$
בורסת ת"א

תשובה החל להפיק נפט בים הצפוני באמצעות אית'קה

חברת האנרגיה הקנדית שבה מחזיקה דלק ב־20% החלה אתמול להפיק נפט במאגר הגז סטלה. איתק'ה מייצרת 22 אלף חביות ביממה

ליאור גוטמן 08:3120.02.17

חברת האנרגיה הקנדית אית'קה אנרג'י (Ithaca Energy), דיווחה אתמול על תחילת הפקת הנפט במאגר סטלה (Greater Stella Area) שממוקם בים הצפוני. על פי אית'קה היקף ההפקה המשוער החדש של כלל נכסי הנפט שלה - כולל סטלה - הוא עד 22 אלף חביות ביממה, או יותר משמונה מיליון חביות נפט בשנה.  

למרות שמדובר בהיקף הפקה צנוע יחסית (לשם השוואה, צריכת האנרגיה של ישראל, מדינה קטנה בתחום הביקוש לנפט, מגיע לכ־274 אלף חביות ביום) המכירה שלו ללקוחות מזדמנים או קבועים (דוגמת BP) עלולה לשפר את זרם ההכנסות של הקבוצה, זאת בהנחה שמחיר החבית של הנפט ינוע סביב 55 דולר.

 

קבוצת דלק היא מבעלי המניות הגדולות באית'יקה (20%), ורק לפני שבועיים הוגשה הצעת רכש למלוא אחזקות החברה בתמחור שדווח על ידי הקבוצה בכ־574 מיליון דולר, לא כולל כיסוי של שתי הלוואות קצרות טווח שיש לאית'קה בהיקף מצרפי של כ־600 מיליון דולר.

 

חברת דירוג האשראי מידרוג הודיעה לעניין זה ש"נכון למועד זה קיימת אי וודאות גבוהה לגבי התממשות העסקה והיקפה. עם זאת להערכתנו תרחיש קיבול מלא של העסקה צפוי להיות מלווה בגידול מהותי בחוב הפיננסי של החברה, לפחות בטווח הקצר, במקביל לעלייה בפרופיל הסיכון של האחזקות". דלק מצידה דיווחה אתמול על כוונה להרחיב את סדרת אג"ח ל"א ולרמה של עד 500 מיליון שקל. חברת S&P מעלות דרגה את ההרחבה ברמה של A כאשר "תמורת ההנפקה תשמש למחזור חוב ולצרכיה השוטפים של החברה".

 

אית'קה משמשת כחברת תפעול (Operator) בינלאומית עצמאית בתחום הנפט והגז שבבעלותה נכסי נפט וגז מפיקים ונכסים בפיתוח. מניותיה נסחרות בבורסת טורונטו ובבורסת לונדון, ולכן השלמת העסקה מחייבת את דלק בין השאר באישורים רגולטורים שונים משתי המדינות.

 

אית'קה שותפה בכ־25 פרויקטים להפקה של גז ונפט, כאשר ב־12 מתוכם היא גם משמשת כמפעילת המאגרים. במידה ותושלם הרכישה, דלק תחזיק In house קבלנית קידוחים במסוגלת לפתח גם שדות נפט וגם שדות גז, זאת תוך ניתוק הקשר ההיסטורי מול נובל אנרג'י האמריקאית ששימשה כמפעילת כל הקידוחים שהתגלו מול ישראל לרבות תמר ולווייתן.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: עמית שעל

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x