$
בורסת ת"א

ירוק בעיניים: בנק ישראל יתגמל בנקים שיעבירו משרדים לפריפריה

טיוטה של המפקחת על הבנקים חדוה בר מציעה לבנקים הקלות בדרישות ההון - אם יחליפו את הנדל"ן היקר שלהם במרכזי הערים בנדל"ן זול יותר מחוץ לעיר ויפחיתו הוצאות תפעול

רעות שפיגלמן 11:5108.03.17
אחרי שהבנקים קיבלו הקלות בהון בתמורה ליישום של תוכניות הפרישה מרצון בשנה שחלפה – מודיע היום (ד') הפיקוח על הבנקים על פרק ב' בתוכנית ההתייעלות. הפעם מציע הפיקוח בבנק ישראל הקלות הוניות לבנקים שיישמו התייעלות בנדל"ן. כוונת המפקחת על הבנקים חדוה בר היא שהבנקים ימשיכו להתייעל באמצעות מציאת מיקום חלופי זול יותר לנדל"ן המשרת את ההנהלות ואת מטות הבנקים.

 

הטיוטה שמתפרסמת היום מרחיבה את הגדרת ההתייעלות במערכת הבנקאית ומעודדת את הבנקים לבחון צמצום של הוצאות הנדל"ן והתחזוקה "לרבות באמצעות בחינה מחודשת של המיקום הגיאוגרפי של יחידות אלה ומעבר ממרכזי הערים הגדולות". בנוסף, המפקחת על הבנקים גם מבצעת כאן צעד נוסף – באמצעות הארכה של תוקף המכתב עד סוף 2018 במקום עד סוף 2016 הבנקים יוכלו לבחון את הצורך בהרחבת תוכנית ההתייעלות בכוח אדם.

 

כיום רוב הבנקים מחזיקים בבעלותם נדל"ן רב במרכזי הערים הגדולות, המשמש את הנהלות הבנקים, יחידות מטה ולעיתים גם את יחידות מערכות המידע. הוצאות התפעול והארנונה על בניינים אלה גבוהות מאוד וערכם של הבניינים עלה מאוד בשנים האחרונות. כמו כן, צעדי ההתייעלות שנוקטים הבנקים בכוח האדם, צפויים להביא לצמצום של 12% בכמות העובדים – ולכך יש השפעה לא מבוטלת על כמות שטח הנדל"ן לו הם זקוקים.

 

חלק מהבנקים בשנים האחרונות כבר החלו בעצמם לצמצם הוצאות נדל"ן - ולהעמיד למכירה חלק מהנדל"ן שלהם במרכזי ערים או לעבור למודל של שכירות במקום בעלות. כך למשל בנק מזרחי טפחות בשנה שעברה פרסם מכרז למכירת 8 קומות שבבעלותו במגדל משה אביב ברמת גן, תוך התחייבות של הרוכש להמשיך להשכיר את הקומות הללו לבנק לכמה שנים.  

 

נציין כי אחד מבנייניו של בנק ישראל ממוקם ממש בסמוך לשדרות רוטשילד בת"א.

 

 

חדוה בר חדוה בר צילום: עמית שאבי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x