שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משבר בטבע
גג עמוד משבר בטבע

הפצצה המתקתקת של טבע: מוניטין של 40 מיליארד דולר

לאחר צניחת שווי השוק של ענקית הגנריקה, מעריכים בשוק שהיא תהיה חייבת לבצע הפחתה בסעיף המוניטין בדו"חות השנתיים שיפורסמו בשבוע הבא

כתב כלכליסט 08:1009.02.17
האירועים המטלטלים את טבע, מההפסד במשפט הפטנטים על הקופקסון, דרך פרישת המנכ"ל ארז ויגודמן, וקודם לכן ההסתבכות ברכישת רמיסה המקסיקנית והחוב הענקי על רכישת אקטביס, הם עדיין לא המילה האחרונה. הקטסטרופה החדשה כבר בפתח. לקראת פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון האחרון ב־2016, בשבוע הבא, ייתכן שטבע תיאלץ להתמודד עם מחיקה חשבונאית עצומה במוניטין שלה.

 

בדו"חות האחרונים שפרסמה ענקית הגנריקה בנובמבר אשתקד זינק סעיף המוניטין שלה (Goodwill) מ־19 מיליארד דולר ל־40 מיליארד דולר, בעקבות רכישת אקטביס. מוניטין חשבונאי הוא נכס של פירמה, המשקף את ערכה מעל ערך הנכסים המוחשיים שלה. בשנת 2006 נקבע בכללי החשבונאות כי מוניטין הנובע מרכישת חברה־בת, והמייצג תשלום שביצע הרוכש מתוך ציפייה להטבות כלכליות בעתיד, לא יופחת באופן שיטתי. במקום זאת יש לבחון את ערכו מדי לשנה, או בתדירות גבוהה יותר, אם יש סימנים לכך שערכו נפגם (Test Impairment).

 

טבע טבע

 

אחרי הצניחה במחיר המניה נסחרת טבע בשווי של 35 מיליארד דולר, הנמוך מהמוניטין בספרים, ורבים בשוק מעריכים כי היא תהיה מחויבת לנקות במאזן הרבה מאוד ממנו. המוניטין נמדד באמצעות בחינת תזרים המזומנים העתידי של כל יחידה עסקית, לכן טבע תידרש לבצע מחיקה חשבונאית גדולה בדו"חות הקרובים — גם בשל החולשה בסקטור הפארמה.

 

חלק מהמוניטין של טבע מיוחס למגזר התרופות המקוריות, אבל רובו נוצר מרכישת חברות: איוואקס שנרכשה ב־2005 תמורת 7.4 מיליארד דולר; באר תמורת 7.5 מיליארד דולר ב־2008; רציופארם ב־2010 תמורת 5 מיליארד דולר. בנוסף רכשה טבע את ספלון ב־2011 תמורת 6.8 מיליארד דולר, את אוספקס תמורת 3.2 מיליארד דולר ב־2015 ושתי הרכישות האחרונות: רימסה המקסיקנית ב־2.3 מיליארד דולר ואקטביס ב־40 מיליארד דולר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x