שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

פריגו מוכרת את הזכויות על הטיסברי: המניה התרסקה במסחר המאוחר, 750 עובדים יפוטרו

דרמה במניה השלישית בגודלה בבורסת תל אביב לאחר הודעתה על מכירת הזכויות ב-2.2 מיליארד דולר לקרן רויאלטי פארמה; המניה צנחה בוול סטריט ב-11% במסחר המאוחר; סמנכ"לית הכספים ג'ודי בראון עוזבת את תפקידה

דרור רייך 00:2528.02.17

דרמה גדולה מתחוללת הלילה (ג') בפריגו, המניה השלישית בגודלה בבורסת תל אביב, אחרי טבע ומיילן. החברה, הנסחרת גם בנאסד"ק, דיווחה בתום המסחר בוול סטריט על מכירת זכויות התמלוגים ממכירות תרופת הטיסברי לטרשת נפוצה שמשווקת על ידי ביוג'ן וצנחה ב-11% במסחר המאוחר.

 

הקונה היא קרן Royalty Pharma והיא תשלם לפריגו 2.2 מיליארד דולר ועוד 650 מיליון דולר לפי עמידה באבני דרך. האכזבה של המשקיעים נובעת מכך שהם העריכו את שווי התמלוגים בלפחות מיליארד דולר יותר מהמחיר שפריגו קיבלה. את הזכויות היא קיבלה ב־2013 כאשר רכשה את יצרנית הטיסברי אלאן (Elan) האירית תמורת 6.8 מיליארד דולר.

 

החברה גם הודיעה על מהלך של פיטורי 750 עובדים, המהווים כ-14% מכוח העבודה בפריגו שאינו עוסק ישירות בייצור תרופות. כמו כן שוקלת החברה, שבסיסה באירלנד, למכור חטיבה ייצור שלמה המתמחה בייצור מרכיבי תרופות.

 

יתרה מזאת, פריגו הודיעה כי היא דוחה את מועד הפרסום של הדוחות הכספיים שלה ל-16 במרץ. כמו כן, בנתיים היא מדווחת למשקיעים כי המכירות ב-2016 צפויות לנוע בטווח שבין 5.5 ל-5.6 מיליארד דולר, והרווח הנקי NON GAAP למנייה יעמוד על 7.1 עד 7.25 דולר. הרווח הנקי GAAP ייפגע ב-5.4 מיליארד דולר בשל ירידה במוניטין וירידת ערך נכס בלתי מוחשי וייגרור הפסד למנייה של 28.85 עד 29 דולר.

 

ל-2017 פריגו מעריכה כי ההכנסות ינועו בטווח שבין 5 ל-5.2 מיליארד דולר (כולל התרומה של טיסברי) עם רווח למנייה NON GAAP של 3.39 עד 3.74 דולר למניה ורווח GAAP של 6.3 עד 6.65 דולר למניה.

מפעל פריגו בארה"ב
מפעל פריגו בארה"ב

 

אחד הסיכונים העיקריים עבור פריגו היה דעיכה במכירות הטיסברי, שתופעות הלוואי שהיא גורמת מקשות עליה את התחרות.

 

 

מה דעתך על מניית פריגו (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בנוסף, ג'ודי בראון מי שכיהנה כסמנכ"לית הכספים של פריגו, ואף החליפה לזמן קצר את המנכ"ל ג'ו פאפא כאשר פרש מתפקידו, הודיעה גם כן על עזיבת החברה לאחר למעלה מעשור.

 

פריגו נמצאת לאחרונה תחת לחץ מצד קרן הגידור סטארבורד ואליו (Starboard Value) ובעקבותיו משנה מהותית את הרכב הדירקטוריון. במסגרת זו התווספו לדירקטוריון בתחילת פברואר חברים חדשים מטעם הקרן, ובמקביל עוזבים חמישה חברים מכהנים - ובכלל זה שלמה ינאי.

 

 

סטארבורד נכנסה להחזקה בפריגו ברבעון האחרון של 2016 והיא מחזיקה היום 6.7% ממניות החברה. בדצמבר האחרון תקפה סטארבורד במכתב פומבי את הנהלת פריגו, שנקטה לדעתה ב"צעדים מוטעים מבחינה פיננסית ומבחינה תפעולית", מאז שהצליחה למנוע את ניסיון ההשתלטות של מיילן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x