$
משבר בטבע
גג עמוד משבר בטבע

"זה לא נראה טוב. תהיה פגיעה ברווחים של טבע"

האנליסטים מתייחסים להחלטת ביהמ"ש בארה"ב לבטל את הפטנטים על הקופקסון; אופנהיימר: "המתחרות לא ימתינו לערעור וישיקו גירסה גנרית לקופקסון". אקסלנס: "טבע בלי קופקסון היא חברה חדשה"

"המכה המשפטית שטבע ספגה אינה סוף הדרך, יש סיכוי להפוך את התהליך המשפטי ולהצליח להגן על הפטנטים בקופקסון 40 מ"ג. אבל זה לא נראה טוב", כך אמר היום (ג') גלעד אלפר, אנליסט בכיר באקסלנס ברוקראז' בתגובה להחלטת ביהמ"ש האמריקאי לבטל את הפטנטים על הקופקסון

לדבריו, "המכה הזו מעלה בצורה משמעותית את הסיכויים לכישלון של טבע בערעור, ובמקביל מעלה את הסיכויים של השקה מוקדמת של גרסה גנרית כבר באמצע 2017 על ידי המתחרות שלה, שיקבלו מספיק ביטחון שהתהליך המשפטי יסתיים לטובתם וייקחו את הסיכון להשיק כבר עתה".

 


 

הכלכלן של בית ההשקעות אומר את הדברים על רקע החלטת בית המשפט בדלוור שגם הפטנט הרביעי של טבע על תרופת הקופקסון 40 מ"ג אינו תקף. לחברת הפארמה הישראלית יש בסך הכל חמישה פטנטים על הקופקסון, תרופת הדגל שלה שאחראית לחמישית מהכנסותיה השנתיות. כלומר, יש עדיין פטנט בנוגע ל-40 מ"ג שהתוקף שלו נבחן בתהליך ערעור במשרד הפטנטים והחלטה צפויה עד ה-16 במאי.

 

בתגובה להחלטה, מניית החברה צללה ב-9% במסחר המאוחר בוול סטריט ומנכ"ל החברה ארז ויגודמן הודיע כבר שטבע תערער על ההחלטה. "אנו מתכוונים להגיש ערעור באופן מיידי", ציין ויגודמן, "נמשיך להגן בנחישות על הקופקסון שלנו כנגד כל תביעה ולאורכו של כל התהליך".

 

מה יקרה אם באמת הקופקסון יידעך בשנים הקרובות?

"מעבר למכה לרווחים של החברה, המשמעות האמיתית היא שבעצמם טבע בלי קופקסון היא חברה חדשה וכל תשומת הלב תופנה לחלקים האחרים של החברה – בעיקר מסחור התרופות המקוריות החדשות (הנטינגטון וכאבים) והיכולת לייצר מאקטוויס את הרווחים שהחברה הבטיחה".

 

ביטול הפטנט הרביעי של הקופקסון הלילה הוא עוד חוליה בשרשרת של אירועים שגרמו למניית העם לאבד כ-50% מערכה ב-12 החודשים החולפים. שווי השוק של טבע עומד כיום על 35 מיליארד דולר, אל מול חוב של 36.86 מיליארד דולר, בעיקר בעקבות רכישת החטיבה הגינרית של אלרגן בכ-40 מיליארד דולר.

 

ארז ויגודמן מנכ״ל טבע ארז ויגודמן מנכ״ל טבע צילום: צביקה טישלר

 

הרווח למנייה צפוי לרדת בכ-10%

 

כלכלני בית ההשקעות אופנהיימר מעריכים שהמתחרה של טבע, סאנדוז, עשויה להיות החברה הראשונה שתשיק גרסה גנרית לקופקסון 40 מ"ג, בהתחשב בכך שהיא גם החברה היחידה עם גרסה גנרית לקופקסון 20 מ"ג. "למרות ששני פטנטים על הקופקסון 40 מ"ג עדיין לא הוכרזו כלא תקפים (ה-874 וה-775), אנו מעריכים כי החברות הגנריות יבחרו להשיק את הגרסאות הגנריות בסיכון לקראת מחצית שנת 2017", אמרו. 

 

במידה ואכן שתי גרסאות גנריות לקופקסון 40 מ"ג יושקו עד לפברואר, מציינים באופנהיימר כי הרווח למנייה של טבע צפוי לרדת בכ-10%, בהתבסס על מכפיל רווח של 7 בתעשייה הגנרית, ושרצפת המחיר למנייה תהיה סביב ה-30 דולר. "אנו מאמינים כי מניית טבע תמשיך להיות תנודתית בתקופה הקרובה, אך גם חושבים כי היא אטרקטיבית להשקעה בטווח הארוך. לאחר שהחברה תראה התייצבות בפעילות הגנריקה הגלובאלית, גם המניית תחזור לתפקד, לקראת המחצית השנייה של 2017", סיכמו הכלכלנים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x