$
בורסת ת"א

קריסה יקרה: הקקאו מחק לפועלים ודיסקונט 50 מיליון דולר

לפי דו"ח הפועלים, כרבע מההוצאה שלו להפסדי אשראי ברבעון הרביעי של השנה שחלפה, משויכת לפשיטת הרגל של Transmar, אחת מחברות עיבוד הקקאו הגדולות בעולם. הרווח הנקי המצרפי של 5 הבנקים הגדולים בישראל - 8.1 מיליארד שקל

רעות שפיגלמן 09:2102.04.17

חמשת הבנקים הגדולים בישראל (הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי) רשמו בשנת 2016 רווח נקי מצרפי של 8.1 מיליארד שקל — ירידה של 1.65% לעומת שנת 2015. מדו"חות הבנקים, שפורסמו בשבוע שעבר, עולה כי מלבד הפועלים ולאומי — כל הבנקים רשמו עלייה בשורה התחתונה.

 

 

כך, למשל, בנק דיסקונט רשם רווח נקי של 905 מיליון שקל ב־2016, עלייה של 21% לעומת 2015, ותשואה על ההון של 6.6% (לעומת 5.8% ב־2015). הבנק הבינלאומירשם עלייה של 17% ברווח הנקי, שהסתכם ב־521 מיליון שקל עם תשואה על ההון של 7.2% (לעומת 6.5% ב־2015); ומזרחי טפחותהיה היחיד שהציג תשואה דו ספרתית של 10.2%, ורווח נקי שצמח ב־2016 ב־12% ועמד על 1.26 מיליארד שקל. מנגד, הפועליםו לאומירשמו ירידה של 15% ו־1.5% בשורה התחתונה בהתאמה, וגם התשואה על ההון שכל אחד מהם הציג הייתה נמוכה יותר לעומת 2015. גם בפועלים וגם בלאומי הידקו את חגורת האשראי בשנה שחלפה, כשהפועלים נדרש להוצאות נוכח חקירת הרשויות בארה"ב ובבנק לאומי רשמו רווחים נמוכים ממימוש השקעות במניות בהשוואה לשנה הקודמת.

 

 

מה דעתך על מניית דיסקונט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הצמיחה של הבנקים הגדולים בריביות

 

עיקר ההכנסות של הבנקים מגיעות משני אפיקים — הכנסות ריבית והכנסות מעמלות. בעוד שבאפיק הריביות נרשמה עליה בכלל המערכת הבנקאית, הרי שבאפיק ההעמלות נרשמה ירידה בכולם למעט במזרחי טפחות. כך, למשל, בבנק הפועלים נרשמה ירידה של 1.3% מההכנסות מעמלות, ובבנק לאומי ירידה של 3.1%. הירידה בעמלות דמי ניהול חשבון נובעת מהצטרפות לקוחות למסלולי עמלות בסכום חודשי קבוע; ביצוע של יותר ויותר פעולות בערוצים ישירים ולא מול פקיד; והיקפי פעילות נמוכים יותר בשוק ההון. בשורה התחתונה, הבנקים הכניסו בשנה שחלפה 14.5 מיליארד שקל מעמלות שונות, ירידה של 2% לעומת השנה המקבילה. הכנסות הריבית של הבנקים בשנה שחלפה היו גבוהות פי 1.8, והסתכמו ב־26.2 מיליארד שקל.

 

הסכסוך בהנהלה האמריקאית הגיע לארץ

 

לפי דו"ח הפועלים, כרבע מההוצאה שלו להפסדי אשראי ברבעון הרביעי של השנה שחלפה — כ־40 מיליון דולר או כ־120 מיליון שקל — משויכת לפשיטת הרגל של Transmar, אחת מחברות עיבוד הקקאו הגדולות בעולם. מדובר בחברה אמריקאית שמצבה הפיננסי החל להתדרדר בעקבות סכסוך בהנהלה. זו גם הסיבה להוצאות של 10 מיליון דולר להפסדי אשראי שביצעה ברבעון הרביעי אי.די.בי ניו יורק, שתחת קבוצת בנק דיסקונט. מכיוון שחברת הקקאו בהליך של פשיטת רגל, לא בטוח שהנושים יקבלו את המגיע להם או את מלוא הסכום.

 

כשבוע לפני פרסום הדו"ח השנתי שלו, בנק הפועלים פרסם אזהרת רווח לפיה ברבעון הרביעי ירשום סכום חריג של הוצאות להפסדי אשראי — 470 מיליון שקל. ההפרשה השנתית כולה של הפועלים היתה נמוכה יותר בגלל גביית חובות (ריקוברי) והסתכמה ב־270 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x