בורסת ת"א

קבוצת דלק תעלה לאחזקה של 76% באית'קה הקנדית תמורת 350 מיליון דולר

קבוצת דלק דיווחה כי 70% מבעלי המניות של אית'קה נענו להצעת הרכש שפירסמה דלק. בעקבות השלמת הצעת הרכש תאחד דלק את תוצאות אית'קה בדוחות ותרשום רווח הון של 150 מיליון שקל

ליאור גוטמן 10:0221.04.17

קבוצת דלק דיווחה היום (ו') על היענות של 70% מבעלי המניות של אית'קה הקנדית להצעת הרכש של קבוצת דלק. לאחר רכישת המניות מבעלי המניות הקיימים, תעלה דלק לאחזקה של 76% מאית'קה ותתחיל לאחד את תוצאות החברה בדוחותיה הכספיים. קבוצת דלק תשלם 350 מיליון דולר עבור המניות שנרכשו.

 

איחוד תוצאות אית'קה בדוחות הכספיים תאפשר לקבוצת דלק לרשום רווח חשבונאי של 150 מיליון שקל, הנובע מהפער בין השווי של אית'קה בעסקה זו לבין השווי בו היתה רשומה האחזקה בספרים של קבוצת דלק עד כה.

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
55% 10% 35%

 

אית'קה היא חברה קנדית שבסיסה בסקוטלנד ששותפה בכ־25 פרויקטים להפקה של גז ונפט, כאשר ב־12 מתוכם היא גם משמשת כמפעילת המאגרים. סך העתודות המוכחות שלה מגיע לכ-77 מיליון חביות נפט, כאשר הנכס המשמעותי שלה - הוא מאגר סטלה (Greater Stella Area) שממוקם בים הצפוני - החל להפיק נפט לפני כחודשיים עם הספק של כ-22 אלף חביות ביום. אחד הלקוחות העיקריים של הנפט היא חברת BP האנגלית.

 

אית'קה נסחרת בבורסות בטורנטו ולונדון, והשלמת העסקה תלויה באפשרות רכישה שדלק תעמיד לרשות משקיעים עד תחילת מאי.

 

הכניסה של דלק לאית'קה אינה חדשה ולמעשה לפני כשנה וחצי דלק רכשה 20% מהחברה תוך ניצול צניחת מחירי האנרגיה בעולם והצורך של חברות שונות לגייס משקיעים לתחום.

 

בפברואר האחרון הודיעה דלק שהיא תנסה לרכוש את השליטה בחברה באמצעות הצעת רכש. הרכישה תמומן ממקורותיה העצמאיים של קבוצת דלק, ותבוא לידי ביטוי בדוחות הרבעון השני של הקבוצה.

 

למזלה של דלק, המשקיעים ויתרו על פרעון חוב מיידי שיש לאית'קה, שהיקפו כ-600 מיליון דולר. במקור דלק דיווחה שהיא מוכנה לקחת "הלוואת בלון" כדי לכסות את ההתחייבויות אולם כאמור הצעד התייתר, ואית'קה תשאר אחראית לחוב שישולם במועדו. הנהלת החברה, שהיא אנגלית במקורה, תשאר בשלב זה ללא שינוי.

 

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, אמר הבוקר ש"הצלחת הצעת הרכש היא צעד משמעותי מאוד בהשגת האסטרטגיה שהציבה קבוצת דלק עם הפיכתה לחברת אנרגיה בין-לאומית. אנו מאמינים בפוטנציאל הרב שקיים באית'קה וביכולת להרחיב את פעילותה בשווקים שבהם היא פועלת. לאית'קה קיימת הנהלה מקצועית ואיכותית שתמכה במהלך של קבוצת דלק למן השלבים הראשונים, ואנו נמשיך לפעול עימה בשיתוף פעולה, ליישום האסטרטגיה והיעדים של החברה".

 

מאחורי הביטוי המנומס הזה דלק רושמת לעצמה צעד משמעותי בהפיכתה לחברת אנרגיה עצמאית. כזכור, עד היום כלל קידוחי הגז בישראל בוצעו יחד עם שותפתה האמריקאית נובל אנרג'י, אולם מהיום דלק מחזיקה בידה יכולות מוכחות של קידוחי גז ונפט, מה שאומר שקידוחי גז חדשים, ככל שיתקיימו כאלה מחוץ לגבולות ישראל, יבוצעו תיאורטית באופן עצמאי.

  
אסי ברטפלד מנכ"ל דלק אסי ברטפלד מנכ"ל דלק צילום: בלומברג

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x