$
שווקי חו"ל

בדרך להלאמה: ניסיון ההצלה האחרון של מונטה פסקי הסתיים בכישלון

הבנק השלישי בגודלו באיטליה דיווח כי במסגרת ההנפקה שנפתחה בתחילת השבוע הצליח לגייס 2.4 מיליארד יורו בלבד - סכום נמוך בהרבה מהמינימום הנדרש להמשך הפעלתו. בשוק מעריכים שממשלת איטליה תפעיל את סמכותה ותעלה לאחזקה של 40% בבנק

מיקי גרינפלד 10:4722.12.16

סוף עידן באיטליה. מונטה פסקי בדרך לסיום דרכו ארוכת השנים כבנק מסחרי פרטי, לאחר כישלון הניסיון הנואש של הרגע האחרון לגייס סכום שיאפשר לו להמשיך לפעול במתכונתו הנוכחית.

 

החלופות שעל הפרק כרגע הן קריסה סופית של הבנק, או חילוצו והלאמתו על ידי ממשלת איטליה - כאשר החלופה השנייה על פי כל ההערכות היא הסבירה יותר בשלב זה.  

מונטה פסקי נדרש להשיג עד סוף השנה סכום מזומן של 5 מיליארד יורו על מנת לאפשר את המשך פעילותו. לאחר שהצליח לגייס לפני כמה שבועות בהנפקה מיוחדת סכום של מיליארד יורו, כל הנסיונות שנעשו בשבועות האחרונים להשגת ייתרת הסכום לא צלחו.

 

הניסיון האחרון נעשה השבוע (בשבוע הבא יוצאת איטליה לחופשת חג המולד, שתימשך עד ל-1 בינואר), בהמרת אג"ח למניות במסגרת הנפקה מיוחדת שנפתחה כבר ביום שני והיתה פתוחה עד היום - כשחלקה הקטן יועד לציבור (עם עדיפות לבעלי המניות של הבנק) וחלקה המהותי לגורמים מוסדיים.

 

הבוקר הודיע הבנק כי ההתחייבויות שהתקבלו הסתכמו ב-2.451 מיליארד יורו בלבד, סכום שיאפשר בפועל גידול של 2.069 מיליארד יורו בהון בלבד. ההתחייבויות מצד הגורמים המוסדיים הסתכמו ב- 1.385 מיליארד יורו בלבד.

 

כאמור, ההערכות הן שממשלת איטליה תחת ראש הממשלה החדש  פאולו ג'נטילוני תחליט להלאים את הבנק, לאחר שהפרלמנט האיטלקי אישר חבילת חילוץ של 20 מיליארד יורו לטובת הבנקים שבקשיים. הממשלה היא כבר עתה בעלת המניות הגדולה ביותר בבנק (מחזיקה 4%), הנחשב לבנק העתיק ביותר הפועל כיום. לפי התוכנית המתגבשת היא תרכוש אג"ח של הבנק ותמיר אותו למניות, באופן שיגדיל את האחזקה שלה ל-40%.

 

מונטה פסקי מונטה פסקי צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x