$
שווקי חו"ל

דלק US משלימה את השתלטותה על אלון USA

המיזוג ייצור חברת אנרגיה ולוגיסטיקה עם שווי פעילות של 2.8 מיליארד דולר. במסגרת החלפת המניות תרד האחזקה של קבוצת אלון בדלק US ל־7%–7.5%

אלי שמעוני 08:1804.01.17

דלק US בהובלת עוזי ימין משלימה את ההשתלטות על חברת האנרגיה אלון USA. העסקה שמבוצעת במיזוג מניות תיצור חברה אנרגיה ולוגיסטיקה עם שווי פעילות של 2.8 מיליארד דולר. זו, למעשה, הפעימה השנייה בעסקת המיזוג בין השתיים, ומדובר בעסקת החלפת מניות. בעלי המניות של אלון USA יקבלו 0.504 מניות של דלק US. העסקה נעשתה לפי מחירי המניות ב־30 בדצמבר, אז עמד מחיר מניית דלק US על 24.07 דולר, ומניית אלון USA על 12.13 דולר למניה.

 

במאי 2015 רכשה דלק US 48% מהמניות באלון USA מקבוצת אלון של שרגא בירן, דודי ויסמן וארגון הקניות של הקיבוצים. העסקה נעשתה על רקע מצבה הרעוע של קבוצת אלון, שגרר אובדן של חברת אלון רבוע כחול והסדרי חוב. עכשיו רוכשת דלק US את יתרת המניות (52%) של אלון USA מהציבור וגופי ההשקעה.

 

בעסקה הקודמת הוערכה אלון USA בכ־570 מיליון דולר, אולם בניגוד לנוכחית היא כללה גם מזומן, מניות והנפקת שטרי חוב.

 

אם בודקים את התמורה היחסית במניות, העסקה הנוכחית משקפת לאלון USA תמורה גבוהה בכ־10% מהעסקה הקודמת. אז קיבלו בעלי המניות כ־0.44 מניות דלק US בתמורה לכל מניה. החברה מעריכה כי המיזוג יביא לחיסכון של 85–105 מיליון דולר בשנה.

 

שתי המניות רשמו ירידות חדות מאז העסקה הראשונה ואיבדו במצטבר כ־35% משווי השוק שלהן. השפל במניות נרשם ביוני האחרון, כשהן נסחרו ברמות של 60%–70% מתחת למחיריהן במאי 2015. בחצי השנה האחרונה רשמו המניות עליות חדות על רקע שיפור מצב חברות האנרגיה בארה"ב ולאור עליית מחיר הנפט, ושתיהן זינקו בכ־90% מיוני 2016.

 

כתוצאה מהשלב הראשון העסקה קבוצת אלון היא בין בעלי העניין הגדולים בדלק US, וטרם השלב הנוכחי היא מחזיקה בכ־10%. לאחר השלמת המהלך תרד אחזקתה של קבוצת אלון ל־7%–7.5%. מניות אלה הן הבטוחה לאג"ח שהנפיקה הקבוצה לגופים המוסדיים בתל אביב. כתוצאה מעסקה זו תימחק אלון USA מהמסחר בבורסת ניו יורק. דודי ויסמן, שהקים את אלון USA כשכיהן כמנכ"ל קבוצת אלון, ומכהן כראש הוועדה המיוחדת של אלון לצורך המיזוג, כתב בהודעה כי הוא "מעריך שהמיזוג הוא הזדמנות טובה עבור בעלי המניות של אלון USA".

 

 

עוזי ימין מנכ"ל דלק USA עוזי ימין מנכ"ל דלק USA

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x