שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

אבו דאבי תשקיע 15-10 מיליארד דולר בקרן ההשקעות הענקית של סופטבנק וסעודיה

קבוצת ההשקעות מובדאלה מאבו דאבי מנהלת מגעים מתקדמים על כניסה לפרויקט ההשקעות בטכנולוגיה הגדול בעולם - הקרן צפויה "להיסגר" עד סוף ינואר, ולכלול על פי ההערכות סכום עתק של 100 מיליארד דולר

מיקי גרינפלד 15:3805.01.17

קרן ההשקעות הגדולה בעולם מתחילה לקבל צורה סופית, עם הצטרפות קרובה של צלע שלישית לתמונת משקיעות העוגן - והשנייה ממדינות המפרץ. 

 

קבוצת ההשקעות מובדאלה (Mubadala Development) מאבו דאבי בוחנת השקעה של בין 10 ל-15 מיליארד דולר בקרן להשקעות בטכנולוגיה שהקימו כפרויקט משותף ענקית הטלקום היפנית סופטבנק (SoftBank Group) וזרוע ההשקעות הציבורית של סעודיה (Public Investment Fund).  

על פי הערכות שהושמעו בחודשים האחרונים, לקרן המוקמת - תחת השם  Softbank Vision Fund - צפויים לזרום 100 מיליארד דולר מכלל המשתתפים, והיא מתוכננת "להיסגר" עד סוף ינואר.

 

עד כה לא הושג הסכם סופי עם מובדאלה, אם כי נראה שהכניסה שלה לקרן היא ודאית ורק הסכום עוד לא נקבע. בימים האחרונים פורסם שגם קרן ההשקעות הרשמית של קטאר מנהלת שיחות מול הקרן על השתתפות.

 

מייסד קבוצת סופטבנק מאסאיושי סון וסעודיה הודיעו במשותף באוקטובר האחרון על הקמת הקרן. סון התחייב שסופטבנק תזרים לה סכום של 25 מיליארד דולר במהלך חמש השנים הקרובות, לצד השקעה מקבילה של 45 מיליארד דולר מצד הקרן הסעודית. 

 

על פי ידיעות בתקשורת שלא זכו לאישור רשמי, סופטבנק לקחה הלוואה של כ-15-10 מיליארד דולר מגופים פיננסיים, והסכום הוזרם מטעמה לתוך הקרן. את יתרת סכום ההשקעה היא מתכננת להזרים בהמשך ממקורותיה העצמאיים.

 

חברת אפל האמריקאית הודיעה השבוע שלאחר בחינת הנושא קיבלה החלטה להשקיע בקרן מיליארד דולר. חברת השבבים האמריקאים קוואלקום הודיעה כי גם היא מתכוונת להשתתף בקרן, ושסכום ההשקעה הסופי עדיין נמצא בדיונים. בארה"ב מדווחים שגם אורקל מנהלת מגעים על הצטרפות לקרן, וכי מתקיים מו"מ מול חברות אמריקאיות נוספות.

 

הקרן צפויה לפעול מלונדון ותנוהל על ידי ראש חטיבת ההשקעות של סופטבנק, רג'יב מיסרה, כאשר הזרוע הסעודית (PIF) תתפקד כ"שותף מוביל". הקרן צפויה להשקיע כ-20 מיליארד דולר בחברות טכנולוגיה מסביב לעולם מדי שנה. לשם השוואה, לפי חברת ראיית החשבון KPMG, כל ענף הון הסיכון גייס במהלך 2015 כ-79 מיליארד דולר.

 

ההשקעה הסעודית בקרן משקפת את השינויים האסטרגיים המתרחבים בממלכה בשנתיים האחרונות, על רקע הירידה של מחירי הנפט. הממשל הסעודי קיבל החלטה לצמצם את התלות בהכנסות מנפט, ולהעביר סכומים להשקעות בטכנולוגיה ובתשתיות.

 

אבו דאבי אבו דאבי צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x