$
מט"ח וסחורות

יום שלישי ברציפות: בנק ישראל רכש מאות מיליוני דולרים והקפיץ את הדולר ב-1.2%

בשוק מעריכים כי הבנק מבצע הפעם את הרכישות באמצעות הבנקים הזרים. שערו היציג של הדולר נקבע על 3.656 שקלים. שערו היציג של היורו נקבע על 3.9438 שקלים, עלייה של 0.9%

מיקי גרינפלד ואמיר רוזנבאום 15:3922.03.17

יום שלישי ברציפות: בנק ישראל התערב היום (ד') במסחר ורכש מאות מיליוני דולרים - בהמשך להתערבויות של אתמול ושלשום. בתגובה לכך, שערו היציג של הדולר נקבע על 3.656 שקלים, עלייה של 1.2%. שערו היציג של היורו נקבע על 3.9438 שקלים, עלייה של 0.9%.

 

על פי ההערכות, בניגוד ליומיים האחרונים, שבהם רכש בנק ישראל את הדולרים באמצעות הבנקים המקומיים, הפעם הוא מבצע זאת באמצעות הבנקים הזרים. לירידה בשקל תורמים גם ביקושים גבוהים למט"ח מצד יבואנים המועניינים לנצל את שערו הנמוך של הדולר. 

 

בשוק המט"ח העולמי יורד היורו מול הדולר ב-0.3% ל-1.078 דולר, הליש"ט יורדת ב-0.2% ל-1.245 דולר. המטבע האמריקאי נחלש ב-0.4% מול מקבילו ביפן, ל-111.2 ין.  

 

שער הדולר-השקל בשלושת הימים האחרונים שער הדולר-השקל בשלושת הימים האחרונים

 

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג אמרה אתמול שהפסקה מוקדמת של הרכישות עלולה להביא לייסוף יתר ולפגיעה בלתי הפיכה או עם נזקים מתמשכים ליצואנים. עם זאת ציינה הנגידה, "המדיניות קונה זמן ליצואנים אך אינה יוכל לפתור בעיות מבניות. ברור שכוחות ייסוף היתר יגמרו באיזשהו שלב והלחצים הזמניים ייפסקו". פלוג אמרה את הדברים בישיבה של ועדת הכספים שהתכנסה לדון ביתרות מטבע החוץ הגדלות והולכות של בנק ישראל.

 

ב-FXCM ישראל מציינים הבוקר שהתערבות רצופה של בנק ישראל משדרת מסר תקיף לשוק: "בהתערבויות האחרונות של בנק ישראל לא ראינו המשכיות של השוק ובסופו של דבר המהלך לא הצליח להטות את המגמה, אך ייתכן כי התערבות נוספת זמן כה קצר לאחר ההתערבות הקודמת תאותת מסר תקיף יותר לשוק".

 

"גורם מרכזי להתפתחויות בשוק המטבעות העולמי הוא הירידות החזקות שנרשמו בשוק המניות האמריקאי. השאלה על הפרק כרגע היא האם הירידות יימשכו. עם אפקט טראמפ שעודד את השוק יתחיל להיעלם, הדולר יסבול, בעיקר מול הין אך גם מול יתר המטבעות העולמיים", אומר שין קאדוטה (Shin Kadota), אסטרטג בכיר בפעילות של ברקליס בטוקיו.

 

 

קרנית פלוג נגידת בנק ישראל קרנית פלוג נגידת בנק ישראל צילום: צביקה טישלר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x