$
בורסת ת"א

משתקעת באסיה: רכישה שלישית של פרוטרום ב־2017

חברת הטעמים רוכשת 60% מ־WFF הווייטנאמית תמורת 1.3 מיליון דולר. נשיא פרוטרום: "יש בצנרת רכישות נוספות בדרום־מזרח אסיה השנה"

ניר טל 07:5209.04.17

חברת הטעמים פרוטרום מרחיבה את פעילותה במזרח אסיה ורוכשת 60% מהחברה הווייטנאמית WFF - Western Flavors Fragrances תמורת 1.3 מיליון דולר. זאת בנוסף לאופציה לרכישת יתרת האחזקות בתום ארבע שנים על בסיס מכפיל EBITDA שקבעו הצדדים.  

זוהי רכישה שלישית של פרוטרום מתחילת השנה, שמביאה את היקף רכישותיה ב־2017 ל־30 מיליון דולר. פרוטרום נחשבת לאחת הרוכשות המשמעותיות בעולם הטעמים, שעובר תהליך קונסולידציה בעשור האחרון. בשנת 2016 רכשה פרוטרום שמונה חברות ב־260 מיליון דולר. מתחילת 2017 רשמה מנייתה עלייה של 4.8%.

WFF מייצרת ומשווקת טעמים, בעיקר מתוקים, בדגש על תחומי החלב, המשקאות והאפייה. אף שמדובר בסכום זניח במונחים של פרוטרום, רכישת WFF מהווה צעד חשוב בדרך ל"שיפור תמהיל המכירות הגיאוגרפי בשווקים המתפתחים", כפי שנכתב בדו"ח השנתי של פרוטרום. נכון להיום, 41% ממחזור המכירות שלה מגיעים משווקים מתפתחים לעומת 27% בשנת 2010.

 

בשיחה עם "כלכליסט" מסביר אורי יהודאי, נשיא ומנכ"ל פרוטרום: "אנחנו רוכשים חברה שעד כה לא היתה לה תמיכה של מו"פ ומגוון מוצרים כדי להתחרות עם השחקנים הרב־לאומיים הגדולים. אולם, יש לה מפעל מקומי באזור שבו כמעט ולא קיימים בו מפעלים לייצור תמציות טעמים. בכוונתנו להתחיל לבנות בקרקע משמעותית שהיא קיבלה מפעל מודרני, שישרת את השוק המקומי שצומח בשיעור של עד 6% בשנה".

 

על פי הערכות שצורפו לדיווח, מחזור המכירות השנתי של WFF עומד על 1.5 מיליון דולר. "בצנרת הרכישות שלנו להמשך השנה יש רכישות בדרום־מזרח אסיה, מתוך כוונה לבנות נתח שוק משמעותי באזור", הוסיף יהודאי. ב־2016 חנכה פרוטרום מפעל חדש בסין, ובשנה שקדמה לה רכשה חברה בהודו אחרי לא מעט ניסיונות להיכנס לשוק.

 

בשבוע שעבר הודיעה החברה על רכישת מלוא האחזקות בחברה הצרפתית רנה לורן תמורת כ־21 מיליון דולר. "אין הרבה מה לחדש במדינות כמו צרפת ובריטניה, וכדי לתפוס נתח שוק מבצעים רכישות. בווייטנאם כל שלב הפיתוח של מוצרים או חברות מזון הוא כה משמעותי, שאפשר לצמוח יחד עם השוק יותר מהר מבצרפת או בגרמניה".

 

 

אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום צילום: תומי הרפז

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x