$
בורסת ת"א

ביהמ"ש אישר הסדר החוב בנגב: הבנקים יקבלו 263 מיליון שקל

הסכום ישולם ע"י ויולה באמצעות הזרמה לנגב, בפריסה של עשר שנים, והוא ישא ריבית בשיעור של "פריים"+1%; החלק הארי של החוב, כ-429 מיליון שקל, יומר לשטרי הון צמיתים; בכל מקרה של שינוי שליטה בנגב או הנפקה לציבור, תשלם החברה לבנקים סכום נוסף בסך של 30 מיליון שקל בתוספת ריבית

גולן חזני 15:4319.04.17

שופטת בית המשפט המחוזי בלוד, עירית וינברג נטוביץ', אישרה היום (ד') את הסדר החוב בנגב קרמיקה ומכירתה לקרן ויולה קרדיט המנוהלת ע"י רותי שמחה, וליריב לרנר בעל השליטה בחברת קווינקו.

אישור הסדר החוב הגיע לאחר שהבנקים, פועלים ולאומי, המחזיקים בחובות נגב, הגיעו להסכמות עם חברות הביטוח מגדל ומיטב-דש שלהן חבה החברה האם, אפריקה תעשיות שבשליטת לב לבייב, כ-150 מיליון שקל. שני הגופים המוסדיים יקבלו אחוזים מהשעבוד השוטף של הבנקים על נכסי אפריקה תעשיות.

 

במסגרת ההסדר שהוגש לבית המשפט (ונחשף שם לראשונה במלואו), החוב לבנקים בסך 692 מיליון שקל, יוחלף בחוב חדש בסך של 263 מיליון שקל שישולם ע"י ויולה באמצעות הזרמה לנגב, בפריסה של עשר שנים, והוא ישא ריבית בשיעור של "פריים"+1%. החלק הארי של החוב, כ-429 מיליון שקל, יומר לשטרי הון צמיתים. כמו כן, בכל מקרה של שינוי שליטה בנגב או הנפקה לציבור, תשלם החברה לבנקים סכום נוסף בסך של 30 מיליון שקל בתוספת ריבית. כאמור הבנקים יקבלו שטרי הון צמיתים בהיקף 429 מיליון שקל שאותם יהיו זכאים להעמיד לפירעון מיידי במקרה של פירוק, בין מרצון ובין שלא מרצון, של כל אחת מהתאגידים בקבוצת נגב אשר הינן צד להסדר החוב הבנקאי. בפועל מדובר כנראה בסכום שלא ייפרע לעולם.

 

החוב ללאומי ופועלים שמהווה כ-70% מהחוב הבנקאי של נגב נוצר כתוצאה מהשקעה במפעל החדש של נגב בירוחם. החוב הבנקאי הועמד כולו במסגרת אשראי מתגלגל לזמן קצר (on call) והוא מובטח בשעבודים שוטפים וקבועים שיצרו חברות קבוצת נגב לטובת הבנקים, ומגובה בערבויות צולבות בין חברות קבוצת נגב. כנגד האשראי, חתומה אפריקה תעשיות על כתבי הערבות לטובת לאומי והפועלים מה שמעניק לבנקים זכות לתבוע מאפריקה תעשיות לפרוע את חובותיה של נגב.

 

לאומי המיוצג בתהחליך ע"י עורכי הדין עופר שפירא ודנה הלל מסר בתחילת אפריל הודעה לאפריקה תעשיות בדבר מימוש הערבות שהועמדה לטובתו ודרשה מאפריקה תעשיות לפרוע 196 מיליון שקחל. הפועלים מסר הודעה דומה על סך 302 מיליון. הפועלים מיוצג בהליכים על ידי ב"כ עוה"ד ירון אלכאווי ממשרד עו"ד גורניצקי ושות'. המשמעות של ההודעה היא חדלות פרעון של אפריקה תעשיות עצמה שלא מסוגלת לעמוד בתשלום.

 

משמעותו של תשלום במזומן של מלוא החוב המגיע לבנק הפועלים ולבנק לאומי לפי ערבויות אלה, הינה כניסה גם של אפריקה תעשיות להליכי חדלות פירעון על כל המשתמע מכך. במסגרת ההסכם שאליו הגיעו אפריקה תעשיות והבנקים, תשלום חובותיה מכוח ערבויותיה לחובות נגב, יוקטן (בכפוף לאישור ומתן תוקף לנספח 3 לעיל) בשל הירתמותה לביצוע ההשקעה בנגב. ההסדר עם הבנקים הושג בעקבות הליך מכירה שהובילה פירמת גיזה-זינגר אבן ובה חתמה ויולה קרדיט על הרכישה של מלוא מניות נגב.

 

משרדי נגב קרמיקה בראשון לציון משרדי נגב קרמיקה בראשון לציון צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x