$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

המוסדיים נגד מינוי דח"צית בשיכון ובינוי

אנטרופי ממליצה למוסדיים להתנגד למינוי עפרה רהב לדירקטורית חיצונית בחברה שבשליטת שרי אריסון, שכן עד 2014 כיהנה כסמנכ"לית בה. המוסדיים רוצים להציע מועמד מטעמם. שיכון ובינוי: "נשכנע כי אין לה זיקה לחברה"

רחלי בינדמן 07:1205.02.17

חזית חדשה נפתחה בעניין מינוי דירקטורים חיצוניים, והפעם מול חברת שיכון ובינוי שבשליטת אריסון השקעות של שרי אריסון. ב־12 בפברואר אמורה להתקיים אסיפת בעלי מניות של החברה ובה הם יתבקשו לאשר את מינוי עפרה רהב לדח"צית. אך ל"כלכליסט" נודע כי גופי הפנסיה הבולטים המחזיקים במניה כבר הודיעו לאפרת פלד, מנכ"לית ויו"ר אריסון השקעות שיזמה את המינוי, כי הם מתנגדים לו ומעוניינים להציע מועמדים מטעמם.

 

המוסדיים הגדולים בשיכון ובינוי, לפי אתר סטוקר הם מגדל, הראל, כלל, מנורה מבטחים ועמיתים, שזכו לגיבוי מחברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי. מנייר העמדה של אנטרופי, שהגיע לידי "כלכליסט", עולה כי הסיבה להתנגדותה למינוי רהב נעוצה בזיקה לשיכון ובינוי, שכן היא כיהנה כסמנכ"לית קיימות בשיכון ובינוי בשנים 2012–2014. דח"צ אמור להיות בלתי תלוי ולייצג, בין היתר, את האינטרסים של בעלי מניות המיעוט בחברה, והעובדה שרהב כיהנה בתפקיד בכיר בשיכון ובינוי ואף נהנתה בשנתיים האחרונות — שבהן כבר לא עבדה בחברה — מבונוסים דחויים, יוצרת לדעת אנטרופי זיקה ששוללת את האפשרות למנותה לדח"צית. שיכון ובינוי פנו בסוגיה לרשות ני"ע, שהודיעה כי לא תתערב בקביעת הזיקה של רהב.

 

באנטרופי מציינים בחוות הדעת כי "כהונתה של רהב כנושאת משרה בחברה בדרג סמנכ"ל עד 2014 יוצרת זיקה לחברה ולבעלת השליטה בה ברמת פוטנציאל גבוהה. אנו נסתייג מהמינוי וזאת בכדי שיוצע מועמד אחר שאינו מעלה חשש בהיבטי הזיקה". באנטרופי ציינו כי הסבירו לנציגי שיכון ובינוי את עמדתם, אך אלה טענו כי חברת הייעוץ מתעלמת מתקופת צינון של שנתיים שנקבעה בחוק, שהחברה עומדת בהן, וכי המועמדת היא בעלת הכישורים והניסיון הנדרשים. באנטרופי גם מציינים כי דירקטוריון שיכון ובינוי כולל שיעור נמוך של דירקטורים בלתי תלויים (כ־25%), דבר שמהווה בעיני חברת הייעוץ נקודת חולשה נוספת ביחס למינוי.

 

אלא שהגופים המוסדיים המחזיקים במניות שיכון ובינוי אינם מסתפקים בעמדת אנטרופי. הם מתנגדים להצעת דח"צ חלופי לרהב מצד החברה ודורשים למנות דירקטור מטעמם.

 

אנטרופי תעניק משקל יתר להמלצות ועדת התגמול

 

אם בעבר החברה היתה זו שהציעה את הדח"צ וגם בחרה בו, הרי שלאחרונה המוסדיים ביותר ויותר מקרים עומדים על כך שהם יבחרו את מי שאמור לייצג אותם, כדי לוודא שלא יהיו לו מחוייבויות או זיקות לבעלי השליטה. באנטרופי אף קבעו באחרונה כי בחברות שבהן המוסדיים יבחרו דח"צ, חברת הייעוץ תעניק משקל גבוה יותר להמלצות של ועדת התגמול (ביחס לשכר בכירי החברה), במטרה לעודד מהלך זה. כך, למשל, מחרתיים צפויה להתקיים אסיפת בעלי מניות של כלכלית ירושלים, אך בעוד הנהלת החברה הציעה למנות את דוד גרנות לדח"צ, חברת הביטוח הפניקס, בעלת מניות מיעוט, דרשה להוסיף מועמד חלופי מטעמה — ירון זלצמן. באחרונה גם ביקשה חברת הלוגיסטיקה אוריין למנות את קרן אצלאן לדח"צית בחברה, אף שהיא מכהנת כסמנכ"לית הכספים אחת מלקוחותיה, רכבת ישראל. באוריין התעקשו כי אין בכך ניגוד עניינים, שכן אוריין היא רק צינור להעברת כספים בין לקוחות אוריין לבין רכבת ישראל. אך בכלל ביטוח לא אהבו את ההצעה ודרשו למנות במקומה את דרור ברזילי, והוא זה שאכן נבחר. בדלק אנרגיה צפויה להתקיים החודש אסיפת בעלי מניות, שבה הם יידרשו לאשר את מינויו של רמי ששון לדח"צ, מועמד שהציעו בעלי מניות המיעוט, וגם בחברת קו מנחה צפויים בעלי מניות המיעוט להציע בקרוב מועמד מטעמם.

 

 

עפרה רהב עפרה רהב צילום: ענר גרין

אין זו מגמה ייחודית לישראל. בשבוע שעבר כתב לארי פינק, מנכ"ל קרן ההשקעות הגדולה בעולם בלאקרוק, במכתב למשקיעים, כי הקרן לא תהסס לממש את זכותה כבעלת מניות בחברות ציבוריות ולהצביע נגד מינויים לא ראויים של דירקטורים.

 

משיכון ובינוי נמסר בתגובה: "זימון האסיפה הכללית נעשה בהחלטת הדירקטוריון ולא על ידי בעלת השליטה. שיכון ובינוי קשובה לבקשות בעלי המניות ומקיימת עמם דיאלוג. עפרה רהב היא אשת מקצוע מהמעלה הראשונה, בעלת ניסיון וידע ייחודיים ומשמעותיים לשיכון ובינוי ולתחומי פעילותה. אנו מאמינים כי כהונתה המוצעת כדירקטורית בשיכון ובינוי יכולה לתרום רבות, ונפעל לשכנע ולהסביר כי אין לה כל זיקה שצריכה למנוע את כהונתה כדח"צית. אם דעתנו זו לא תתקבל, נשקול את הנושא בשנית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x