$
שווקי חו"ל

אנליסטים: "שוקי המניות בשלים למימוש, תקטינו חשיפה"

האנליסטים סבורים כי לאחר הראלי הארוך והעלייה ברמת אי הוודאות סביב האיומים הפוליטיים והגיאופוליטיים נוצרה הזדמנות ל"קצירת" רווחים; פיוניר: "הסיכון גדול יותר מהסיכוי, עדיף להחזיק מזומן"

"בעקבות העלייה ברמת אי הוודאות סביב האיומים הפוליטיים והגיאופוליטיים, מבשילים התנאים למימוש בשוקי המניות העולמיים הנסחרים ברמות שיא היסטוריות", כך כותבים היום (א') הכלכלנים של בית ההשקעות הלמן אלדובי בסקירתם השבועית.

הכלכלנים סבורים כי אי היציבות הנובעת מההסלמה האפשרית מול צפון קוריאה, המשבר ביחסים מול רוסיה, הבחירות בצרפת והספק לגבי יכולתו של טראמפ להוציא לפועל את רפורמת המס יגרמו למשקיעים להוציא את כספם משוקי המניות ובכך לממש את רווחיהם.

 

שווקי המניות המובילים בעולם אומנם סגרו את השבוע שחלף במגמה מעורבת אך עדיין הם נסחרים סביב רמות השיא ההיסטוריות. בארה"ב, מדד ה-S&P500 סגר את השבוע בעלייה של 0.85% לרמת 2,348 נקודות. נאסד"ק סגר אף הוא בעלייה של 1.65% לרמת 1,602 נק'. באירופה, המדדים נסחרו בניגוד למגמה בעולם כאשר מדד הדאקס הגרמני סגר את השבוע בירידה של 0.5% לרמת 12,048 נק' ומדד היבשתי יורו סטוקס 600 נחלש ב-1% ל-378 נק'.

 

גם מייק אליס, מנהל ההשקעות הראשי של פיוניר, ממליץ לצמצם את החשיפה למניות בעקבות ההתרחשויות האחרונות. "אם המצב הפוליטי ביוון ב-2011 היה כה משמעותי בהשפעתו על השווקים, הרי יהיה זה כאין וכאפס ממה שצפוי בצרפת וגרמניה – שתי המעצמות החזקות ביותר באירופה", אומר אליס.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

מנהל ההשקעות מוסיף כי מבט אל מחיריהן של המניות מלמד שרובן מתומחרות בתמחור יתר, בעיקר בארה"ב. לדבריו, "כמעט כל שיטות הערכת החברות מצביעות על כך ששווי החברות גבוה באופן יחסי. מכפילי הרווח של המניות בארה"ב, באירופה ובאסיה נסחרים בשיא או בקרבת רמת השיא. כמו כן, גם מכפיל שילר שבוחן את היחס בין מחיר המניות לרווחי החברות עשר שנים אחורה נמצא בשיא. אם נוסיף על כך שהשווי הכולל של שוק המניות בארה"ב שווה יותר מכל התמ"ג בארה"ב באופן ניכר נבין כי השוק האמריקאי אינו זול".

 

אליס סבור שנכון לעכשיו, בייחוד לאחר הראלי הארוך בשווקים, קיימת הזדמנות ל"קצירת" רווחים. עם זאת, הוא סבור שיש להתחיל לנהוג בשמרנות: "אנו מאמינים כי הסיכון גדול יותר מהסיכוי בזמנים אלו ולכן עדיף להחזיק מזומן עד אשר כיוון השוק והגורמים האחרים יתבהרו".

 

השווקים צפויים לאבד בין 5% ל-10%

 

בצרפת ייערך היום הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות. בבנק השוויצרי יוליוס בר סבורים כי ניצחון של המועמדים הקיצוניים, מארין לה-פן (ימין) וז'אן לוק מלנשון (שמאל), יגרום לחשש גדול בשווקים שעוד מדינה אירופאית בדרך להיפרד מהאיחוד האירופי. "מדובר בתרחיש הגרוע ביותר והשווקים צפויים לאבד בין 5% ל-10% באופן מיידי", ציינו בבנק.

 

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות טוען מנגד כי גם אם לה-פן תזכה באחוזי תמיכה יוצאי דופן, ההסתברות שהיא תהיה הנשיאה הבאה של צרפת נמוכה מאוד. הסתברות נמוכה עוד יותר יש לתרחיש בו היא מצליחה להקים קואליציה מתפקדת כנשיאה, הולכת למשאל עם והצרפתים מחליטים שנמאס להם מהאיחוד: "גם אם השווקים יסבלו מירידות בעקבות תוצאות הבחירות, אין בסיס מספיק להניח שינוי במגמה כך שלא כדאי יהיה לבצע שינויים בתיק". יתרה מכך, הוא מציין, "במידה ובשווקים יירשמו ירידות חדות אנו מעריכים שכדאי יהיה לנצל אותן על מנת להגדיל מעט את החשיפה לאירופה בכלל ולצרפת בפרט במחירים אטרקטיביים מספיק על מנת לפצות על הסיכונים הקיימים".

 

עם זאת, גרינפלד מציין שבמידה ולה-פן כן תיבחר ותצליח להתניע את היציאה של צרפת מהאיחוד האירופי זה ממש לא יהיה כמו היציאה של בריטניה, זה יהיה גרוע יותר: "יציאה של אחת מהמדינות הגדולות בגוש היורו (צרפת, איטליה או ספרד) היא בעייתית במיוחד בשל הקשיים שעלולים להיערם בתשלום החובות הנקובים ביורו של המדינה שיוצאת מהגוש ומאמצת מטבע עצמאי. אך בניגוד למקרה של בריטניה בו הפגיעה הפוטנציאלית בעקבות הפרישה היא בעיקר בכלכלה הריאלית, תרחיש של פרישת מדינת ליבה בגוש היורו עלול להידרדר במהירות לכדי משבר פיננסי עולמי נוסף".

 

מרין לה-פן מרין לה-פן צילום: רויטרס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x