$
בורסת ת"א

דלק הרוויחה 625 מיליון שקל ב-2016: תשובה יקבל דיבידנד של 121 מיליון שקל

עיקר העלייה ברווח נבע מהפעילות במגזר חיפושי והפקת נפט וגז ממאגר תמר; ההכנסות בשנה החולפת ממכירת גז בישראל הסתכמו לכ-1.8 מיליארד שקל, עלייה של כ-9% לעומת השנה הקודמת

אורן פרוינד 09:2330.03.17

הגז ממאגר תמר סידר לקבוצת דלק ולעומד בראשה יצחק תשובה את השנה. קבוצת דלק שבשליטת (60%) איש העסקים סיימה את 2016 עם רווח נקי של 625 מיליון שקל, עלייה דרמטית לעומת רווח נקי של 25 מיליון שקל ב-2015.

 

גם ברבעון הרביעי של השנה הציגה קבוצת דלק עלייה ברווח הנקי שהסתכם בכ-375 מיליון שקל לעומת 54 מיליון שקל ברבעון המקביל. דירקטוריון החברה הודיע על חלוקת דיבידנד בהיקף של 200 מיליון שקל בעקבות התוצאות כאשר חלקו של תשובה בדיבידנד יעמוד על 121 מיליון שקל.

 

יצחק תשובה בעל השליטה בדלק יצחק תשובה בעל השליטה בדלק צילום: עמית שעל

 

עיקר העלייה ברווח הנקי של הקבוצה נבע מהפעילות במגזר חיפושי והפקת נפט וגז ממאגר תמר, שהסתכמה ברווח של כ-412 מיליון שקל, כמעט פי 2 לעומת כ-272 מיליון שקל בשנת 2015. וברבעון הרביעי של השנה הפעילות הזו הניבה רווח של כ-118 מיליון שקל לעומת כ-58 מיליון שקל ברבעון המקביל. העלייה ברווח במגזר הזה נבעה בעיקרה מגידול בכמויות הגז הטבעי והקונדנסט הנמכרים ממאגר תמר, שהביאו את ההכנסות בשנה החולפת ממכירת גז בישראל לכ-1.8 מיליארד שקל, עלייה של כ-9% לעומת השנה הקודמת.

 

דלק הצליחה להביא במהלך 2016 את אישור מתווה הגז בממשלה והיא נקטה בפעולות ליישום המתווה. כמו כן, החברה קיבלה החלטת השקעה סופית לפיתוח מאגר לוויתן, יחד עם השותפים במאגר, בתקציב כולל (100%) של כ-3.75 מיליארד דולר, שהתקבלה בחודש פברואר האחרון. כמו כן נחתמו הסכמים למכירת גז ממאגר לוויתן, בין היתר הסכם העוגן לייצוא לאספקת גז לחברת החשמל הלאומית של ירדן בהיקף כולל של כ-45 BCM למשך תקופה של כ-15 שנה .

 

בהתאם להתחייבויות שלה במסגרת מתווה הגז, מכרה קבוצת דלק את זכויותיה בחזקות "כריש" ו"תנין" לחברת Energean Oil & Gas היוונית והכירה על המכירה הזו ברווח של כ-253 מיליון שקל במהלך השנה החולפת. בנוסף החל במהלך 2016 גם קידוח הפיתוח וההפקה "תמר 8", שנועד, בין היתר, להגדיל את היתירות במערכת ההפקה ולאפשר אספקה מירבית ממאגר תמר למשק בישראל בזמן ביקושי השיא.

 

אסי ברטפלד, מנכ"ל הקבוצת אמר לאחר הדוחות כי "בשנה החולפת הצלחנו לעמוד במרבית היעדים שהצבנו לעצמנו לשנת 2016, בראשם קבלת החלטת השקעה לפיתוח מאגר לוויתן ויישום האסטרטגיה למיקוד פעילותה של הקבוצה בתחום האנרגיה ולהרחבת זרוע הפעילות הבין-לאומית. שנת 2017 תעמוד בסימן המשך ביסוס הנוכחות הבינלאומית של הקבוצה תוך בחינת שינויים מבניים ליישום האסטרטגיה של הקבוצה למיקוד פעילותה בתחום האנרגיה ולהפיכתה לשחקן מרכזי בשווקים הגלובליים".

 

אסף אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק אסף אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x