$
שווקי חו"ל

ניצחון משפטי לבלווטניק: נדחתה תביעה בסך 3 מיליארד דולר נגדו

המיליארדר ועסקים בבעלותו נתבעו בטענה כי הוציאו באופן בלתי חוקי כספים מחברת LyondellBasell Industries לאחר שנקלעה לחדלות פירעון; השופט שלל את הטענות וקבע כי החברה פשטה רגל בשל אירועים שלא ניתן היה לחזותם

בלומברג 09:3422.04.17

כמעט עשור לאחר כישלון הרכישה הממונפת של חברת הכימיקלים LyondellBasell Industries, יכול המיליארדר לן בלווטניק לסמן ניצחון: שופט בית המשפט לפשיטות רגל במנהטן דחה אתמול (ו') תביעות על סך כ-3 מיליארד דולר מבלווטניק ומעסקים בבעלותו, לאחר שדחה את הטענה כי הנתבעים הוציאו באופן לא חוקי כספים מהחברה בעת שהייתה חדלת פירעון.

 

 

 

החברה נרכשה על ידי בלווטניק בשנת 2007 תמורת 12.7 מיליארד דולר. שנתיים לאחר מכן הגיעו לפשיטת רגל בגין חובות בסך 26 מיליארד דולר, ונחלצה מפשיטת הרגל ב-2010. במקביל הוגשו תביעות בטענה לפגמים בעסקת הרכישה.

 

דבריו של השופט מראים עד כמה מאתגרת תביעה בגין כישלון של חברה בשל עסקאות ממונפות או עסקאות שנעשו טרם חדלות פירעון, והם עשויים לצנן את התקוות של בעלי חוב לגבי הסיכויים לנצח בתביעות משפטיות דומות. 

לן בלווטניק לן בלווטניק

 

 

"אין אף אקרובטיקה שכלית היכולה להוכיח טענות להונאה מצד בלווטניק, האדם שבעצמו הפסיד מיליארדי דולרים בשל כישלונה של החברה", פסק השופט מרטין גלן.

 

משמעות ניצחונו של בלווטניק היא שנושיה של החברה יזכו ב-7.2 מיליון דולר בלבד הקשורים לחוסר יכולתם למשוך כספים מקו האשראי החוזר שלה רגע לפני שנכנסה לפשיטת רגל. השופט דחה כאמור על הסף תביעה ל-3 מיליארד דולר כי הוצאו כספים מהחברה שלא בתום לב, ושבלווטניק וכמה מחברי דירקטוריון הפרו את חובת הנאמנות שלהם.

 

בלווטניק נלחם בתביעה זו מאז 2009, וטען שהיא מבוססת על טיעון אבסורדי שהיה עליו לצפות מראש את המשבר הפיננסי של 2008, שהיה בין הגורמים שפגעו בחברה.

 

השופט הסכים עמו ופסק כי לא היו אלו מיזוגים או עסקאות כאלו ואחרות שדחפו את החברה לפשיטת רגל, אלא רצף אירועים "בלתי ניתנים לחיזוי" ובכללם "קריסתו הטרגית של עגורן ענק בבית זיקוק של החברה ביוסטון, שתי סופות הוריקן, וכמובן המיתון הגדול".

 

 

 

המשפט, שזכה לסיקור נרחב, עשוי לגרום למשקיעים לנהוג במשנה זהירות בבואם לשקול תביעות דומות בעתיד.

 

"לא ניתן לצאת מתוך הנחה שמשום שחברה ביצעה עסקה ממונפת והגישה בקשה לפשיטת רגל, יש קרקע לתביעות משפטיות", אמר עורך דינו של בלווטניק סושיל קירפלני.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x