שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן XIO תעלים שני שותפים מבקשת השליטה במיטב דש

שני השותפים נתבעים על ידי המיליארדר הסיני שיה זיקון. בית ההשקעות האשים את קרן XIO בהפרה של ההסכם לרכישתו, אך כעת הקרן טוענת כי דווקא מיטב דש הפר את ההסכם. XIO: "הקרן עושה כל מאמץ כדי להביא את העסקה לאישור"

גולן חזני ורעות שפיגלמן 07:0301.05.17

קרן XIO עשויה להגיש בקשה לקבלת היתר שליטה במיטב דש שעליה יהיו חתומים ארבעה בלבד מבין ששת השותפים בקרן. מהבקשה ינופו שמותיהם של שני השותפים הנתבעים באיי קיימן על ידי המיליארדר הסיני שיה זיקון, אטין לי הסינית וג'וזף פצ'יני האמריקאי. ל"כלכליסט" נודע כי ההצעה או "חצי־דרישה" להוריד את שמות שני הנתבעים (או להגיע לפשרה בתביעה) הגיעה ממיטב דש ובעלי השליטה בה, שטענו בשיחות עם מנהלי XIO כי אם שני השמות ייכללו בבקשת ההיתר, הסיכוי לקבלת היתר מהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר הוא קלוש.

 

 

 

המיליארדר תבע את הקרן במרץ, בטענה שהוא השקיע סכום עתק של כ־940 מיליון דולר בקרן ב־2014, אך זו לא מכירה בו ובכספו, ומנהליה קשרו קשר להונות אותו ולגזול את כספו. בסביבת XIO אומרים כי מדובר בטענות מכפישות כלפי הקרן ואנשיה, וכי התובע אינו קשור לקרן.

 

צבי סטפק יו"ר ובעלי בית ההשקעות מיטב דש צבי סטפק יו"ר ובעלי בית ההשקעות מיטב דש צילום: עמית שעל

 

אם תוגש הבקשה להיתר בלעדיהם, ארבעת השותפים האחרים יירשמו גם כבעלים של החברה־הבת שבאמצעותה אמורה להירכש מיטב דש.

 

הפרסום לגבי התביעה טרף את הקלפים בדבר סיכויי השלמת העסקה. אף שבתחילה ההערכות בשוק היו שיש סיכוי לא מבוטל לקבלת היתר לקרן, שהציגה את עצמה כבריטית ונטולת קשר לבעלות סינית, עם פרסום הדיווח נוצרה עננה מעל המתרחש בה וזהות המשקיעים בה.

 

XIO אמורה לרכוש את מיטב דש לפי שווי של 1.48 מיליארד שקל. בית ההשקעות דיווח לבורסה ב־13 באפריל כי בשבועות האחרונים התקיימו פגישות בין בעלי מיטב דש - משפחת סטפק ואלי ברקת = לבין נציגי הקרן, שבסופן סוכם כי לקרן תינתן ארכה של חודשיים להגיש בקשה לקבלת היתר שליטה בבית ההשקעות. לפי ההסכם המקורי שנחתם בדצמבר 2016 חלף המועד להגשת הבקשה. אלא שבעלי בית ההשקעות לא הסתפקו בדרישה זו והציבו לקרן אולטימטום של שבועיים לעמוד ביעדים שסוכמו בין הצדדים ביחס להיערכות הפנימית של XIO להגשת הבקשות לאישורים, שפקע ביום רביעי האחרון. אם הקרן לא תעמוד ביעדים, דיווח מיטב דש, יוכלו בעלי בית ההשקעות להודיע ל־XIO בתוך 20 ימי עסקים מתום המועד על הפרת ההסכם, ולבטל את העסקה. 20 הימים התחילו ביום חמישי, וצפויים להימשך עד 5 ביוני.

 

אף ש־XIO חתמה על ההסכם לפני יותר מחמישה חודשים, היא טרם הגישה בקשה להיתר שליטה. זאת, לפי דיווח שפרסם בית ההשקעות לפני חודש וחצי, על רקע רצונה לצרף שותף בעל שם לעסקה. לפי הערכות, לבעלי מיטב דש פקעה הסבלנות להמתין להסכמות עם אותו שותף.

 

במקביל עלתה אתמול ההתכתשות בין מיטב דש ל־XIO שלב. בהמשך לאולטימטום שהציב לקרן, מיטב דש הודיע אתמול (א') כי קיבל מכתב מ־XIO ובו היא דוחה את טענותיו להפרת ההסכם - וטוענת כי כל העיכובים נעשו בידיעתו ובהסכמתו. בדיווח לבורסה נמסר אתמול ממיטב דש כי "החברה דוחה את טענותיה של XIO במכתב התשובה ועומדת על כך שהודעת ההפרה נמסרה על ידה כדין".

 

מ־XIO נמסר בתגובה: "הקרן פועלת לצרף לעסקה שותף נוסף ומוכר המתמחה בניהול נכסים פיננסיים כדי למקסם סיכויי אישורה. טרם התגבש מבנה עסקה חדש והקרן לא התחייבה למבנה אחר. XIO לא מוותרת על העסקה ועושה כל מאמץ כדי להביא אותה לאישור וסגירה בלוחות הזמנים שהוגדרו״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x