופו של דבר יכולת צמיחה בת קיימא - וזאת משימה לא פשוטה כלל", אמר איל.

 

צעד שיחזק את האיחוד האירופי

 

במהלך קמפיין הבחירות הציג מקרון מצע החברתי-כלכלי קפיטליסטי למשעי, אומר ויקי זבולון סמנכ"ל מחקר במיטב דש ברוקראז'. המצע הכלכלי של מקרון כולל בתוכו הורדת מס חברות ל-25% מ-33.3%; הטלת מס עשירים על נכסים בלבד; האחדת המס על רווחי הון ל-30%, וביטול מס גולגולת מקומי המוטל על ארבע חמישיות ממשקי הבית.

 

זבולון מציין את דבריו של מקרון במהלך הקמפיין לגבי אירופה כעדות לרצונו לאינטגרציה אירופית גדולה יותר בתחומי הביטחון ושוקי האנרגיה. "אנחנו צריכים לקדם את גוש היורו", אמר מקרון. "הצמד צרפת-גרמניה הוא המנוע של גוש היורו". 

 

רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, מוסיף שאם פעולותיו של מקרון אכן תתיישבנה עם הבטחותיו לציבור אז נראה משמעת תקציבית ונקיטת צעדים שיחזקו את האיחוד האירופי, תוך דחיפה לשינויים המבניים הנחוצים לו (כגון התקדמות לקראת מתכונת חלקית של האחדת רשויות וקונסולידציה פיסקאלית).

 

מנחם טוען שלצעדים אלו תהייה גם השפעה על חיובית על התנהגות הבנק המרכזי של אירופה: "ככל שתימשך המשמעת התקציבית, יקל על מריו דראגי (נשיא הבנק המרכזי) וחבריו להמשיך עם המדיניות המוניטרית המרחיבה מאוד שלהם, נושא חשוב מאוד בהינתן שמהרהרים שם ברעיון להפחית את היקף הרכישות של איגרות חוב לקראת סוף השנה (tapering).

 

"נצחון טוב לישראל"

 

מלאך, מנכ"ל אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, מציין כי "מבחינת היצואנים הישראלים לאירופה, מדובר בצפירת הרגעה. ניצחון של לה פן היה מוביל לצניחה של היורו בטווח הקצר, דבר שהיה פוגע מאוד בהכנסות היצואנים לאירופה, וכן היה צפוי להוביל לפרישת צרפת מגוש היורו ולזעזוע בשווקים העולמיים. כעת הוסר החשש הזה, ומבחינת היצואנים המשמעות היא שכלכלת היורו חוזרת לאיזון, מה שטוב לעסקים".

 

על פי נתוני מכון הייצוא, היקף היצוא לצרפת הסתכם בכ-1.2 מיליארד דולר ב-2016. ישראל מייצאת לצרפת בעיקר מוצרי מתכת מתקדמים, כימיקלים ותוצרת חקלאית המהווים יחד כמחצית מסך הייצוא למדינה. בנוסף, ישנו יצוא נאה של מוצרי גומי ופלסטיק, מכשור רפואי, משקאות ומזון ותרופות.

 

עמנואל מקרון בנאום הניצחון עמנואל מקרון בנאום הניצחון צילום: רויטרס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x