$
בורסת ת"א

"לבייב צריך להחליט עכשיו אם הוא מתמודד על אפריקה"

היום הוא המועד האחרון להגשת הצעות במכרז למכירת השליטה באפריקה ישראל. חבר בנציגות מחזיקי האג"ח חושש כי אם בעל השליטה ימתין וייכנס לתמונה בשלב מאוחר יותר, ההליך ייתפס כלא רציני על ידי המתמודדים האחרים

גולן חזני 08:3416.01.17

המכרז למכירת השליטה באפריקה ישראל אמור להסתיים היום ב־17:00, המועד האחרון להגשת ההצעות, אך נראה כי זו רק יריית הפתיחה. עמדות הפתיחה צפויות להיות נמוכות, ומשם ינסו המתמודדים לעלות במסגרת מו"מ לשווי ריאלי יותר. בנוסף, ההערכות הן כי יהיו מתמודדים שימתינו להתקדמות התהליך, ורק אז יגישו הצעות. 

אפריקה ישראל בשליטת לב לבייב מחזיקה בחברות־הבנות אפריקה נכסים (54%), שמחזיקה גם בחברת אפי אירופה; אפריקה תעשיות (73%), שמחזיקה בחברות פקר פלדה ונגב קרמיקה; ודניה סיבוס (100%), שמחזיקה גם ב־74% ממניות אפריקה מגורים.

 

ההערכות לגבי לבייב עצמו הן כי ימתין להתקדמות המו"מ ואז ייכנס לתמונה. "הוא יכול לעכב את התהליך באמצעות פנייה לבית המשפט, ולכן הוא שחקן מרכזי גם אם לא יגיש היום הצעה", אמר גורם באחת מהקבוצות המתמודדות. עם זאת, חבר בנציגות מחזיקי האג"ח אמר כי "לבייב צריך להחליט עכשיו אם הוא נכנס לתהליך או נשאר בצד, אחרת ניתפס כלא רציניים מול מגישי ההצעות". עם זאת, לבייב הוא היחיד שיכול לרכוש את החברה ללא בדיקות נאותות, שגם הן בעייתיות מבחינת לוחות הזמנים.

 

קרן לונסטאר היא הגורם המשמעותי ביותר שצפוי להגיש הצעה היום. הקרן שהוקמה ב־1995 וגייסה מאז 70 מיליארד דולר, מעוניינת בחברה־הבת אפריקה נכסים, שמרכזת את פעילות הנדל"ן המניב באירופה ובישראל. בשיחות שקיימו נציגי הקרן עם מחזיקי האג"ח הגדולים, במהלך ביקורם בארץ בשבוע שעבר, הבהירו המחזיקים כי הם מעדיפים למכור את השליטה בחברה כולה, ולא בחלקים, בעיקר משיקולי מס. במקרה שלונסטאר תרכוש את אפריקה, היא צפויה למכור את החברות־הבנות.

 

 

קרן ברוש, שצפויה גם היא להגיש בקשה היום, עדיין מגבשת משקיעים שילוו אותה. על פי הערכות הקבוצה תכלול מספר אנשי עסקים, שכל אחד מהם מעוניין בנתח אחר בחברה.

 

גם האחים סיידוף מלוס אנג'לס עשויים להגיש הצעה, לאחר שהציעו בעבר להזרים מיליארד שקל תמורת מחיקה של מחצית החוב בהיקף של 1.4 מיליארד שקל. יש גם סיכוי גדול שבעל השליטה ברבוע כחול מוטי בן־משה יגיש היום הצעה. קרן ווסטפורט צפויה לגשת למכרז, וידוע על שתי קרנות זרות נוספות שבוחנות הגשת הצעות. בנוסף צפויות הצעות גם על חברות־בנות למרות הסיכוי הנמוך לקבלתן.

 

המגעים להסדר בין אפריקה ישראל לבין מחזיקי האג"ח שלה מתנהלים ממאי 2015. במהלך המו"מ רכש לבייב את אפי פיתוח מהחברה־האם תמורת 550 מיליון שקל, ושמר לעצמו באמצעות צעד זה את הפעילות ברוסיה.

 

נציגות האג"ח, שכוללת את הקרנות קלירמרק ו־DK ואת בתי ההשקעות מנורה ופסגות, מינתה את בנקאי ההשקעות אפשטיין קפיטל לניהול המכרז. בנציגות מעריכים ש־7–5 גופים מבין 15 קבוצות וחברות שהביעו התעניינות באפריקה או בחברות־הבנות יגישו הצעות, ומהן יעלו 3–2 לשלב המחייב — ומשם לשלב הגמר.

 

בעלי האג"ח מעריכים את שווי הנכסים ב־2.5 מיליארד שקל, כשהיקף החוב כלפיהם הוא 2.8 מיליארד שקל, כך שהשאיפה היא לתספורת של 300 מיליון שקל, פחות מהתספורות שהוצעו עד כה. בנוסף מצפה הנציגות להזרמה של חצי מיליארד שקל מהרוכשים. התנאי המשמעותי ביותר בבחירת ההצעה הנבחרת תהיה יכולת הרוכש להבריא את החברה ולהשביח את נכסיה.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x