$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

משה טרי יוצא במכרז להפצת 5% ממניות כלל ביטוח

בתי השקעות מתחרים על עמלה של עד 2 מיליון שקל ממכירת המניות. כמצ'יינה הסינית וחברת סירוס שבשליטה סינית מעוניינות לרכוש את כלל

גולן חזני 07:3924.04.17

נאמן מניות כלל ביטוח, משה טרי, מקיים מכרז בין בתי השקעות להפצה של 5% ממניות כלל ביטוח בשבוע הבא — כך נודע ל"כלכליסט". בית ההשקעות שיבקש את העמלה הנמוכה ביותר עבור המכירה יבצע אותה בהפצה בין גופים מוסדיים וגופים פרטיים בשבוע הבא, ולא בהכרח באמצעות הבורסה. 

טרי מחויב למכור את המניות עד ל־4 במאי, ובימים אלה הוא מקיים מכרז שבו משתתפים בין היתר הגופים לידר, אי.בי.אי, דיסקונט חיתום, אפסילון, בנק ירושלים, אינפין ולאומי ושות'. העמלה שתניב המכירה לבית ההשקעות הזוכה צפויה לנוע בין 0.6% ל־1% ולהניב לו הכנסה נאה של עד כ־2 מיליון שקל.

 

שיקול הדעת לגבי המכירה בידי סלינגר

המכירה באה לאחר שבית המשפט המחוזי נתן לה אור ירוק בתחילת החודש, והגן על טרי מתביעות עתידיות של אי.די.בי פתוח. השופטת רות רונן מבית המשפט המחוזי בתל אביב קבעה כי על טרי, המשמש נאמן מטעם האוצר, למכור את המניות בתוך 30 יום, כאשר לאי.די.בי פתוח יש אפשרות לערער על ההחלטה. במהלך ארבעת חודשים שלאחר המכירה הראשונית תקיים אי.די.בי פתוח מגעים מול רשות שוק ההון לגבי המשך מכירת המניות.

 

ההחלטה ניתנה בסיומו של הליך שנמשך כשנה. המפקחת על הביטוח דורית סלינגר הודיעה לאי.די.בי כי הורתה לטרי להתחיל ביישום המתווה למכירת מניות השליטה לציבור לאחר שפסלה את הרוכשות של החברה שנבחרו על ידי אי.די.בי בסוף 2015. על פי הנחיית סלינגר, הנאמן אמור היה להתחיל במכירת המניות כבר במאי אשתקד, אך בעקבות איומים מצדה של אי.די.בי כי היא תראה בו אחראית לנזקים שייגרמו לה כתוצאה מיישום המתווה, פנה הנאמן לבית המשפט בבקשה לקבלת הוראות.

 

מדובר במכירה של חבילת מניות של 5% מכלל ביטוח בהיקף של כ־150 מיליון שקל. מתווה המכירה קובע כי מדי ארבעה חודשים תימכר מנה נוספת של 5%, עד לביזור מניות כלל ביטוח בבורסה ונטילת השליטה מידי אי.די.בי, שמחזיקה כיום ב־55% ממניות החברה. התקבולים עבור המכירה יועברו לידי מחזיקי איגרות החוב מסדרה י"ג שהנפיקה אי.די.בי לאחרונה. במסגרת ההנפקה שעבדה אי.די.בי כביטחונות הכנסות עתידיות ממכירת מניות כלל.

 

השופטת הדגישה בהחלטתה כי שיקול הדעת ביחס להחלטה אם למכור את המניות בהתאם לתנאי המתווה הוא של המפקחת על הביטוח, ולא של הנאמן. משום כך, על סלינגר להפעיל מחדש את שיקול הדעת בכל פעם שהיא מורה לנאמן לבצע מכירה של כל אחת מהמנות של 5% ממניות כלל ביטוח.

 

אלשטיין: בידיי שתי הצעות לרכישת כלל ביטוח

אלשטיין לא ערער עד עתה על ההחלטה למכור את המניות לבית המשפט העליון, ונראה כי לא יגיש ערעור. באחרונה הוא אמר לסוכנות הידיעות בלומברג כי בידיו שתי הצעות לרכישת השליטה בכלל ביטוח. 

 

ל"כלכליסט" נודע כי שתי ההצעות שאלשטיין מתכוון אליהן הן של כמצ'יינה הסינית, שמעוניינת מאוד ברכישת השליטה תוך השארת נתח מהמניות בידיו של אלשטיין; ושל חברת הביטוח האמריקאית סירוס, שנמצאת בשליטה של הבנק הסיני מינג שנג. שתי ההצעות נמסרו לבנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן, ששכרה אי.די.בי לנהל את הליך מכירת החברה. עם שני הגופים מתנהל בימים אלה משא ומתן.

  

משה טרי נאמן כלל ביטוח משה טרי נאמן כלל ביטוח צילום: מיכאל קרמר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x