$
שווקי חו"ל

"קוואלקום פגעה בתחרות" - נקנסה ב-853 מיליון דולר בדרום קוריאה

רשות ההגבלים העסקיים הקוריאנית קבעה שסמסונג פגעה בחוקי התחרות ההוגנת, מול יצרניות הסלולר ומול המתחרות משוק השבבים - והטילה עליה את הקנס הגדול ביותר בתולדות המדינה

מיקי גרינפלד 09:4328.12.16

רשות ההגבלים העסקיים בדרום קוריאה קנסה את קוואלקום ב-853 מיליון דולר (1.0.3 טריליון וון), בשל הפרות חוקי ההגבלים שביצעה חברת השבבים. זהו הקנס הגדול ביותר שניתן אי פעם בדרום קוריאה.  

הודעת הרשות הקוריאנית (Korea Fair Trade Commission - KFTC) מתייחסת לעסקי הרשיונות של קוואלקום, הפעילות הרווחית ביותר של חברת השבבים. בקוריאה טוענים בין היתר שקוואלקום דרשה מיצרניות הסמארטפונים ברחבי העולם לשלם תמלוגים עבור השימוש בפטנטים שלה, גם במקרים שתשלומים שכאלה לא התחייבו על פי החוק.

 

הרשות הקוריאנית ציינה שקוואלקום אילצה יצרניות מובייל לחתום עמה על הסכמי רישיון לא הוגנים, לאחר שאיימה שלא תספק להן שבבים במידה שההסכם לא יחתם: "קוואלקום השתמשה במעמדה הייחודי כספקית שבבים כמכשיר למינוף מעמדה במו"מ עם יצרניות המובייל באופן שאילץ אותן להסכים לתנאים הלא הוגנים של ההסכם", אמר שין יאנג-סון (Shin Young), ראש הרשות הדרום קוריאנית.

 

קוואלקום פגעה בתחרות גם מול המתחרות שלה, בכך שסירבה להעניק להן רישיונות או (הגבילה מתן רישיונות) לשימוש בפטנטים בתחום השבבים, באופן המנוגד להוראות חוקי ההגבלים. בין המתחרות האמורות גם אינטל וסמסונג.

  

הרגולטור הורה לקוואלקום לנהל מו"מ בתום לב עם המתחרות על מתן רשיונות שימוש בפטנטים למתחרות שלה שלה ולדון מחדש בהסכמים לאספקת שבבים עם יצרניות המובייל. על פי הודעתו, חקירת ההתנהלות של קוואלקום החלה כבר בשנת 2014, לאחר תלונות שהתקבלו מגורמים בתעשייה. הרשות לא ציינה את שמות המתלוננות, אך אישרה שבמסגרת החקירה נפגשו אנשיה עם נציגי חברות אפל, אינטל, מדיטק ועוד.

 

"הגענו להחלטה על בסיס חקירה שניהלנו, שהתנהלותה של קוואלקום פגעה בתחרות. ההחלטה אינה מכוונת להגנה על התעשיות המקומיות שלנו, כמו סמסונג או LG, אלא נועדה להגנה על תנאי התחרות עבור כל המשתתפות", נאמר בהודעת הרשות הקוריאנית.

 

קוואלקום הודיעה בתגובה כי תגיש באופן מיידי ערעור על ההחלטה לבית המשפט הגבוה של סיאול - על סמכות הרשות בדרום קוריאה, על עצם ההחלטה ועל גובה הסכום. "קוואלקום דוחה בתוקף את החלטת הרשות", נאמר בהודעת החברה.

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x