$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מתחרה באייפקס וסקיי: יונה אברך הגיש הצעה לרכישת השליטה בחברת הדלק טן

בשבוע שעבר הגיש אברך הצעה בלתי מחייבת לרכישת 83% ממניות החברה שבבעלות אליעזר פישמן, המשועבדות לבנק הפועלים. הצעתו היתה נמוכה מאלה של שתי הקרנות

גולן חזני 07:0210.01.17

מתמודד שלישי ומפתיע על רכישת השליטה בחברת הדלק טן. ל"כלכליסט" נודע כי יונה אברך הגיש בשבוע שעבר הצעה בלתי מחייבת לרכישת השליטה בחברה. מדובר ב־83% ממניות החברה שבבעלות אליעזר פישמן, המשועבדות לבנק הפועלים. בנוסף הגישו הצעות גם קרן אייפקס שבניהול זהבית כהן וקרן סקיי שבניהול צבי יוכמן וניר דגן. גם שפיר הנדסה שבבעלות האחים שפירא ביקשה להתמודד, אולם החליטה לבסוף שלא להגיש הצעה.

 

תחנת תדלוק טן תחנת תדלוק טן צילום: גיל נחושתן

 

ההצעות שהגישו אייפקס וסקיי היו מאכזבות מעט מבחינת בנק הפועלים וככל הנראה נעו סביב שווי חברה של 130-120 מיליון שקל. ההצעה של אברך היתה נמוכה משל שתי הקרנות, וספק אם יוכל להתמודד מול היכולות העדיפות שלהן.

 

כונסי הנכסים מטעם הפועלים, עוה"ד פיני רובין וירון אלכאווי ממשרד גורניצקי, המנהלים את המכירה, יבצעו הליך התמחרות בין המתמודדים כדי לנסות להעלות את התמורה. אם ההתמחרות תצליח, הבנק צפוי לקבל במקרה של מכירה 120-110 מיליון שקל.

 

אברך מחזיק שווה בשווה עם דור אלון שבשליטת מוטי בן־משה ב־94 תחנות תדלוק בשירות עצמי, שממוקמות בקיבוצים ובמושבים, תחת חברת אברך־אלון. התחנות נועדו לשרת את כלי הרכב החקלאיים כדי שיימנעו מנסיעה ארוכה על הכבישים. אברך־אלון רשמה בשנת 2015 רווח של 1.2 מיליון שקל והיא רשומה בספרי דור אלוןם בשווי של 24 מיליון שקל.

 

לפני שנתיים ניסתה פועלים שוקי הון, זרוע בנקאות להשקעות והשקעות ריאליות של הבנק, למכור את טן לפי שווי של 250 מיליון שקל. המגעים לא הבשילו לכדי עסקה והתנהלו מול משפחת נוימן ואלי אלעזרא.

 

פישמן רכש במאי האחרון 9% נוספים ממניות טן מידי שותפי המיעוט, מנהלי אקסלנס לשעבר רוני בירם וגיל דויטש. השניים מכרו לו את המניות תמורת 26 מיליון שקל במסגרת אופציית מכירה שהחזיקו בה. לימור ודני אלט מכרו לפישמן באותו יום 1% מהמניות תמורת 3 מיליון שקל, כך שפישמן רכש, במימון חלקי של בנק הפועלים, 10% לפי שווי של 300 מיליון שקל, עסקה שהיה מחויב לה במסגרת האופציה.

 

בתשעת החודשים הראשונים של 2016 רשמה טן רווח נקי של 20 מיליון שקל - שיפור לעומת שנת 2015, אוןתה סיימה עם איזון בשורה התחתונה.

עם זאת, לטן יש גיבנת חוב של 170 מיליון שקל למחזיקי האג"ח שלה, אשר תקשה על הרוכש למשוך דיבידנד בשנים הקרובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x