$
בורסת ת"א

אפריקה תעשיות מוכרת את נגב קרמיקה לקרן ויולה

הקרן תזרים לחברה סכום של 50 מיליון שקל בשלב ראשון, ואופציה ל-25 מיליון שקל נוספים. במקביל תתבצע פריסה מחודשת של חלק מחובות נגב לבנקים, בסכום של כ-263 מיליון שקל

ניר טל 13:1004.04.17

בתום משא ומתן של שבועות ארוכים מדווחת חברת אפריקה תעשיות שהחברה הבת נגב-קרמיקה השלימה את התהליך להכנסת משקיע ולביצוע הסדר חוב מול נושיה - ולפי שווי של 335 מיליון שקל.

 

כלל המניות של נגב קרמיקה יוקצו לקרן ויולה קרדיט (זרוע המימון מקבוצת ויולה) בשיתוף קבוצה בראשותו של יריב לרנר, מנכ"ל ובעל השליטה בחברת התיירות קווינקו, שישמש כיו"ר נגב לאחר הרכישה. העסקה צפויה לצאת לפועל עד ל-8 במאי, לאחר שיושלמו כלל התנאים המתלים הכוללים את אישור הממונה על ההגבלים ובית המשפט. "כלכליסט" דיווחה לפני כ-10 ימים על העסקה המתגבשת.

בתמורה להקצאת המניות יזרימו הרוכשים במועד העסקה כ-50 מיליון שקל לנגב וזאת בתוספת אופציה לסכום נוסף בהיקף של 25 מיליון שקל עד לתקופה בת שנתיים לאחר מועד החתימה - סכום כולל 75 מיליון שקל שיסווג כהלוואת בעלים.  

 

לצד הזרמת הכספים, נחתם מתווה הסדר חוב בחברה, בהיקף של 263 מיליון שקל, חלק מחוב כולל בהיקף של 690 מיליון שקל שיש לנגב קרמיקה לחמשת הבנקים בשלב זה. על פי המתווה, הסכום (263 מיליון שקל) ייפרס לתשלומים חצי שנתיים החל משנתיים וחצי ממועד אישור ההסדר. התשלומים יישאו ריבית שנתית משתנה לפי שיעור של פריים +1%. יתרת החוב, סכום של 429 מיליון שקל, תומר לשטרי הון צמיתים של חברות בקבוצת נגב קרמיקה (נגב קרמיקה כוללת מספר חברות-בת) לכל אחד מהבנקים, שיוכלו להעמיד אותם לפירעון בעת אירוע של חדלות פירעון בכל אחת מן החברות.

 

לכשיושלם התהליך תתנתק נגב קרמיקה באופן סופי מחברת אפריקה תעשיות. נגב קרמיקה שימשה כזרוע הפעילות של אפריקה תעשיות במגזר מוצרי הבית והיא הניבה לה הפסד של 440 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות. לנוכח מצבת החובות, מכירת החברה הייתה צעד בלתי-נמנע עבור אפריקה תעשיות שבשליטת אפריקה ישראל. יריב פילוסוף, נטע בנארי וימית זכריה מגיזה זינגר אבן הובילו כבנקאי השקעות את העיסקה.

 

כחלק מההסדר, נגב קרמיקה תשתחרר מחובותיה לאפריקה תעשיות ולחברה הבת שלה פקר פלדה, המסתכמים בכ-39 מיליון שקל. בנוסף, הצדדים לעסקה התחייבו כי יחתמו על כתב פטור וויתור תביעות הדדי.

 

לצד השינויים המבניים וההסדרים המשפטיים, ניכר כי בקרן מעוניינים לפתוח דף חדש בכל הקשור לניהול נגב קרמיקה. עם הדיווח על השלמת העסקה הודיעה החברה כי אורי גלבוע, שכיהן לאחרונה כמנכ"ל ג'יימס ריצ'רדסון, יתמנה לתפקיד המנכ"ל במקומו של יקי ודמני. ודמני שימש כמנכ"ל נגב קרמיקה ודירקטור בחברות הבת שלה לצד תפקידו המרכזי כמנכ"ל אפריקה תעשיות.

 

בויולה הביעו אופטימיות בעניין עתידה של נגב קרמיקה ועל פי דבריה של רותי שמחה, מייסדת ושותפה כללית בקרן, ניכר שהם מאמינים במותגים אותם מייבאת ומייצרת החברה, כמו גם במאות העובדים שלה -שחמישית מהם מרוכזים במפעל הייצור בירוחם.

 

פועלים ולאומי יקבלו 220 מיליון שקל ויישארו עם ערבויות של אפריקה ישראל

במסגרת הסדר החוב נאלצו הבנקים לוותר על חלק ניכר מן החוב שלהם, בשלב זה בתמורה להמרה שלו לשטרי הון. רק אתמול דיווחה אפריקה תעשיות כי בנק לאומי החליט לממש את הערבות שהועמדה לטובתו כנגד חובות בהיקף של 196 מיליון שקל. מדובר בצעד טכני שנדרש לצורך השלמת ההסדר עליו הודיעו היום.

 

מבין חמשת הבנקים הנושים של קבוצת נגב קרמיקה, לבנק לאומי ופועלים היקף החוב הגבוה ביותר והוא נאמד בכ- 500 מיליון שקל לשניהם. כנגד חובות אלו ניתנו לשני הבנקים ערבויות של אפריקה תעשיות ועל כן ההסדר מול הנושים כולל התייחסות לערבויות אלה. במסגרת הסדר הערבויות התחייבו הבנקים שלא להעמיד את כל הערבויות שלהם לפירעון מיידי בתמורה לתשלום של 220 מיליון שקל בשלב ראשון. יתר התשלום יועבר בתום 12 חודשים (תקופת גרייס) מהרגע שאושרה עסקת ההשקעה, בתוספת ריבית שנתית של פריים + 3%. לפיכך, לאחר החתימה על ההסדר תיוותר אפריקה תעשיות עם ערבויות לשני הבנקים, שיוכלו להעמידן לפירעון מיידי במצב של חדלות פירעון.

 

זירה נוספת מולה תצטרך אפריקה תעשיות להתמודד היא בדרישת של מגדל ומיטב דש מתחילת השבוע להעמיד לפירעון הלוואה של 160 מיליון שקל, שהייתה משועבדת למניות נגב קרמיקה טרם ההסדר.

 

נגב קרמיקה נגב קרמיקה צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x