$
שווקי חו"ל

הנפקת סנאפצ'ט: האיש ששווה 5.7 מיליארד דולר רק בן 26

הנפקת סנאפצ'ט סחררה את הדמיון של האופטימים ביותר, המניה זינקה ב־59% ביומיים והשווי האמיר ל־31 מיליארד דולר. המייסד אוון שפיגל שווה 5.7 מיליארד

נמרוד צוק 08:2005.03.17

במשרדי הקרנות שהשקיעו בסנאפ ובלשכתו של מייסד החברה אוון שפיגל (26), נפתחו במהלך סוף השבוע הרבה מאוד בקבוקי שמפניה. אחרי בילד־אפ של חודשים החל ביום חמישי המסחר במניית החברה בבורסת ניו יורק, ובתוך דקות היא הפכה לסחורה לוהטת; בסוף יום המסחר השני הגיע מחירה ל־44% מעל המחיר ההתחלתי, 17 דולר.

 

בנקודת השיא של יום המסחר השני גירדה המניה את 30 הדולרים, זינוק של 76%, ובסופו היא נסחרה סביב 27 דולר, עלייה של 59%. מחיר זה מקנה לה שווי שוק של 31.3 מיליארד דולר - כמעט פי שלושה מזה של טוויטר.

 

בין המרוויחים הגדולים מההנפקה: שפיגל עצמו, יליד קליפורניה (שעזב את סטנפורד לצורך הקמת סנאפ רגע לפני התואר) ששווי אחזקותיו בחברה זינק ל־5.7 מיליארד דולר; שותפו להקמת החברה בובי מרפי בן ה־28; קרנות הון סיכון כמו לייטספיד, בנצ'מרק וסקויה קפיטל, שהזרימו לחברה מאז הקמתה יותר מ־2.6 מיליארד דולר לאורך השנים; עליבאבא וטנסנט הסיניות, שנמנות עם המשקיעים המוקדמים, וחברת NBC יוניברסל, שרכשה מניות בשווי חצי מיליארד דולר רגע לפני תחילת המסחר.
 צילום: איי אף פי

 

הבנקים שביצעו את החיתום, ובראשם מורגן סטנלי וגולדמן זאקס, הרוויחו עמלות בהיקף של 85 מיליון דולר. אבל בשוק ההון ובתקשורת הכלכלית בעולם הטון כלפי ההנפקה ספקני יותר, ומעל המספרים הנאים מרחפת שאלה מרכזית אחת: האם ליצרנית אפליקציית הסקסטינג לשעבר, שהפכה לפלטפורמת תוכן ותקשורת בווידיאו וכעת מנסה להמציא עצמה פעם נוספת כ"חברת מצלמה", יש מודל עסקי ממשי בעל אופק ארוך טווח, כזה שיאפשר למשקיעים שמיהרו לקפוץ על העגלה לראות את השקעתם ממשיכה לצמוח, או שמדובר בבועה שתתנפץ בתוך זמן קצר?

 

המשקיע ג'ין מונסטר, שנחשב בעבר לאחד האנליסטים הבולטים בוול סטריט והיום מנהל את קרן לופ קפיטל, אמר כי היה נמנע מהמלצה על קניית המניה ואף הציע למנהלי סנאפ, במכתב פתוח שפורסם לפני ההנפקה, להנמיך את ציפיות המשקיעים בנוגע לתוצאות העסקיות של השנה הראשונה.

 

בריאן המילטון, שותף בפירמת האנליסטים סייג'וורקס, אמר ל"ניו יורק טיימס": "השווי של סנאפ נראה לי מנופח לחלוטין". האנליסט מייקל נתנזון מ־MoffettNathanson טען כי "המניה נסחרת בשווי של פי חמישה עד שמונה מההכנסה הצפויה ב־2020, בדומה לפייסבוק או עליבאבא, חברות רווחיות בעלות מספר משתמשים גדול בהרבה. היא נמצאת כרגע בעולם החלומות".

 

לפרוץ את נישת הצעירים

 

סיבה אחת לפרשנויות הספקניות היא הנתונים הפיננסיים: הכנסותיה של סנאפ בשנה שעברה הסתכמו ב־404 מיליון דולר בלבד והפסדיה עמדו על 514 מיליון דולר; מאז הוקמה ב־2011 היא הפסידה עשרות עד מאות מיליונים בכל שנה. כדי להצדיק את שווי השוק שלה, טוען המילטון, סנאפ תצטרך לשמור על קצב צמיחת הכנסות של 50% בשנה ולהגיע לשולי רווח של 25% בעשר השנים הקרובות - משימה לא פשוטה באופן כללי, במיוחד בהתחשב במספר משתמשיה הפעילים, שעומד כרגע על 158 מיליון איש בלבד.

 

ההבטחה של סנאפ למשקיעים מתבססת על ההנחה שהחברה תצליח לשמור לאורך זמן על קצב גידול של 46% במספר המשתמשים בשנה, כפי שהיה בשנתיים האחרונות, לצד הגדלת ההכנסה מפרסום למשתמש ליותר מ־5.8 דולר לשנה, הסכום שהיא מפיקה כרגע. אבל כדי לעשות זאת יהיה עליה לפרוץ את נישת הצעירים שבה היא מתקרבת לרוויה ולהציע שירותים ומוצרים שיעניינו קהלים רחבים ומגוונים יותר.

 

 

הקרב הגדול עם פייסבוק

 

בעיה נוספת שעמה מתמודדת כעת סנאפ היא פייסבוק. בסוף השנה שעברה הרשת החברתית שילבה באינסטגרם חיקוי לפיצ'ר "סיפורים" של סנאפצ'ט, שגרף בתוך שבועות ספורים מספר משתמשים גדול מזה של סנאפ כולה ויגיע בקרוב גם לאפליקציית פייסבוק. בחודשים האחרונים היא משחררת בזה אחר זה פיצ'רים נוספים שנראים כניסיון בוטה להפוך את סנאפ ללא רלבנטית, כמו הצבת מצלמת הווידיאו בחזית אפליקציית מסנג'ר ובחינת אפשרות של הודעות חד־פעמיות.

 

מהלכים אלה נתפסים כאחראים, לפחות חלקית, להאטת קצב הגידול במספר משתמשי סנאפצ'ט בשלושת הרבעונים האחרונים של 2016, שצנח מ־%14 ברבעון האחרון של 2015 (לעומת הרבעון שלפניו) ל־%3 בלבד ברבעון האחרון של השנה שעברה.

 

כדי לעמוד בציפיות המשקיעים תצטרך סנאפ בשלב הראשון להצליח בתוכניתה להפוך את הסכמי התוכן שחתמה עליהם עם חברות טלוויזיה כמו דיסני, ויאקום, NBC יוניברסל וטיים וורנר למנוע שיחזיר את גרף המשתמשים לקצב צמיחה בריא. בהמשך היא תצטרך לצקת תוכן ממשי לחזון המעורפל של "חברת מצלמה" ששפיגל מקדם במרץ בשבועות האחרונים, כזה שיצליח לחרוג מהגימיקיות החביבה של משקפי ספקטקלס ויכלול מוצרים ושירותים נוספים שיגרפו פופולריות רחבה ויפרצו את גבולות נישת התיכוניסטים ותלמידי הקולג', שבה היא עדיין לכודה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x