$
בורסת ת"א

רפאל מערכות לחימה מתקדמות: הרווח עלה ב-3%, ההכנסות טיפסו ב-6.5%

החברה הבטחונית סיימה את 2016 עם רווח של 473 מיליון שקל על הכנסות של 8.3 מיליארד שקל. צמיחה של 6% בצבר ההזמנות העמיד אותו על רמת שיא של 21.7 מיליארד שקל

רפאל מערכות לחימה מתקדמות סיימה את שנת 2016 ברווח נקי של 473 מיליון שקל, בהשוואה ל-459 מיליון ב-2015 - עלייה של 3%. ההכנסות השנתיות הסתכמו ב-8.3 מיליארד שקל, מול 7.8 מיליארד שקל ב-2015 - צמיחה של 6.5%.  

החברה שפרסמה היום (א') את דוחותיה הכספיים מדווחת על שיא בצבר ההזמנות, שעמד בסוף השנה על 21.7 מיליארד שקל - עלייה של כמעט 6% בהשוואה לשנה הקודמת, שבה עמד הצבר על 19.3 מיליארד שקל.

 

רפאל היא אחת מארבעת חברות התעשיות הביטחוניות הגדולות בישראל, לצד מלבד התעשייה האווירית, אלביט מערכות ותעש מערכות. מדובר בחברה ממשלתית שאינה ציבורית, אך היא מדווחת על תוצאותיה מתוקף אג"ח סחיר שהנפיקה בבורסה.

 

החברה מפתחת ומספקת מערכות לחימה עבור צה"ל ומערכת הביטחון, כאשר נתח מהותי מהייצור מיועד ליצוא. כ-45% מצבר ההזמנות מעד לייצוא ומתפרס במדינות באסיה, אירופה, באמריקה הצפונית והדרומית. שוק חדש יחסית של החברה הוא אוסטרליה, בה פתחה החברה השנה נציגות.

 

בין הפרויקטים בהם עסקה החברה במהלך השנה האחרונה: המשך פיתוח מערכת "כיפת ברזל", השלמת ניסוי מסכם למערכת "שרביט קסמים" (יחד עם חברת רייתיאון האמריקאית), המשך פעילות לקידום טילי האוויר-אוויר ושילובם כמערכת הגנה מפני טילים, המשך פעילות מתקדמת של מערכת "כיפה ימית" והצגת יכולת חדשה להתמודדות עם איומים העולים מרחפנים.

 

במהלך השנה הורחבה פעילות החברה בתחום הסייבר בנוסף להמשך השלמת הקמת חמ"ל הסייבר הלאומי עליו הופקדה רפאל, שצפוי לקום בבאר שבע.

 

בין העסקאות עליהן דיווחה החברה השנה: החלטת משרד הביטחון לצייד את כל טנקי המרכבה ונגמ"שי הנמר שיוצאים מקו הייצור במערכת "מעיל רוח" של רפאל, מערכת ההגנה האקטיבית המבצעית והיחידה מסוגה לכלים משוריינים. החברה חתמה בשנה החולפת על עסקה משמעותית עם צבא ליטא לאספקת עמדות נשק נשלטות מרחוק וכן ביצעה ניסוי ראשוני מסוגו של ירי טילי ספייק מהפרוטקטור (כלי-שיט לא מאויש).

 

בשבועות האחרונים השלימה רפאל גיוס אג"ח בהיקף של 1.5 מיליארד שקל, כחלק מתוכניות התרחבות החברה לשיתופי פעולה בינלאומיים ע"י מיזוגים ורכישות והשקעות נוספות במחקר ופיתוח. החברה מעסיקה כ כ-7,500 עובדים בצפון באופן ישיר לצד כ-20 אלף המהווים ספקים ומועסקים באופן עקיף.

 

מנכ"ל רפאל, האלוף (במיל') יואב הר-אבן, אמר כי: "במהלך שנת 2016 השלמנו תהליך אסטרטגי עמוק ומקיף, שבמסגרתו בחנו ועדכנו את חזון וייעוד רפאל עשור קדימה כדי להמשיך להוביל בפיתוח פתרונות מתקדמים ומערכתיים בתחום הביטחוני, בחזית הטכנולוגיה בארץ ובעולם".

 

יצחק גת יו"ר רפאל פרש במהלך השנה מהתפקיד, לנוכח התעקשותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן למנות לתפקיד את מקורבו וחבר מפלגתו עוזי לנדאו.  לנדאו אמר לאחר פרסום הדוחות כי: "היכולת של החברה, שנשענת על משאב אנושי איכותי ביותר, להיות חברה עסקית, גלובלית, צומחת ורווחית היא זו, שבין היתר מאפשרת לה גם להמשיך ולהשקיע משאבים רבים במחקר ובפיתוח ולהיות נדבך מרכזי בביטחון המדינה".

 

סוללת כיפת ברזל סוללת כיפת ברזל צילום: אי פי איי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x