$
שווקי חו"ל

הנציבות האירופית חסמה את המיזוג בין בורסות לונדון ופרנקפורט

מהנציבות האירופית נמסר כי העסקה הייתה יוצרת "מונופול דה פקטו" למספר שירותים פיננסים: "אנחנו לא יכולים לאפשר יצירת מונופולים, וזה מה שהיה קורה במקרה הזה"

שירות כלכליסט 12:5429.03.17

עסקת המיזוג המתוכננת בין בורסת לונדון ובורסת פרנקפורט נחסמה על ידי הרגולטורים של האיחוד האירופי. מהנציבות האירופית נמסר היום (ד') כי העסקה הייתה יוצרת "מונופול דה פקטו" למספר שירותים פיננסים.

 

"אנחנו לא יכולים לאפשר יצירת מונופולים, וזה מה שהיה קורה במקרה הזה", מסרה נציבת התחרות באיחוד האירופי, מרגרט וסטגר. "מסיבה זו אנחנו חוסמים את המיזוג, לטובת התחרות בשווקים הפיננסים של אירופה, לטובת העסקים האירופים ומכאן לטובת אזרחי אירופה".  

 

עתידו של המיזוג המתוכנן (בגובה 29 מיליארד יורו) עליו הכריזו במרץ השנה שעברה, כבר עמד בסכנה, זאת לאחר שבחודש שעבר דרשה הנציבות האירופית כי בורסת לונדון תמכור את חלקה (60%) ב-MTS, פלטפורמה למסחר באג"ח - דרישה שבלונדון הגדירו כ"חסרת פרופורציה", והזהירו כי יתקשו להוציא לפועל את המיזוג.

 

התכנית לאיחוד הבורסות, שהוגדרה כ"מיזוג בין שווים", הוכרזה לפני קרוב לשנה, כשהמטרה הייתה ליצור "ענקית מסחר" שתהיה בעמדה טובה יותר להתחרות נגד היריבות האמריקאיות. אולם, המיזוג המתוכנן ספג כבר ביקורת מצד צרפת, בלגיה, פורטוגל והולנד, שחוששות שענקית המסחר שתיווצר תפגע בבורסות שלהן, שבבעלות היריבה יורונקסט. חששות לפגיעה בתחרותיות כבר הובילו לביטול שני ניסיונות קודמים למיזוג בין הבורסות ב-2000 וב-2005.

 

בורסת לונדון בורסת לונדון צילום: בלומברג

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x