$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אי.די.בי בוחנת פירעון מוקדם של 153 מיליון שקל למנורה

בעקבות החלטת בית המשפט שלא לאפשר לאי.די.בי לשעבד יותר מ־5% ממניות כלל ביטוח לסדרה י"א שגייסה באוגוסט, צריכה החברה שבשליטת אדוארדו אלשטיין לפרוע חוב למנורה מבטחים כדי לשחרר שעבוד 4% מניות כלל להלוואה

גולן חזני 06:5631.01.17

אי.די.בי פתוח בוחנת ביצוע פירעון מוקדם של חוב בהיקף 153 מיליון שקל למנורה מבטחים. ל"כלכליסט" נודע כי הצעד נועד לשחרר משעבוד 3.92% ממניות כלל ביטוח שברשותה ששווי השוק שלהן כיום הוא 110 מיליון שקל. זאת כדי לשעבד מניות אלו לגופים שרכשו אג"ח של החברה בהנפקה האחרונה של סדרה י"א שביצעה אי.די.בי באוגוסט האחרון.

 

שעבוד רודף שעבוד

 

ההלוואה שנטלה אי.די.בי שבשליטת אדוארדו אלשטיין ניתנה לה עוד ב־2012, בימים שבהם חברת האחזקות היתה בשליטת נוחי דנקנר. יחס הבטוחות של ההלוואה למנורה עומד על 260%, והיא מגובה במניות כלל ביטוח (החברה־הבת של אי.די.בי) ובשעבודים נוספים. באמצעות מהלך זה תאריך אי.די.בי את מח"מ החוב ותשעבוד את אותן המניות ביחס טוב יותר של בטוחות מהיקף ההלוואה.

 

בשבוע שעבר דחה בג"ץ את העתירה שהגישה אי.די.בי נגד הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר. סלינגר מנעה מהחברה לשעבד את המניות של החברה־הבת (55%) כלל ביטוח למחזיקי האג"ח של סדרה י"א. עוד בטרם יצאה החברה להנפקה סירבה סלינגר לאשר לאי.די.בי לשעבד 19% ממניות חברת הביטוח שבידיה, זאת בטענה כי הדבר יפגע במתווה מכירת מניות כלל שקבעה, ולפיה ימכור הנאמן על המניות, משה טרי, את מניות השליטה של אי.די.בי בכלל ביטוח במנות של 5% מדי ארבעה חודשים. אי.די.בי כן יכולה לשעבד 5% מהמניות שבידיה (שיעור אחזקה מקסימלי בלי היתר). בשל העובדה ששעבוד המניות מותנה בהחלטת בית המשפט הפקידה אי.די.בי את סכום הגיוס בידי נאמן אחר.

 

בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין. הפסיד בקרב אחד ביה"מש בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין. הפסיד בקרב אחד ביה"מש צילום: אוראל כהן

 

עתה, לאור החלטת בית המשפט שלא לאפשר שעבוד, אמורה אי.די.בי להחזיר את כספי הגיוס למחזיקים עם קנס בגובה של 1.5% מתוך 90 מיליון שקל שגויסו בשעבוד של 5% המניות. שעבוד זה יתאפשר עם שחרור השעבוד של מניות מנורה.

 

מח"מ הגיוס בסידרה י"א הוא עד סוף 2019, ואילו של מנורה לשנה בלבד, כך שממחינה זו העדיפות של החברה היא לפירעון של החוב של מנורה. עם זאת, בקופת אי.די.בי היו בסוף הרבעון השלישי 140 מיליון שקל בלבד, והיא אמורה לעמוד בהתחיבויות של 156 מיליון שקל עד סוף הרבעון הראשון של 2017, 50 מיליון שקל מתוכם הם תשלום למנורה מתוך ההלוואה המדוברת, ו־85 מיליון שקל לבנק הפועלים.

 

גיוס נוסף בקנה

 

אי.די.בי פתוח צפויה לצאת לרוד שואו לגיוס של 200–300 מיליון שקל בסדרת אג"ח חדשה, סידרה י"ג. לטובת המחזיקים ישועבדו מלוא התמורות שיתקבלו ממכירת מניות כלל ביטוח ומהדיבידנדים שעשויים להתקבל ממנה. מח"מ האג"ח יהיה עד סוף 2019, המועד האחרון למכירת השליטה בכלל ביטוח על פי תקנות חוק הריכוזיות שמחייבות להפריד בין אחזקות פיננסיות וריאליות.

 

שאר התנאים של אג"ח י"ג יהיו דומים לאלה של אג"ח י"א ואג"ח י"ב: ריבית שתשולם מדי 3 חודשים, קרן שתיפרע במלואה בתשלום אחד בסוף נובמבר 2019, ואילו היחס בין ערך הביטחונות להיקף החוב יהיה 133%. עד כה סלינגר לא העבירה את חוות דעתה על אופן השעבוד החדש, אך באי.די.בי טוענים כי משפטית הם יכולים לשעבד תמורות עתידיות אם כי היקף הביטחונות צפוי להיות גבוה יותר בגיוס כזה.

 

בעוד כחודש יתחדשו הדיונים בעימות משפטי אחר בין אי.די.בי לסלינגר, אצל השופטת רות רונן בבית המשפט המחוזי בתל אביב. דיון זה נערך לבקשתו של נאמן מניות כלל משה טרי שבאמצעות עורכי הדין שוני אלבק ונועה ברהום ביקש מבית המשפט הוראה אם להתחיל למכור את המניות של כלל בבורסה, או להמתין עם המכירה, לאחר שאידיבי איימה כי תגיש נגדו תביעה על הנזקים שייגרמו לה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x