$
שווקי חו"ל

בנק ההשקעות של מויניאן: מעניק הלוואה של 160 מיליון דולר לפרויקט בברוקלין

אייל הנדל"ן האמריקאי שגייס ב-2015 1.4 מיליארד שקל מהגופים המוסדיים בישראל מנצל את צמצום החשיפה הבנקאית לנדל"ן בניו יורק: נכנס להשקעה בפרויקט בברוקלין ומעניק לו במקביל את ההלוואה המלווה העיקרית

אורן פרוינד 11:2208.03.17

ג'ו מויניאן, אייל הנדל"ן אמריקאי שגייס לפני שנתיים 1.4 מיליארד שקל מהמוסדיים בישראל,מעמיק את הפעילות שלו בתחום ההלוואות לפרויקטים של נדל"ן. בשעה שהבנקים האמריקאים מצמצמים חשיפה לפרויקטים של נדל"ן בעקבות רגולציה קפדנית, חברות הנדל"ן הגדולות מנצלות את הוואקום בכדי להעניק הלוואות בריביות אטרקטיביות. 

היום מדווחת חברת מויניאן לימיטד שבבעלותו על עסקה של 180 מיליון דולר שבה הוא נכנסת שותפה (50%) במגדל מגורים של 24 קומות בסמוך לפרוספקט פארק המפורסם בברוקלין לבנייה של 467 יחידות להשכרה בהשקעה של 20 מיליון דולר. בנוסף היא נכנסת גם כמלווה עיקרית לפרויקט שעלותו הכוללת היא 200 מיליון דולר.

 

מוניאן יעניק הלוואה של עד 160 מיליון דולר (סך ההלוואה על הנכס) בריבית אטרקטיבית של לייבור חודשית + 8.25% (נכון להיום ריבית שנתית של 9%). ההלוואה הינה הלוואת בלון לתקופה של 42 חודשים, וכוללת אופציה להארכתה ב-6 חודשים נוספים. 23 מיליון דולר כבר הועברו לפרויקט והשאר יועברו בהתאם להתקדמות שלו. השותפים היזמיים של מויניאן בעסקה הם קבוצת חסידים שבעבר אף בחנו לבצע גיוס אג"ח בישראל אולם סירבו.

 

עצם העובדה שמויניאן נכנס לעסקה הזו גם כמשקיע הון וגם כמלווה עיקרי הוא למעשה מבטיח לעצמו להינות גם מהתרחיש החיוב (אפסייד) וגם מהתרחיש השלילי (דאונסייד). כלומר, בהנחה ששווי הנכס ירקיע שחקים הוא ייהנה בתור משקיע הון ובהנחה שהנכס ייקלע לבעייה מסויימת יש לו למעשה אפשרות (דומה לאופציית CALL) להשתלט על הנכס במחיר נמוך (גובה ההלואה שהעניק).

 

מרחיב את הפעילות של הלוואות

אין זו הפעם הראשונה שמויניאן מבצע הלוואה לחברת נדל"ן אמריקאית. בשנה שעברה מויניאן העניק הלוואה של 90 מיליון דולר לפרויקט הקמת המלון בהאדסון יארד של חברת MDG של דיודיד מרקס, חברה נוספת שגייסה אג"ח בישראל.

 

גם אז ההלוואה הוענקה בריבית אטרקטבית של 9% ומויניאן אף ניהל מגעים להוציא חלק מההלוואה הזו לגוף מוסדי ישראלי, מגעים שטרם הבשילו לעסקה. מוניאין מעוניין להגדיל את הפעילות שלו בתחום ההלוואות. לאחרונה הוא שכר בנקאי השקעות ממורגן סטנלי כדי לבחון עסקאות נוספות בתחום, כך שככל הנראה צפויות לנו עסקאות נוספות מהסוג הזה.

 

 

ג'ו מויניאן ג'ו מויניאן צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x