$
בורסת ת"א

ההשבתה הסתיימה: טבע תחדש את הייצור במפעל רימסה במקסיקו

חברת התרופות הישראלית השביתה את הייצור במפעל שרכשה ב-2.3 מיליארד דולר, לאחר שחשפה לטענתה פעילות פסולה שביצעו הבעלים הקודמים. המפעל ישוב לפעילות מלאה רק לאחר השלמת השיפוץ, לקראת 2020

דרור רייך 16:2125.04.17

טבע תחדש בחודשים הקרובים את הייצור במפעל רימסה במקסיקו, לאחר השבתה של כמה חודשים. כך מדווחת סוכנות רויטרס. על פי הדיווח, הייצור יחודש באופן חלקי בלבד, ואך ורק לתרופות המיועדות לבליעה (שימוש אורלי). השיפוץ הנדרש על מנת להשיב את המפעל לתפוקה מרבית צפוי להסתיים רק סביב 2020-2019. "אנו מצפים להתחיל את השלב הראשון של חידוש הפעילות בחודשים הקרובים", מסרה טבע.  

טבע השלימה את רכישת רימסה תמורת 2.3 מיליארד דולר במרץ 2016 כאשר מתקני הייצור שלה לא היו מאושרים לשימוש. חברת התרופות הישראלית טענה כי הבעלים שמכרו את לה את המפעל סיפקו מצגי שווא לנציגיה שביצעו את בדיקת הנאותו. המוכרים הם האחים פרננדו אספינוזה עבדאללה (Fernando Espinosa Abdala) וליאופולד דה חזוס אספינוזה עבדאללה (Leopoldo de Jesus Espinosa Abdala). 

 

"בעקבות גילוי ההפרות החמורות שבוצעו תחת בעליה הקודמים של רימסה האחים אספינוסה, רשויות הבריאות במקסיקו השעו את פעילות הייצור במפעל עקב הממצאים החמורים" נמסר בשעתו מטבע. טבע מנהלת היום מאבק מתוקשר נגד האחים אספינוסה בנוגע לרכישה ואלה שמצידם טוענים כי חברת התרופות הישראלית "מתחרטת" על העסקה ומחפשת דרכים ותירוצים לסגת ממנה.

 

על פי מידע שהגיע ל"כלכליסט", ככל הנראה היה חוסר התאמה בין מידע שהבעלים הקודמים הגיש לרגולטור המקסיקני לבין מידע שהגיש למשרד הבריאות המקסיקני.

 

טבע רכשה את חברת רימסה במטרה להתרחב בשווקים המתעוררים, וחשפה כבר לפני כחצי שנה בכתב התביעה שלה שלאחר השלמת העסקה כי ישנן ראיות אודות מניפולציה עקבית של נתונים הנוגעים לנוסחאות ותהליכי ייצור של תרופות אשר התנהלה ברימסה לאורך שנים רבות.

 

טבע טענה כי הפרות אלו הוסתרו מממנה טרם הרכישה ובמהלך בדיקת הנאותות באמצעות מנגנון מתוחכם של רשומות מזויפות. "מעולם לא ראינו דבר שכזה בתעשייה שלנו, ומעולם לא נחשפנו למניפולציה בהיקף מסיבי שכזה", נכתב בכתב התביעה. כמו כן צוין כי טבע הפסיקה לאלתר את הפעילויות האסורות אשר בוצעו בניהולם של הבעלים הקודמים.

 

יצחק פטרטברג מנכ"ל טבע יצחק פטרטברג מנכ"ל טבע צילום: יח"צ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x