$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הפניקס חטפה לבנק הפועלים את מימון מלונות איסתא ופתאל

חברת הביטוח תעמיד הלוואה של 200 מיליון שקל לעסקת רכישה משותפת של שלושה בתי מלון בעיר החוף פאפוס בקפריסין. המימון הוא לחמש שנים, ועל פי הערכות ישלמו חברות המלונאות ריבית במרווח של כ־3% על אג"ח ממשלתית במח"מ דומה

רחלי בינדמן 06:5729.03.17

הגופים המוסדיים ממשיכים לנגוס בהגמוניה של הבנקים בשוק האשראי. ל"כלכליסט" נודע כי חברת הביטוח הפניקס היא שעומדת מאחורי המימון לרכישת בתי המלון של החברות איסתא ופתאל בקפריסין, לאחר שנלחמה על העסקה מול בנק הפועלים וזכתה בה. 

המלונות ישועבדו להפניקס

במסגרת העסקה צפויות החברות לרכוש תמורת 80 מיליון יורו, ובחלקים שווים, שלושה בתי מלון שבהם 800 חדרים, על קו החוף בעיר הנופש פאפוס. הפניקס תעמיד באופן שווה לשתי החברות מימון כולל של 50 מיליון יורו (כ־200 מיליון שקל).

 

מדובר בעסקת מימון לחמש שנים בתמורה לשעבוד המלונות לטובת הפניקס. על פי הערכות, הריבית בעסקה תשקף מרווח של כ־3% על אג"ח ממשלתיות במח"מ דומה. מי שהובילה את העסקה מטעם הפניקס היא חנה הולנדר, סמנכ"לית ומנהלת מערך המימון בחברה. את הפניקס ייצגו בעסקה משרד עוה"ד שיבולת, את איסתא ייצג עו"ד ברדוגו ממשרד וילי יצחקי ואת פתאל ייצג משרד גורניצקי.

 

תיק ההלוואות הפרטיות של הפניקס צומח בקצב משמעותי וכבר הגיע ל־12 מיליארד שקל, בקצב עסקאות שנתי של כ־3 מיליארד שקל. ההלוואות הפרטיות מהוות כבר 17% מסך ההשקעות שנעשות מתחום פוליסות ביטוחי המנהלים המשתתפות ברווחים של הפניקס.

 

חלופה לאג"ח קונצרניות

ההלוואות הפרטיות נהפכו באחרונה לחלופה להשקעה באג"ח קונצרניות סחירות, שכן אפשרו למוסדיים עודף תשואה, האופייני לנכסים לא סחירים שנחשבים מסוכנים יותר, וביצוע עסקאות מהירות מאחורי זרקורי השוק הסחיר.

 

עם העסקאות שביצעה הפניקס נמנה מימון רכישת מועדוני הכושר גו אקטיב בידי הולמס פלייס בהיקף של 45 מיליון שקל, ועסקה של 30 מיליון דולר למימון מחדש של IDGB, החברה המשותפת של נכסים ובניין ואי.די.בי, העוסקת בנדל"ן בלאס וגאס. הפניקס קיבלה בעסקה זו ריבית של 7%–8%, בעוד האג"ח של נכסים ובניין במח"מ 5 שנים נסחרות בתשואה של 2%, ואפילו אי.די.בי פתוח, שביצעה לאחרונה גיוס אג"ח, עשתה זאת בריבית המשקפת תשואה של 5.7%.

 

הסיבה לפערי התשואה בין רוכשי האג"ח הסחיר להלוואות הפרטיות טמונה בדחיפות של IDGB למיחזור החוב. תרמה לכך גם העובדה שמדובר בחברה משותפת לנכסים ובניין ואי.די.בי, שמצבה הפיננסי פחות טוב מזה של נכסים ובניין, שכן אחרת ודאי היתה האחרונה מעדיפה גיוס זול יותר בשוק הסחיר.

 

מלון Cypria Maris מלון Cypria Maris צילום: אתר cypriamarishotel

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x