$
בורסת ת"א

חברת הנדל"ן גרי פלוס היא כותבת הצ'קים שנוכו אצל נאוי ופנינסולה ולא כובדו

נאוי ופניסולה צפויות לבצע סוג של הסדר חוב - ולהיפגש עם 70-75 אחוז מהסכום. למרות זאת יש לציין כי לא מדובר בהיקף משמעותי ביחס למחזור שלהן

רעות שפיגלמן 20:3102.04.17

לאחר שבשבוע שעבר דיווחה חברת האשראי החוץ בנקאי, נאוי, על אי יכולת שלה לגבות חוב המגיע לה בסך 7.5 מיליון שקל בגלל צ'ק שבוטל, הרי שהיום (א') מצטרפת אליה חברה נוספת בענף, פנינסולה. זו האחרונה פרסמה היום הודעה לבורסה כי לקוח שלה שניכה צ'ק מבקש למשוך את הצ'ק שהפקיד – בסכום של 2.4 מיליון שקל.

 

היום נודע כי כותבת הצ'ק היא חברת הנדל"ן גרי פלוס – חברה המבצעת פרויקטים בעיקר למוסדות. גרי פלוס נעזרה לצורך ביצוע פרויקטים שלה בקבלן משנה, שביקש להקדים תזרימית את התשלום המגיע לו – ולכן פנה למספר חברות נכיון צ'קים כדי להקדים את הצ'קים שקיבל מגרי פלוס. אותו לקוח ניכה את הצ'קים בפנינסולה, נאוי, אמפא קפיטל ובאופל בלאנס.

 

שאול ודורי נאוי שאול ודורי נאוי צילום: עמית שעל

 

גם נאוי וגם פנינסולה פרסמו בבורסה דיווחים למשקיעים כי הן בוחנות את הצורך בביצוע הפרשה בדו"ח הרבעון הראשון של שנה זו, כאשר פנינסולה ציינה כי ככל שתבוצע הפרשה זו תעמוד על סכום שאינו מהותי, ובנאוי ציינו כי הם בוחנים את הצורך בביצוע הפרשה לחובות מסופקים בשל כך. במידה ונאוי תבצע הפרשה על מלוא הסכום או חלקו הרי שמדובר בנתח זניח מהיקף הפעילות שלה. כפי שמסתמן כעת בהתאם לדיונים המתקיימים בבית משפט פנינסולה תיפגש עם 75% מהסכום והאחים נאוי יפגשו עם 0.7%, אם כי ההיקפים עוד בגיבוש ולא הוכרע סופית. באופל באלנס צפויים להיפגש עם מלוא הסכום אליו הם חשופים מאותו לקוח - סכום נמוך יותר כחצי מיליון שקל.

 

בחברת פנינסולה ההפרשה השנתית לחובות מסופקים שנה שעברה עמדה על 3.7 מיליון שקל , מה ששקול ל- 0.77% מיתרת תיק הלקוחות שנה לסוף 2016, ובנאוי שיעור ההוצאה לחובות מסופקים ב־2016 היה 0.06% לעומת 0.28% ב־2015.

 

נאוי לא היתה מחויבת לדווח על האירוע, כך שהחברה בחרה לדווח מיוזמתה, וכך גם בפנינסולה. הסיבה שהשתיים בחרושכן להוציא דיווחים למשקיעים היא החשיפה שלהן לשוק ההון. בנאוי הגדילו בשנה האחרונה את הסתמכותם על מקורות גיוס בשוק ההון (חוב ומניות), וזו הסיבה שבשנת 2016 הוצאות המימון של הכפילו את עצמן. כך, בעוד שב־2015 המערכת הבנקאית היתה אחראית לכ־70% ממקורות המימון של החברה והיתר מומן מהון עצמי, הרי שבשנת 2016 בוצעו כמה גיוסי הון וחוב שהקטינו את חלקו של המימון הבנקאי לפחות מ־30% וכפועל יוצא ממהלכי הגיוס היקף הוצאות המימון עלה. בפנינסולה צפוי להתקיים מחרתיים (ג') השלב המוסדי של גיס האג"ח הראשון שלה.

 

שאול ודורי נאוי, בעלי השליטה (42.73%) בנאוי, סיכמו את 2016 עם עלייה של 36% בהיקף תיק הלקוחות ביחס לשנה הקודמת, שהסתכם בכ־1.7 מיליארד שקל, ועם רווח נקי של 64.8 מיליון שקל - עלייה של 10%. החברה אישרה חלוקת דיבידנדים של בסך 8.4 מיליון שקל בגין תוצאות הרבעון הרביעי, ובכלל ב־2016 מחלקת נאוי 50% מהרווחים שלה כדיבידנד.

 

בפנינסולה, שהיא שחקנית קטנה יותר לעומת נאוי, סיכמו את 2016 עם הכנסות מימון של 37.2 מיליון שקל, עלייה של 35% בהשוואה ל-2015. בשורת הרווח הנקי מציגה החברה 14.9 מיליון שקל – עלייה של 75% בהשוואה לשנה הקודמת. התוצאות הכספיות של פנינסולה שיקפו תשואה על ההון של 14.4%. יתרת תיק הלקוחות מסתכמת בכ-484 מיליון שקל – עלייה של יותר מ- 20% בהשוואה לתקופה המקבילה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x