$
שווקי חו"ל

ג'נט ילן: העלאת ריבית אפשרית כבר בפגישה הקרובה

יו"ר הפד נושאת את עדותה החצי שנתית בפני הקונגרס. לדבריה, "דחיית העלאת הריבית תהיה בלתי חכמה" - שכן היא עשויה לאלץ את הבנק בהמשך הדרך להעלאות את הריבית מהר מדי. החלטת הריבית הבאה תינתן ב-15 במרץ

מיקי גרינפלד 17:1614.02.17

אם נתוני המאקרו יצביעו על המשך התחזקות בשוק התעסוקה והמשך התקדמות באינפלציה לעבר היעד של 2% - במקרה כזה יש סבירות שהפד יעלה את הריבית כבר בפגישתו הבאה. כך אומרת היום יו"ר הפד ג'נט ילן בעדות בפני הקנגרס.

 

הפגישה הבאה של ועדת השוק החופשי בפד - הקובעת את המדיניות המוניטרית ואת שיעור הריבית - צפויה ב-15-14 במרץ, כאשר ההחלטה תתפרסם ב-15 במרץ, מלווה במסיבת עיתונאים של ילן. בפגישה המוניטרית האחרונה נותרה הריבית ללא שינוי, בטווח של 0.75%-0.50%.

 

"בפגישה הבאה הוועדה תעריך האם התעסוקה ושיעור האינפלציה ממשיכים להתקדם בהתאם לציפיות, ובמקרה כזה התאמה של הריבית תהיה הדבר הנכון", אומרת ילן בהצהרה שנשאה בפני ועדת הסנאט.

 

יו"ר הפד נושאת היום את עדותה החצי שנתית - באופן ספציפי בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. מחר תשלים ילן את עדותה, עם הצהרה נוספת ומענה על שאלות ותשובות בפני ועדת הפיננסים של בית הנבחרים. ילן אמרה לוועדה שכלכלת ארה"ב צפויה להמשיך להתרחב בקצב מתון, והדבר יאפשר לפדרל ריזרב להמשיך להעלאות את הריבית בקצב מתון בחודשים הבאים.

 

לדבריה, "המתנה ארוכה מדי לפני העלאת ריבית תהיה בלתי חכמה". זאת משום שהיא עשויה להוביל בהמשך למצב שבו הפד יאלץ להעלאות את הריבת במהירות גדולה מדי, הסבירה ילן.

 

בעניין מדיניותו הכלכלית הצפויה של הנשיא דונלד טראמפ אמרה ילן כי המדיניות הפיסקאלית עשויה להשפיע על התחזיות הכלכליות של הבנק בהמשך. "מוקדם מדי לדעת מהם שינויי המדיניות שיונהגו או באיזה אופן תהיה לשינויים הצפויים השפעה על הכלכלה". במענה לשאלה חזרה ילן ואמרה כי היא מתכוונת להישאר בתפקיד עד תום הכהונה, בשנת 2018.

 

במענה לשאלה על חששותיה להשלכות המדיניות של טראמפ על גידול בגירעון, אמרה ילן כי הדאגה שלה בענייני הגירעון בתקציב הן עקרוניות וכלליות. "כבר שנים ארוכות ידוע שלא ניתן להחזיק מעמד בטווח הארוך עם גירעון בתקציב".

 

יו"ר הפד דחתה את ביקורת הסנאטורים על מבחני הלחץ שנערכים לבנקים, וטוענת כי מדובר ב"אבן פינה" במהלך של חיזוק הפיקוח על הבנקים, כחלק מרכזי מהמשבר הפיננסי של 2008.

 

שמה את מרץ על השולחן  

ג'ים או'סאליבן (Jim O’Sullivan), הכלכלן הראשי לענייני ארה"ב ב-High Frequency Economics, אמר בתגובה לדברים כי עדותה של ילן "הופכת את אופציית העלאת הריבית במרץ לסבירה מאד, והדבר יהיה תלוי בנתונים ובהתפתחויות בשוק בחודש הקרוב".

 

דעה דומה נשמעת מסטיב סטנלי (Steve Stanley), הכלכלן הראשי של Amherst Pierpont Securities: "העדות של ילן היא ללא ספק המסר הנצי ביותר שאי פעם נשמע ממנה. היא אמנם לא הבטיחה העלאת ריבית במרץ, אך היא אמרה מספיק כדי לשים את אופציית מרץ על השולחן", אמר סטנלי. בה בעת, מהתגובות היוצאות בשוק עולה שהדעות עדיין חלוקות, ושרבים מעריכים שהפד ימתין לפחות עוד פגישה אחת לפני העלאת הריבית הבאה.

 

ילן ילן צילום: אי פי איי

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x