$
שווקי חו"ל

שיא של 5 שנים: האינפלציה בארה"ב ב-2016 - 2.1%, מעל היעד של הפד

האינפלציה טיפסה בדצמבר ב-0.3%, בהתאם לתחזיות האנליסטים. אינפלציה גבוהה יותר עשויה לעודד את הבנק הפדרלי המרכזי לעלות את הריבית בקצב מהיר יותר השנה

שירות כלכליסט 16:0118.01.17

האינפלציה בארה"ב טיפסה ב-2016 בקצב המהיר ביותר מזה חמש שנים, על רקע צמיחה בעלויות השכירות, הטיפול הרפואי והדלק. על פי דו"ח שפרסם היום הממשל האמריקאי, האינפלציה טיפסה בדצמבר ב-0.3%, בהתאם לתחזיות האנליסטים.

 

שורה של עליות חדות מאז הקיץ עזרו לאינפלציה לרשום עלייה של 2.1% עבור השנה כולה, זהו שיעור העלייה הגדול ביותר מאז 2011, אז טיפסה האינפלציה ב-3%. בעוד שעלויות הדלק, הדיור והבריאות טיפסו, מחירי המצרכים רשמו את הירידה החדה ביותר בשנים האחרונות.

 

לא כולל מחירי המזון והאנרגיה, הנחשבים נוטים לתנודתיות, המחירים לצרכן עלו ב-0.2% בחודש שעבר. האינפלציה היתה ברמות נמוכות במיוחד ב-2014 ו-2015, בעיקר בשל הצניחה במחירי הדלק. אך בשנה שעברה התאוששו מחירי הדלק, זאת בעוד שהשכירות טיפסה בשיעור המהיר ביותר מאז 2007, ועלות הטיפולים הרפואיים עלתה ב-4.3%.

 

אינפלציה גבוהה יותר עשויה לעודד את הבנק הפדרלי המרכזי לעלות את הריבית בקצב מהיר יותר השנה, כאשר יעד האינפלציה השנתי של הבנק עומד על 2%.

 

יו"ר הפד ג'נט ילן יו"ר הפד ג'נט ילן צילום: איי אף פי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x