$
שווקי חו"ל

בשורות טובות לחברות האשלג? הקרטל הרוסי-בלארוסי עשוי לחזור לפעילות

שלוש שנים וחצי לאחר פירוק הקרטל, בלארוס הודיעה היום לענקית הדשנים הרוסית אורלקלי כי היא מוכנה לדון על חידוש שיתוף הפעולה כל עוד זכויותיה לא ייפגעו

מיקי גרינפלד 17:3309.03.17

שלוש שנים וחצי לאחר פירוק קרטל הדשנים הגדול בעולם, שתי החברות בו עשויות לחבור מחדש: בלארוס הודיעה היום נכונות לחזור ולשתף פעולה עם ענקית הדשנים הרוסים אורלקלי - בכפוף לכך ששמירת האינטרסים שלה יישמרו. מניות האשלג העולמיות מגיבות לידיעה בעליות חזקות.

בלארוס פועלת בשוק האשלג באמצעות חברת בלארוסקלי, והיא התנתה את חידוש שיתוף הפעולה בכך שהאינטרסים של המדינה בשוק יישמרו. 

 

ביולי 2017 הודיעה אורלקלי על סיום שיתוף הפעולה עם שותפתה בבלארוס - ובכך פורק אגיד השיווק ששולט ב-70% מהיצע האשלג בעולם. ההחלטה של אורלקלי נבעה משינוי המדיניות של מממשלת בלארוס, שביטלה את הבלעדיות שניתנה לקרטל ביצוא האשלג מהמדינה.

 

פירוק הקרטל הרוסי-בלארוסי גררה ירידות חדות בשוק האשלג העולמי, שמאז לא התאושש למעשה - הירידות בעת הדיווח התבררו בהמשך כתחילת הדרך בלבד, לקראת נפילה ממושכת וארוכה שהגיעה בהמשך. 

 

בימים האחרונים של הפעילות המשותפת בקרטל נע מחיר האשלג בסביבה של 400 דולר לטונה. לאחר הפירוק הזהירה אורלקלי שבשנה הקרובה ירדו המחירים עד לרמה של 300 דולר - תחזית שהתבררה כנכונה.

 

על פי דוחות כיל לרבעון הרביעי של השנה, המחיר הממוצע לטונה אשלג עמד ברבעון על 202 דולר, לעומת מחיר של 268 דולר ברבעון המקביל בסוף 2015.

 

אשלג אשלג צילום: יריב כץ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x