$
בורסת ת"א

חודש ינואר בקרנות: פדיונות כבדים באקסלנס - מור מובילה בגיוסים

היקף נכסי התעשייה המנוהלים עלה בכמיליארד שקל ל-215 מיליארד בהשוואה לסוף 2016; המשקיעים נהנו מתשואה חודשית ממוצעת של 0.4%; אקסלנס פדתה 832 מיליון ש', מור גייסה 650 מילון ש'

תעשיית קרנות הנאמנות פותחת את החודש הראשון של שנת 2017 בירוק, זאת לאחר ששבה לגייס אחרי 4 חודשים של פדיונות, כך עולה מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט".

 

תנועות הכספים בכל הקטגוריות הצביעו על המשך חיפוש אחר התשואה מצד המשקיעים במחיר של הגדלת הסיכון. תעשיית הקרנות הניבה החודש למשקיעים בה תשואה ממוצעת חיובית, בהובלת האפיקים המנייתיים בעולם ובארץ. הקרנות המנייתיות המנוהלות ניצחו באופן בולט את הקרנות המחקות וניצלו את השינויים הצפויים בשוק מבחינת ביקושים והיצעים כתוצאה מרפורמת המדדים של הבורסה בת"א אשר תכנס לתוקפה בעוד מספר ימים, ליצירת תשואה עודפת על פני מוצרי המדד הפסיביים.

 

היכן התמקדו המשקיעים ויועצי ההשקעות במהלך חודש ינואר?

סך נכסי תעשיית קרנות הנאמנות בסוף חודש ינואר הסתכם ב- 215 מיליארד שקל. מדובר בעלייה של כמיליארד שקל בהשוואה לסוף 2016, אולם מדובר ברמה הנמוכה ב-6 מיליארד שקל בהשוואה לסוף ינואר אשתקד. העלייה החודש הינה תוצאה של גיוסים במהלך החודש בסך כולל של 730 מיליון שקל, בצירוף תשואה חיובית של כ-500 מיליון שקל. מדובר בחודש הראשון של גיוסים נטו חיוביים לתעשייה מאז חודש אוגוסט 2016.

 

סכום הגיוס נטו החודש מורכב מגיוס בגובה של 1.68 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות בינואר בצירוף פדיון של 700 מיליון שקל בקרנות הכספיות ופדיון של 250 מיליון שקל בקרנות מחקות. הקרנות הכספיות והקרנות המחקות ממשיכות במגמת השחיקה שלהן ומשקלן הכולל מתעשיית הקרנות מבחינת שווי נכסים הולך ופוחת בשנתיים האחרונות וביתר שאת בשנה האחרונה בהשוואה לקרנות המסורתיות המנוהלות.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב

 

האפיק הבולט החודש בגיוסים באופן חד משמעי היה קרנות אג"ח כללי עם גיוס נטו של כ-2 מיליארד שקל. בצד הפדיונות, המשיכו לבלוט האפיקים הסולידיים: קרנות אג"ח מדינה עם פדיון של 1.2 מיליארד שקל. וקרנות שקליות עם פדיון של 760 מיליון שקל. במהלך חודש ינואר הניבו מרבית האפיקים תשואות ממוצעות חיוביות, ובסיכום כולל המשקיעים בקרנות נהנו החודש מתשואה ממוצעת חיובית בגובה של 0.4%.

 

מור מוביל בגיוסים

 

חברת הקרנות של אקסלנס, בניהולו של אמיר גיל, שפדתה כ-6.3 מיליארד שקל בשנת 2016, המשיכה את המגמה השלילית גם בחודש הראשון של 2017 כאשר פדתה כ-832 מיליון שקל. היקף הנכסים המנוהל של החברה עומד כעת על 13.3 מיליארד שקל, נמוך ב-35% מאותה תקופה אשתקד.

 

בדומה לאקסלנס, גם חברת הקרנות של הראל, הראל פיא, שזכתה בתואר הפודה הגדולה ביותר לשנת 2016, המשיכה את מגמת הפדיונות במהלך החודש שחלף כאשר פדתה כ-535 מיליון שקל. עוד בלטו לשלילה: פסגות עם פדיונות של 356 מיליון שקל ואלטשולר עם פדיונות של 177 מיליון שקל.

 

מהצד השני, בית ההשקעות מור הציג גיוסים של 650 מיליון שקל במהלך החודש וחצה את רף ה-12 מיליארד שקל בהיקף הנכסים המנוהל. בפער קטן אחריו נמצאת חברת הקרנות אילים בניהולו של קובי שגב. אילים, שזכתה בתואר המגייסת הגדולה לשנת 2016, גייסה בינואר כ-616 מיליון שקל וחצתה את רף 10 מיליארד השקלים בהיקף הנכסים המנוהל. עוד בלטו לחיוב: אנליסט שגייסה 435 מיליון שקל ומיטב דש שגייסה 152 מיליון שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x