$
שווקי חו"ל

קנון של עידן עופר ביטלה את הנפקת איי.סי פאואר בשל ביקושים נמוכים

קנון תכננה לגייס 310-389 מיליון דולר במחיר מניה של 12-15 דולר לחברה הבת שמפעילה תחנות כוח, אולם בנקאי ההשקעות שהובילו את ההנפקה לחצו עליה להוריד את המחיר ל-10 דולר למניה והמשמעות הייתה גיוס בהיקף של 260 מיליון דולר בלבד; מניית החברה צנחה ב-11% בניו יורק

גולן חזני 08:1403.02.17
קנון שבשליטת עידן עופר ביטלה אתמול את הנפקת איי.סי פאואר, לאחר שהביקושים בהנפקה היו נמוכים משמעותית מסכום הגיוס. החברה החליטה שלא לגייס במחיר נמוך יותר מהטווח המקורי של השווי, שאותו המשקיעים כן היו מוכנים לשלם. בחברה אמרו כי אין לה צורך מיידי בתמורת ההנפקה ולכן יחפשו חלופות אחרות. מניית קנון צנחה אמש ב-11% במסחר בניו יורק.

 

קנון, החברה האם של איי.סי פאואר, שבשליטת עידן עופר, תכננה לגייס 310-389 מיליון דולר במחיר מניה של 12-15 דולר ולפי שווי חברה של 1.27-1.59 מיליארד דולר.

מה דעתך על מניית קנון (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בנקאי ההשקעות שמובילים את ההנפקה, מריל לינץ' וקרדיט סוויס, לחצו על החברה להוריד את המחיר ל-10 דולר למניה. המשמעות היא גיוס בהיקף של כ-260 מיליון דולר בלבד ולפי שווי חברה של 1.06 מיליארד דולר. עוד נודע כי החברה מוכנה להוריד את השווי, אבל לא בהיקף כזה אלא בהיקף נמוך יותר.

 

הביקושים הנמוכים נבעו על פי הערכות ממספר סיבות, כשהראשונה שבהן היא חוסר רצון של המשקיעים להיחשף לשווקים מתפתחים שבהם פעילה איי.סי פאואר בדרום אמריקה, לאור המדיניות של הממשל החדש בראשות דונלד טראמפ, שהבהיר כי יתמוך בכלכלת ארה"ב על חשבון כלכלות אחרות. בנוסף, משקיעים מעדיפים בטווח המחירים האמור, להשקיע ישירות בקנון, שממילא הנכס המרכזי והאמיתי שלה היא איי.סי פאואר.

 

קנון ביקשה לבצע את ההנפקה במסגרת מדיניות של פירוק נכסיה והעברתם לבעלי המניות שלה, כך שאלה יחזיקו ישירות בחברות התפעוליות ולא בחברת אחזקות שנסחרת בחסר, ועל ידי הפירוק גם לאפשר למשקיעים להחזיק בחברה ובתחום אחד בלי צורך להחזיק במקביל בחברות נוספות מתחומים אחרים שבהם מחזיקה קנון כמו צים בספנות או קורוס במכוניות.

עידן עופר עידן עופר צילום: בלומברג

 

לביטול ההנפקה יש משמעויות גם עבור קנון שברשותה שטר הון של 230 שהנפיקה לה איי.סי פאואר ואשר אותו ביקשה לפרוע בשלמותו מיד לאחריה. למעשה, מתוך סכום זה כבר הועברו לאחרונה 85 מיליון דולר לקופת קנון כאשר 145 מיליון דולר נוספים אמורים היו לעבור לידיה מיד לאחר ההנפקה. החוב אמור להיפרע עוד 7 שנים כשתשלום הריבית אמור לחול בעוד שנתיים ואילך.

 

נראה כי קנון עשויה עתה לנסות להכניס שותף פרטי שירכוש כ-25% המניות שאותן אמורה היתה להנפיק, אם כי סביר שיהיה זה בשווי מעט נמוך יותר. אפשרות שנייה היא למכור חלק מהנכסים שבהם מחזיקה איי.סי פאואר.

 

איי.סי פאואר מפעילה תחנת כוח במישור רותם בישראל ותחנות כוח נוספות בעוד 10 מדינות ברחבי אמריקה הלטינית. בתשעת החודשים הראשונים של 2016 רשמה החברה הכנסות של 1.34 מיליארד דולר ורווח תפעולי של 187 מיליון דולר. בסוף ספטמבר הציגה החברה הון עצמי של 619 מיליון דולר המהווה 13% מסך המאזן.

 

בנק לאומי מכר בשבוע שעבר 2.5 מיליון מניות לעידן עופר בצעד שהתברר כמוצלח לאור כשלון ההנפקה והירידה במחיר המניה בימים האחרונים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x