בורסת ת"א

אלי גליקמן ימונה למנכ"ל צים במקום רפי דניאלי הפורש

מנכ"ל חברת החשמל עד אפריל 2015, שפרש על רקע כישלון הרפורמה בה, צפוי להיבחר להוביל את חברת הספנות בשליטת קנון הולדינגס של עידן עופר

גולן חזני 06:5317.01.17

אלי גליקמן, המנכ"ל היוצא של חברת החשמל, הוא שימונה בסופו של דבר למנכ"ל חברת הספנות צים. ל"כלכליסט" נודע כי בין דירקטוריון צים לבין גליקמן התנהל מו"מ מחודש, והמינוי אמור לקבל בקרוב את אישור הדירקטוריון בראשות אהרון פוגל.

 

באוגוסט האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי גליקמן החליט שלא להיענות לפנייה אליו לגבי התפקיד, והוא אף התבטא על כך. צים, מצדה, בחנה מועמדות של ישראלי המועסק בחברה אמריקאית מתחום אחר, אבל החליטה לנסות לקדם את מועמדותו של גליקמן.

 

גליקמן. צים מתמודדת עם הפסדים מתמשכים, בעיקר על רקע חולשה בענף הספנות גליקמן. צים מתמודדת עם הפסדים מתמשכים, בעיקר על רקע חולשה בענף הספנות צילום: אוראל כהן

 

הנפקת צים לא יצאה לפועל

 

מנכ"ל צים רפי דניאלי הודיע בינואר 2016 על רצונו לפרוש מתפקידו, אך בפועל המשיך לנהל את החברה. דניאלי הבהיר בזמנו כי אין קשר בין הודעת הפרישה שלו לבין העובדה שהנפקת צים בבורסה בינלאומית לא יצאה לפועל. בהודעת צים אז נמסר כי דניאלי ימשיך לכהן עד למינוי מנכ"ל חדש, וכי ימשיך ליישם את התוכנית האסטרטגית ואת תוכנית העבודה ל־2016. דירקטוריון צים התנגד למינוי דניאלי ליו"ר החברה, אף שעבד בה 38 שנה, שבע מהן כמנכ"ל. שנה עברה מאז, ובכל התקופה הזו לא הצליח הדירקטוריון למנות לדניאלי מחליף. ועדת האיתור בחנה כמה מועמדים אך לא הגיעה להסכמה על מועמד מתאים.

 

גליקמן ניהל את חברת החשמל מאפריל 2011 עד אפריל 2015, ובתקופתו חוותה החברה משבר דלקים חריף בעקבות פיצוץ צינור הגז המצרי. חברת החשמל נאלצה להסב את מתקני הייצור שלה לסולר, דבר שהזניק את עלויות האנרגיה מ־13 מיליארד שקל לכ־20 מיליארד שקל, ומרבית כיסוי העלויות באה מכיס הציבור, שנאלץ לספוג עלייה של כ־33% בתעריף החשמל.

 

גליקמן הודיע על פרישתו מחברת החשמל בספטמבר 2014 במחאה על כישלון הרפורמה בחברת החשמל ובלימתה בדקה ה־90 בידי יאיר לפיד שכיהן אז כשר האוצר. הוא טען כי לחברה אין שליטה על ההכנסות שלה, שכן תעריף החשמל נקבע חיצונית, ולא על חלק מהוצאותיה, כי הדלקים מפוקחים בידי רשות החשמל והשכר מעוגן בהסכם קיבוצי. לכן מוטת השליטה של המנכ"ל מוגבלת, וגליקמן הודיע שאין לו עניין להמשיך בתפקידו.

 

בעלת המניות הגדולה בצים היא חברת האחזקות קנון הולדינגס (32%) של עידן עופר. החברה מתמודדת עם הפסדים מתמשכים, שחלקם נובעים מחולשה בשוק הספנות העולמי. צים הציגה הפסד של 39 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2016 לעומת רווח של 11 מיליון דולר ברבעון המקביל. זאת, לאור הירידה הנמשכת בתעריפי ההובלה הימית במכולות וחרף ההתייעלות העקבית בחברה. ההפסד נגרם מהרעה הניכרת בסביבה העסקית, שמתאפיינת בעודף היצע על ביקוש של שירותי הובלה, צמיחה אטית של הכלכלה העולמית, וחוסר ודאות גובר לאור מגמת המיזוגים והרכישות.

 

הסכם עם הנושים

 

צים הגיעה ברבעון השלישי של 2016 להסכמות עם נושיה לדחות תשלומי קרן בהיקף של 116 מיליון דולר. התשלומים הנדחים יישאו ריבית משתנה של ליבור + 2.8% ופירעונם יחל מינואר 2018 עד דצמבר 2020. לצים גירעון של 101 מיליון דולר בהון העצמי ושל 107 מיליון דולר בהון החוזר. לחברה מזומנים בהיקף 186 מיליון דולר, והיא עומדת באמות מידה פיננסיות שמחייבות הימצאות של 150 מיליון דולר בקופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x