$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין התרצה: מציע למכור בעצמו 5% ממניות כלל ביטוח

בעל השליטה באי.די.בי שוקל עסקת החלפה: פעיל בשוק ההון ירכוש את המניות תמורת 150 מיליון שקל באמצעות הלוואה בנקאית ויחזיק אותן עד שנתיים. החברה תיהנה אם מחיר המניה יעלה, אך תפצה את הבנק אם יירד. טרי וסלינגר לא צפויים להתנגד

גולן חזני 08:0626.04.17

התפתחות מפתיעה חלה בסוגיית מכירת 5% ממניות כלל ביטוח בידי נאמן מניות השליטה בחברה, משה טרי. ל"כלכליסט" נודע כי אי.די.בי פתוח, בעלת המניות שנאלצת למכור אותן, ביקשה לבצע את המכירה בעצמה במקומו של טרי. 

הנאמן כבר החל לבחון מועמדים לניהול המכרז למכירת המניות, אולם כרגע נראה כי הוא לא יציב מכשול בפני היוזמה החדשה של אי.די.בי, שמקבלת בכך לראשונה את הדין ומוכרת 5% ממניותיה בהתאם למיתווה שגיבשה הממונה על הביטוח דורית סלינגר. גם היא אינה צפויה להתנגד למהלך החדש.

 

 

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

מאחורי ההתפתחות עומדת, ככל הנראה, הצעה שקיבלה אי.די.בי מפעיל בשוק ההון  שהציע לאי.די.בי עסקת סוואפ (החלפה), שבמסגרתה ירכוש ממנה את המניות תמורת כ־150 מיליון שקל באמצעות מימון שיקבל מבנק ישראלי, ויחזיק אותן אצלו עד שנתיים. בהסכם המימון שלו מול הבנק יתחייב הפעיל להעביר לבנק כל הפרש שייווצר מעלייה במחיר המניה בתקופה האמורה, ויקבל מהבנק הפרש שינבע מירידה במחיר המניה.

 

במקביל תחתום אי.די.בי על הסכם מול הבנק המלווה, ולפיו אם מחיר המניה יעלה - ועמו השווי של כלל ביטוח בבורסה - תקבל אי.די.בי את האפסייד, ואם המניה תרד, תעביר לבנק את ההפרש בעקבות הירידה. בכך מאותת, למעשה, בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין כי הוא סבור שפוטנציאל העלייה במניית כלל ביטוח עדיין קיים, ולכן הוא עשוי לחתום על העסקה, שתובא היום לאישור הדירקטוריון. הפעיל והבנק יקבלו עמלות בעבור עסקת הסוואפ. עם זאת, שיטת המכירה המוצעת מחייבת אישור של בית המשפט, כיוון שהיא סותרת את הוראות בית המשפט, שהטיל על טרי את מכירת המניות - לא על אי.די.בי.

 

המכירה באה לאחר שבית המשפט המחוזי נתן לה אור ירוק בתחילת החודש, והגן על טרי מתביעות עתידיות של אי.די.בי פתוח. השופטת רות רונן מבית המשפט המחוזי בתל אביב קבעה כי על טרי, המשמש נאמן מטעם האוצר, למכור את המניות בתוך 30 יום, כאשר לאי.די.בי פתוח יש אפשרות לערער על ההחלטה. זו החליטה לא לערער, והמועד הסופי למכירת המניות הוא 4 במאי.

 

במהלך ארבעת החודשים שלאחר המכירה הראשונית אמורה אי.די.בי פתוח לנהל מגעים עם רשות שוק ההון, לגבי המשך מכירת המניות. ההחלטה ניתנה בסיומו של הליך שנמשך כשנה.

 

 

 

סלינגר הודיעה לאי.די.בי כי הורתה לטרי להתחיל ביישום המתווה למכירת מניות השליטה לציבור, לאחר שפסלה את הרוכשות של החברה, שאי.די.בי הציגה בסוף 2015.

 

על פי הנחיית המפקחת, הנאמן אמור היה להתחיל במכירת המניות כבר במאי אשתקד, אך בעקבות איומים מצד אי.די.בי, כי היא תראה בו אחראי לנזקים שייגרמו לה כתוצאה מיישום המתווה, פנה הנאמן לבית המשפט בבקשה לקבלת הוראות. 

 

אדוארדו אלשטיין בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין בעל השליטה באי.די.בי צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x