$
בורסת ת"א

בנק הפועלים מדווח על ירידה של 15% ברווח הנקי - עמד על 2.6 מיליארד שקל ב-2016

התשואה להון של הבנק עמדה על 7.7% לעומת 9.6% בשנת 2015. הכנסות הבנק הסתכמו ב-14.7 מיליארד שקל, עלייה של 2.5% לעומת שנת 2015. הבנק יחלק דיבידנד של 41 מיליון שקל על תוצאות הרבעון הרביעי

רעות שפיגלמן 07:4330.03.17

בנק הפועלים פירסם הבוקר (ה') את תוצאותיו הכספיות לסיכום שנת 2016. הבנק סיים את שנת 2016 עם רווח נקי של 2.6 מיליארד שקל, ירידה של 15% לעומת שנת 2015. התשואה להון של הבנק עמדה על 7.7% לעומת 9.6% בשנת 2015. ההכנסות עמדו על 14.7 מיליארד שקל, עלייה של 2.5% לעומת שנת 2015.

 

תוצאות אלה מגיעות אחרי אזהרת רווח שפירסם הבנק בשבוע שעבר, בה הזהיר מהגדלת ההפרשה על החקירות בארה"ב, על הגדלת הוצאות מס וכן מעלייה בחובות מסופקים. הבנק ציין אז כי "האירועים שלעיל אמורים להביא להקטנה משמעותית ברווח שתרשום קבוצת הבנק ברבעון הרביעי של שנת 2016".

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

הבנק יחלק בגין תוצאות הרבעון הרביעי דיבידנד נמוך יחסית לחלוקות קודמות בהיקף של 41 מיליון שקל, לפי שיעור חלוקה של 30%. הבנק קיבל את אישור המפקחת על הבנקים בחודש אוקטובר האחרון להגדיל את שיעור החלוקה מ-20% ל-30%.

 

הכנסות הריבית של הבנק מפעילות הליבה צמחו ב-4% ועמדו על 8.2 מיליארד שקל בשנת 2016, כאשר ההוצאות להפסדי אשראי ברמה שנתית הסתכמו ב-270 מיליון שקל , ירידה לעומת השנה המקבילה עם הוצאות של 475 מיליון שקל. למרות זאת נרשמה חריגה בהוצאות להפסדי אשראי לרבעון הרביעי של השנה שחלפה.

 

לצד הכנסות הריבית שעלו, ההכנסות מעמלות ירדו בכ-1.3% והבנק שלשל לכיסו מגביית עמלות 5.2 מיליארד שקל לשנה שחלפה.

 

תיק האשראי של הבנק התכווץ בשנה שחלפה בהיקף של 2% ויתרת האשראי לציבור עומדת על כ-272 מיליארד שקל, לעומת תיק של 278 מיליארד שקל לתום 2015.  

 

הפרשות משפטיות

הדו"ח השנתי של בנק הפועלים שפורסם היום בבוקר חושף כי הבנק שילם בשנת 2016 לא פחות מ-170 מיליון שקל לטובת הוצאות משפטיות ונלוות בקשר עם החקירות השונות שמנהלות הרשויות האמריקאיות מולו. מדובר בשתי חקירות המתנהלות במקביל: חקירת משרד המשפטים האמריקאי ורשות השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק - חקירה זו עוסקת בחשדות לפיהם הבנק סייע בשנים קודמות ללקוחות שלו להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב; חקירה שנייה נוגעת למעורבות בפרשת השחיתות בפיפ"א. 

 

פרשת פיפ"א נוגעת לחקירה המתנהלת מול בנק הפועלים בחשד למעורבות עקיפה של הבנק בפרשת השחיתות של בכירים בארגון פיפ"א - התאחדות הכדורגל העולמית. רשויות אמריקאיות הגישו כתב אישום נגד בכירים בפיפ"א על עבירות שוחד שביצעו בתוקף תפקידם. כתב האישום מזכיר בין היתר ההעברות כספים שבוצעו דרך חשבונות בבנק הפועלים במסגרת הפעילות האסורה.

 

הבנק מציין בדו"ח הכספי שלו לגבי פרשיית פיפ"א: "על פי חוות דעת יועציה המשפטיים של קבוצת הבנק לא ניתן בשלב זה להעריך האם קבוצת הבנק תישא בחבות כלשהי במישור הפלילי, האזרחי או הרגולטורי בנושא זה, ולפיכך לא נכללה הפרשה בדוחות הכספיים".

 

סך ההפרשות וההוצאות המשפטיות של הבנק בגין פרשיית הסיוע ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מס וביחס לפרשיית פיפ"א עלו לבנק במצטבר כ-940 מיליון שקל. הסכום מתחלק להוצאה מצטברת של 724 מיליון שקל כהפרשה בחקירת פרשת המס (סיוע ללקוחות אמריקאים להתחמק מתשלומי מס), לסכום של כ-216 מיליון שקל הוצאות משפטיות והוצאות שונות ביחס לחקירה זו ולחקירה בעניין פיפ"א.

 

 

 

אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים
אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים צילום: צביקה טישלר

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x