$
שווקי חו"ל

אופקו מקווה לזינוק במרשמים כדי להתאושש

בחודשים הקרובים יתמקדו משקיעי אופקו בהתקדמות מאמצי השיווק של Rayaldee. אף שהושקה בארה"ב כבר ברבעון הרביעי של 2016, ההכנסות ממנה יוכרו רק לאחר השגת יעדים של יציבות מלאי ודרכי הפצה

אורי טל טנא 07:0616.03.17

מניית אופקו ספגה שתי מהלומות בשלושת החודשים האחרונים. בראשונה, בשלהי דצמבר 2016, הוצגו תוצאות מאכזבות של ניסוי שלב 3 בהורמון גדילה עם משך פעולה ממושך למבוגרים. בשנייה, בתחילת החודש, הוצגו דו"חות שנתיים לא מוצלחים.

 

 

עיקר ההכנסות של אופקו נבע מפעילות ביו־רפרנס, שמוזגה לתוך אופקו במהלך 2015. ביו־רפרנס היא מעבדה קלינית שמבצעת בארה"ב בדיקות בעיקר בתחומי מחלות נדירות, הסרטן ובריאות האשה. ב־2016 הציגה ביו־רפרנס מכירות של קצת יותר ממיליארד דולר. פעילות זו יצרה תזרים מזומנים תפעולי של קרוב ל־120 מיליון דולר.

העלייה במכירות וברווח התפעולי של ביו־רפרנס ב־2016 מתונה. מנגד, באותה שנה היו לאופקו הוצאות מחקר ופיתוח של 111 מיליון דולר על תרופות שבפיתוח. יחד עם הוצאות הנהלה וכלליות, הפעילות השוטפת של אופקו עדיין יוצרת הפסד תפעולי. הפסד זה גדל ברבעון הרביעי ביחס לרבעונים שקדמו לו, נוכח הוצאות של 13 מיליון דולר להיערכות לשיווק התרופה Rayaldee לטיפול בבעיות בכליות.

פיליפ פרוסט, יו"ר אופקו פיליפ פרוסט, יו"ר אופקו

 

בחודשים הקרובים יתמקדו משקיעי אופקו בהתקדמות מאמצי השיווק של Rayaldee. אף שהושקה בארה"ב כבר ברבעון הרביעי של 2016, ההכנסות ממנה יוכרו רק לאחר השגת יעדים של יציבות מלאי ודרכי הפצה. לפיכך צפויה אופקו לדווח על הכנסות חשבונאיות ראשונות מהתרופה רק בעוד כמה רבעונים.

 

הנתונים הזמינים כעת הם הערכות אנליזה על כמות המרשמים שחולקו בפועל לתרופה. אף שההערכות הללו מדברות על עלייה הדרגתית, בכירי אופקו אמרו בשיחת אנליסטים כי קצב המרשמים הנוכחי נמוך מכפי שקיוו בשלב זה, אך שלהערכתם הוא יקפוץ בעתיד. נתונים על קצב צמיחת המרשמים לתרופה ישפיעו מאוד על מחיר מניית אופקו השנה.

 

גורם נוסף שצפוי להשפיע על מניית אופקו הוא ההתקדמות הצפויה בטכנולוגיה שנרכשה מפרולור להארכת משך הפעילות בגוף של כמה תרופות. הניסוי להזרקה שבועית של הורמון גדילה למבוגרים לא עמד ביעד, אך אופקו טוענת שהסיבה לכך היא תצפית חריגה בקבוצת הביקורת. אופקו, יחד עם שותפתה פייזר, מבצעת בדיקת השמטת תוצאות חריגות מהניסוי, בתקווה שה־FDA ישתכנע במובהקות של יעילות הטיפול.

 

פוטציאל גבוה מפרולור

 

במקביל צפויה אופקו להתחיל בניסוי שלב 3 באותו טיפול בילדים. אופקו תהיה זכאית ל־275 מיליון דולר כתלות בעמידה באבני דרך רגולטוריות שיתקבלו אם התרופה תאושר לשיווק בארה"ב ובאירופה לילדים ולמבוגרים. כשיהיו מכירות, היא צפויה לתמלוגים מהן בשלב הראשון ולחלוקת רווחים בשלב השני. לכן, חרף המעידה בניסוי הנוכחי, הפוטנציאל הנובע לאופקו מפרולור גבוה. להחלטה של ה־FDA לגבי אישור לשיווק הורמון הגדילה למבוגרים יש השפעה גדולה על המניה. במקביל, אופקו מקדמת יישומים של הטכנולוגיה של פרולור להארכת משך הפעילות של פקטור קרישה לחולי המופיליה ושל תרופה לדיכוי תיאבון.

 

אופקו כבר השיקה בדיקת דם לאבחון סרטן הערמונית, 4Kscore, שקיבלה אישור לשיווק ב־2014. אופקו מבצעת מאמצים להגדיל מהותית את כמות הבדיקות הללו באמצעות כוח השיווק של ביו־רפרנס, אך אף על פי שחלה עלייה הדרגתית בכמות הבדיקות, הן עדיין לא יוצרות לה הכנסות מהותיות.

 

לאופקו זכות לתמלוגים מחברת Tesaro של יותר מ־10% מהמכירות של התרופה האוראלית VARUBI, המיועדת לצמצום בחילות והקאות של מטופלים בכימותרפיה. התרופה הושקה בנובמבר 2015 ובשנת 2016 הסתכמו מכירותיה ב־6.9 מיליון דולר בלבד. Tesaro מקווה לקבל במהלך 2017 אישור לשיווק התרופה בעירוי, שמהווה את מרבית השוק הפוטנציאלי לתרופה בארה"ב (יותר מ־80%). בנוסף החברה מקווה להשיק את התרופה באירופה. שתי השקות אלו צפויות להקפיץ את המכירות, ולכן משקיעי אופקו ישמרו על עין פקוחה להודעות מ־Tesaro.

 

אופקו מפתחת גם מעבדה ניידת לבדיקת דם בשם Claros. זו תאפשר לרופאים לבצע בדיקות דם בעת ביקור במרפאה ללא צורך בשליחה למעבדה. אופקו מקווה לקבל אישור FDA לשיווק כמה בדיקות במעבדה ניידת זו, אך אף על פי שרכשה את הטכנולוגיה כבר ב־2011, טרם התקבל אישור לשיווק באף התוויה.

 

אין בעיה של נזילות

 

בסוף השנה עמדה יתרת המזומנים של אופקו על 169 מיליון דולר. מנגד לחברה התחייבות של 32 מיליון דולר למחזיקי האג"ח, והתחייבות מניצול קווי אשראי של 44 מיליון דולר. לפיכך, אין לחברה בעיית נזילות מיידית.

 

מתחילת השנה יצא אוויר רב ממניית אופקו. חלקו משויך למעבר מחלום למציאות בעניין תחילת שיווק ה־Rayaldee, וחלקו כרוך באכזבה מכך שהאישור לשיווק הורמון הגדילה לא צפוי לעבור בצורה חלקה, כפי שקיוו המשקיעים לפני פרסום תוצאות הניסוי. שני הנושאים יתבהרו במהלך השנה וישפיעו מאוד על תמחור מניית אופקו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x