$
בורסת ת"א

נובל אנרג'י שכרה את ברקליס כדי למכור 7.5% מאחזקותיה במאגר תמר

נובל אנרג'י היא בעלת המניות הגדולה ביותר במאגר ומחזיקה בו 32.5%. ההערכות הן כי נובל אנרג'י תבקש מיליארד דולר תמורת אחזקותיה, ויתכן כי תחכה מספר חודשים לפני המכירה

ליאור גוטמן 14:0215.02.17

חברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י שכרה את שירותי בנק ההשקעות ברקליס כדי לנהל עבורה מכירה של 7.5% מאחזקותיה במאגר תמר. כך על פי דיווחים בתקשורת הזרה. נובל אנרג'י היא בעלת האחזקות הגדולה במאגר תמר (32.5%) ומשמשת גם כקבלן הקידוח בפועל.

 

על פי ההערכות נובל תבקש כמיליארד דולר עבור אחזקותיה. המכירה תשלים את התחייבויותיה בנושא זה במסגרת מתווה הגז הממשלתי, שם נכפה עליה לדלל את אחזקותיה מ-36% ל-25%. בשנה שעברה מכרה נובל 3.5% מחלקה לקרן תשתיות ישראל ולקבוצת הראל, מהלך שהכניס את הגופים המוסדיים לראשונה בישראל לאחזקות ישירות במאגרי הגז.

 

נובל עשויה להשתמש בכסף שיגיע כדי לממן את חלקה בפיתוח עתידי של מאגר תמר לרבות אפשרויות יצוא למדינות שונות או כדי לממן את חלקה בפיתוח מאגר לווייתן. מי שעשוי להתעניין ברכישה הם גופים מוסדיים ישראלים, אולם ההערכות הן שנובל תמתין עוד כמה חודשים כדי למקסם את המכירה, ותחכה עד לקידוחי הנפט והגז החדשים שמתוכננים ללווייתן עד אמצע 2017.

 

אתמול הכריזה החברה על התחייבות להתחיל את הפיתוח עוד מספר שבועות עם כוונה להפוך את לווייתן לשדה גז מסחרי כבר בסוף 2019. עוד הודיעה אתמול נובל שהיא תשקיע השנה כ-550 מיליון דולר בפיתוח לוויתן. נובל סיימה את שנת 2016 בהפסד של כמיליארד דולר, זאת לעומת הפסד של כ-2.44 מיליארד דולר בשנת 2015. הכנסות החברה ממכירת גז ונפט הסתכמו בכ-3.5 מיליארד דולר, עלייה של כ-10% לעומת סך הכנסות החברה בכל 2015.

 

 

אסדת הקידוח בתמר אסדת הקידוח בתמר צילום: ליאור גוטמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x