$
בורסת ת"א

בכירי פסגות לשעבר דוד אדרי ושי בן דוד הורשעו בהרצת אג"ח

השופט כבוב הקריא את הכרעת הדין באחד מתיקי ני"ע החשובים של השנים האחרונות. סמנכ"ל הברוקראז' דוד אדרי ומנהל חדר המסחר שי בן דוד הורשעו בהרצת אג"ח: "השפעה ברורה, בוטה וחד משמעית". שני הנאשמים הנוספים בפרשה, סער וינטראוב ואהרון נבון מדויטשה בנק, זוכו

תומר גנון 11:5822.12.16

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, הרשיע היום (ה') שני בכירים לשעבר בבית ההשקעות פסגות בעבירות של הרצת אג"ח ומרמה. מדובר בדוד אדרי, סמנכ"ל הברוקראז' לשעבר בפסגות, ובשי בן דוד, מנהל חדר המסחר לשעבר בפסגות. כבוב הרשיע את אדרי ובן דוד גם בהרצת אג"ח נדל"ן. אישום נוסף שהוגש נגדם.

 

השניים הואשמו בהשפעה בדרכי תרמית על שערי אג"ח ממשלתיות לקראת מכרז החלף. כבוב קבע כי ההשפעה של השניים על שערי האג"ח הייתה "ברורה, בוטה וחד משמעית". כבוב הגדיר בנוסף את פעילותם כ"דורסנית וחסרת גבולות".

 

שני הנאשמים הנוספים בפרשת הרצת אג"ח המדינה, אהרון נבון שהיה מנהל חדר מסחר של דויטשה בנק, וסער וינטראוב, ששימש כסוחר בחדר המסחר של דויטשה בנק, זוכו. עם הכרזה על הזיכוי בפתח הדיון פרץ נבון בבכי.

 

שי בן דוד אחרי ההרשעה שי בן דוד אחרי ההרשעה צילום: נעמי צורף

 

במרכז האישום שבו הורשעו אדרי ובן דוד עומדים מכרזי החלף שמבצע משרד האוצר. מכרז החלף משמש את הממשלה לניהול החוב הממשלתי. במסגרת מכרז החלף, אוספת המדינה אגרות חוב שמועד פירעונן קרוב, וכנגדן מנפיקה אגרות חוב חדשות או מרחיבה סדרות קיימות. המהלך כולל החלפה של אגרות החוב בין הממשלה לזוכים במכרז, ללא העברת מזומנים. היחס בין כמות האג"ח הנאספת על ידי האוצר לבין הכמות הנמסרת על ידי האוצר, תלויה ביחס ההמרה שנקבע על בסיס ההצעות במכרז. מטרת הסוחרים היא לקבל אגרות חוב חדשות תמורת מספר נמוך ככל האפשר של אגרות חוב ישנות. אלא שההצעה צריכה להיות בנוסף אטרקטיבית גם עבור המדינה כדי שההצעה תתקבל.

 

סער וינטראוב אחרי הזיכוי סער וינטראוב אחרי הזיכוי צילום: תומר גנון

 

על פי כתב האישום, אדרי ובן דוד רקמו תוכנית מורכבת כדי להשפיע על שערי סדרות האג"ח שהמדינה פרסמה שבכוונתה לרכוש או להרחיב בספטמבר 2007. על פי התוכנית המרמתית הם פעלו בצוותא במטרה להוריד את שערי ניירות הערך המונפקים באמצעות מכירות משמעותיות, וכן פעלו במטרה להעלות את שער נייר הערך הנאסף באמצעות רכישות משמעותיות. כל זאת תוך ניצול העוצמה הכלכלית של חשבון הנוסטרו של פסגות. כאמור, כבוב קיבל את עמדת המדינה והרשיע אותם.

 

בנוסף נטען בכתב האישום שאדרי ובן דוד, ביחד עם נבון ווינטראוב מדויטשה בנק ששימש כעושה שוק של פסגות, ידעו שקיימת השפעה הדדית בין פעילותם בבורסה של ת"א, לבין זירת מסחר אחרת - MTS האירופית שבה נסחרות אג"ח ממשלתיות בלבד. על כן הארבעה פעלו במקביל בשתי הזירות - אדרי ובן דוד בישראל, ווינטראוב ונבון באירופה. כאמור, את נבון ווינטראוב זיכה כבוב מחמת הספק.

 

אהרון נבון אחרי הזיכוי אהרון נבון אחרי הזיכוי צילום: תומר גנון

 

כבוב הרשיע את אדרי ובן דוד גם באישום נוסף, שייחס להם ביצוע עסקאות במטרה להעלות את שער איגרת החוב דלק נדל"ן סדרה ה'. לפי אישום זה, בשבוע האחרון של שנת 2008 הם ביצעו עסקאות רבות ובהיקפים גדולים במטרה להעלות את שער האג"ח. זאת על רקע סיכום מוקדם עם מנכ"ל דלק נדל"ן, איליק רוז'נסקי, שהתחייב לרכוש את האג"חים במחיר גבוה יותר מהמחיר בשוק לחשבון החברה. מדובר על רכישת אג"ח בהיקף של כ-50 מיליון שקל.

 

לפי כתב האישום, על מנת להבטיח את קיום העסקה, פעלו אדרי ובן דוד בימים הסמוכים למועד העסקה במטרה להעלות את שער האג"ח בבורסה, וזאת באמצעות רכישת האג"ח לחשבון הנוסטרו במחירים גבוהים משערי העסקאות האחרונות בבורסה. העסקה יצאה לפעול ודווחה כעסקה מתואמת.

 

אלא שבכך לא די. על פי כתב האישום, לאחר ביצוע העסקה, ולאחר ששער האג"ח החל לרדת בכ-8%, ביצעו אדרי ובן דוד עסקאות רכישה שהעלו את שער האג"ח. בשלב הנעילה היווה הנוסטרו של פסגות כ-93% מהמחזור בצד הקניות. סך כל הרכישות של הנוסטרו בפעילות התרמיתית עמד על כ-11 מיליון ערך נקוב.

 

דוד אדרי אחרי הכרעת הדין דוד אדרי אחרי הכרעת הדין צילום: נעמי צורף

 

נוכח ההחזקה המשמעותית הנותרת של חשבון הנוסטרו באג"ח דלק נדל"ן, עלה שווי חשבון הנוסטרו ביותר מ-41% משוויו קודם לתחילת הפעילות התרמיתית. שווי חשבון הנוסטרו בסוף השנה הינו, בין היתר, מרכיב בנוסחת התגמול של אדרי ובן דוד. כלומר, הפרקליטות טוענת שהתרמית סייע להם לקבל בונוסים. כאמור, כבוב הרשיע את השניים בהשפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך.

 

התובעים: יהודית תירוש-גרוס ועמית בכר התובעים: יהודית תירוש-גרוס ועמית בכר צילום: תומר גנון

 

נגד אדרי הוגש אישום גם על פעילות בניגוד עניינים בין חשבונו לחשבון הנוסטרו של פסגות. כבוב הרשיע אותו גם באישום זה. על פי כתב האישום, במהלך פעילותו של אדרי במסחר בבורסה בחשבונותיו הפרטיים הוא עשה שימוש בנוסטרו פסגות לצרכיו, תוך שהוא פוגע בו ובפסגות ניירות ערך, ותוך כדי יצירת מצג שווא כלפי ציבור המשקיעים על ידי ביצוע פעולות בניגוד עניינים. הוא פעל לכאורה באופן הבא: רכש מק"מ לחשבונות אישיים, ולאחר מכן השתמש בחשבונות פסגות לרכישות מסיביות של מק"מ לנוסטרו של החברה כדי להעלות את השער. לאחר מכן הקדים ומכר את המק"מ מחשבונותיו הפרטיים, בטרם חשבון נוסטרו של פסגות החל במכירה.

 

"במעשיו ניצל אדרי את חשבון הנוסטרו ועוצמתו, בכדי להפיק רווחים בחשבונותיו הפרטיים", נטען בכתב האישום. "כמו כן ניצל לרעה את האמון שניתן בו על ידי פסגות ומנהליה. הלכה למעשה, הפיק בחשבונותיו הפרטיים רווחים על חשבון הנוסטרו". כבוב: "פעילות תרמתית על בסיס מידע מוקדם".

 

את הנאשמים שזוכו ייצגו ירון ליפשס ממשרד כספי ושות' (אהרון נבון) ואיתן מעוז (סער וינטראוב).

 

בית המשפט לפני הקראת הכרעת הדין בית המשפט לפני הקראת הכרעת הדין צילום: תומר גנון

 

"ביהמ"ש שלח מסר לגופים החזקים במשק"

 

בעקבות הכרעת הדין אמרה התובעת בתיק, עו"ד יהודית תירוש, סגנית מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה): "בית המשפט קיבל את עמדתנו ביחס לאדרי ובן דוד. מדובר בניצול הכוח הגדול ששמור לגופים פיננסיים במשק, במקרה הזה בית ההשקעות הגדול במשק באותה העת, לצורך השפעה מניפולטיבית ותרמיתית על שערי המסחר בשוק ההון ופגיעה הן בשוק ההון והן באמון הציבור. הכרעת הדין משרטטת את גבולות האסור והמותר בעבירת התרמית ובביצוע מסחר בבורסה".

 

לדברי עו"ד תירוש, "דפוסים תרמיתיים בהיקפים אדירים כאלה שמורים אך ורק לגופים הפיננסיים החזקים במשק, הגופים שמנהלים את כספי הציבור כולו ובית המשפט שב וחוזר בהכרעת הדין על כך שהוא מצפה שבעלי תפקידים בכירים בגופים כאלה ינהגו באחריות ובניקיון כפיים וישמרו על שוק הון תקין, נקי ממניפולציות ומהשפעות זרות ותרמיתיות. התביעה ורשויות האכיפה ימשיכו לשמור על תקינותו והגינותו של שוק ההון גם מול גורמים חזקים מאוד במשק כמו הגורמים שהורשעו היום".

 

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב סבאג, המייצגות את אדרי, מסרו בתגובה: "ההרשעה שגויה ביסודה. לטעמנו היה על בית המשפט לזכות את דוד אדרי, ובכוונתנו להגיש ערעור לבית המשפט העליון. מדובר בתיק שמלכתחילה הושתת על פרשנות מוטעית של רשות ניירות ערך ובהמשך של הפרקליטות. אותן שיחות עליהן התבססה ההרשעה, הן שחייבו לטעמנו זיכוי. כך גם כל המרכיבים בפעולות שבית המשפט ראה בהם בסיס להרשעה - ובכלל זה האגרסיביות, הדומיננטיות וההיקפים הגדולים - הם מרכיבים ייחודיים, שהיו צריכים להוביל למסקנה מזכה".

 

אחד מכתבי האישום החמורים

 

כמעט שלוש שנים לאחר שהוגש כתב האישום בפרשה, שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב הקריא כאמור את הכרעת הדין בפרשת הרצת האג"ח והמרמה בבית ההשקעות פסגות. פרשה שהובילה להטלת קנס תקדימי של 150 מיליון שקל על פסגות "כביטוי מעשי לנטילת אחריות" ולפרישתו של מנכ"ל החברה לשעבר רועי ורמוס, שנחקר כחשוד בפרשה ולבסוף התיק נגדו נסגר בהסדר שבו שילם חצי מיליון שקל לאחר שהורחק שנתיים מפעילות בשוק.

 

מדובר באחד מכתבי האישום החמורים והמורכבים שהגישה מחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). הנאשמים המרכזיים הם סמנכ"ל הברוקראז' לשעבר בחברה ופעיל שוק הון מוכר כיום, דוד אדרי; ומנהל חדר המסחר לשעבר בפסגות, שי בן דוד. כתב האישום מייחס לשניים שתי פרשות של הרצת אג"ח - ממשלתיות ושל דלק נדל"ן. בפרשת הרצת האג"ח הממשלתיות מואשמים בנוסף גם שני עובדי דויטשה בנק לשעבר, אהרון נבון וסער וינטראוב. אדרי מעורב גם בפשרה שלישית של תרמית בני"ע ועבירה של הפרת אמונים בתאגיד בשל עסקאות שביצע במק"מים. אם אדרי ובן דוד יימצאו אשמים, יכול בית המשפט להטיל על כל אחד מהם עד חמש שנות מאסר בפועל.

 

1. הרצת אג"ח ממשלתיות

 

במרכז האישום עומדים מכרזי החלף שמבצע משרד האוצר. מכרז החלף משמש את הממשלה לניהול החוב הממשלתי. במסגרת מכרז החלף אוספת המדינה אג"ח שמועד פירעונן קרוב, וכנגדן מנפיקה אג"ח חדשות או מרחיבה סדרות קיימות. המהלך כולל החלפה של אג"ח בין הממשלה לזוכים במכרז ללא העברת מזומנים. היחס בין כמות האג"ח הנאספת על ידי האוצר לבין הכמות הנמסרת על ידי האוצר תלוי ביחס ההמרה שנקבע על בסיס ההצעות במכרז. מטרת הסוחרים היא לקבל אג"ח חדשות תמורת מספר נמוך ככל האפשר של אג"ח ישנות. אלא שההצעה צריכה להיות בנוסף אטרקטיבית גם עבור המדינה כדי שתתקבל.

 

הפרשות בכתב האישום נגד בכירי פסגות לשעבר הפרשות בכתב האישום נגד בכירי פסגות לשעבר צילומים: אוראל כהן

 

על פי כתב האישום, אדרי ובן דוד רקמו תוכנית מורכבת כדי להשפיע על שערי סדרות האג"ח שהמדינה פרסמה שבכוונתה לרכוש או להרחיב בספטמבר 2007. על פי התוכנית המרמתית, הם פעלו בצוותא במטרה להוריד את שערי האג"ח המונפקות באמצעות מכירות משמעותיות, וכן פעלו במטרה להעלות את שער האג"ח הנאספות באמצעות רכישות משמעותיות. זאת תוך ניצול העוצמה הכלכלית של חשבון נוסטרו פסגות.

 

אלא שבכך לא הסתיימה התוכנית. נטען שאדרי ובן דוד, ביחד עם נבון ווינטראוב מדויטשה בנק ששימש עושה שוק של פסגות, ידעו שקיימת השפעה הדדית בין פעילותם בבורסת תל אביב לבין זירת המסחר MTS האירופית שבה נסחרות אג"ח ממשלתיות בלבד. על כן הארבעה פעלו במקביל בשתי הזירות: אדרי ובן דוד בישראל, ווינטראוב ונבון באירופה.

 

2. הרצת אג"ח דלק נדל"ן

 

האישום השני מייחס לאדרי ובן דוד ביצוע עסקאות במטרה להעלות את שער אג"ח דלק נדל"ן סדרה ה'. לפי אישום זה, בשבוע האחרון של 2008 הם ביצעו עסקאות רבות בהיקפים גדולים במטרה להעלות את שער האג"ח. זאת על רקע סיכום מוקדם עם מנכ"ל דלק נדל"ן איליק רוז'נסקי כי ירכוש את האג"ח במחיר גבוה יותר מהמחיר בשוק לחשבון החברה. מדובר ברכישת אג"ח בהיקף של 50 מיליון שקל.

 

לפי כתב האישום, כדי להבטיח את קיום העסקה, פעלו אדרי ובן דוד בימים הסמוכים למועד העסקה במטרה להעלות את שער האג"ח בבורסה. העסקה אכן יצאה לפעול ודווחה כעסקה מתואמת. על פי כתב האישום, לאחר ביצוע העסקה, ולאחר ששער האג"ח החל לרדת בכ־8%, ביצעו אדרי ובן דוד עסקאות רכישה שהעלו את שער האג"ח. בשלב הנעילה היווה הנוסטרו של פסגות 93% מהמחזור בצד הרכישות. סך כל הרכישות של הנוסטרו בפעילות התרמיתית עמד על 11 מיליון ערך נקוב.

נוכח האחזקה המשמעותית הנותרת של חשבון הנוסטרו באג"ח דלק נדל"ן, עלה שווי חשבון הנוסטרו ביותר מ־41% משוויו קודם לתחילת הפעילות התרמיתית. שווי חשבון הנוסטרו בסוף השנה הנו, בין היתר, מרכיב בתגמול אדרי ובן דוד. כלומר, הפרקליטות טוענת שהתרמית סייעה להם לקבל בונוסים.

 

3. הרצת מק"מים

 

על פי כתב האישום, במהלך פעילותו של אדרי במסחר בבורסה בחשבונותיו הפרטיים הוא עשה שימוש בנוסטרו פסגות לצרכיו, תוך שהוא פוגע בו ובפסגות ניירות ערך, ותוך כדי יצירת מצג שווא כלפי ציבור המשקיעים על ידי ביצוע פעולות בניגוד עניינים. אדרי פעל לכאורה באופן הבא: רכש מק"מ לחשבונות אישיים, ולאחר מכן השתמש בחשבונות פסגות לרכישות מסיביות של מק"מ לנוסטרו של בית ההשקעות כדי להעלות את השער. לאחר מכן הקדים ומכר את המק"מ מחשבונותיו הפרטיים, בטרם חשבון נוסטרו של פסגות החל במכירה.

 

"במעשיו ניצל אדרי את חשבון הנוסטרו ועוצמתו כדי להפיק רווחים בחשבונותיו הפרטיים", נטען בכתב האישום. "כמו כן ניצל לרעה את האמון שניתן בו על ידי פסגות ומנהליו. הלכה למעשה, הפיק בחשבונותיו הפרטיים רווחים על חשבון הנוסטרו".

 

4. שאלת השחקן הבודד

 

מרכז הכובד במשפט הוטל על האישום הראשון. עם פתיחת המשפט חשף "כלכליסט" את אחת הראיות המרכזית בתיק: חוות דעת מומחה על הרצת האג"ח לכאורה שחיברה הכלכלנית הראשית של רשות ני"ע, ד"ר גיתית גור גרשגורן. חוות הדעת ניתחה את פקודות המסחר שהוזרמו מחשבונות פסגות אל מול מאות הקלטות מחדר המסחר של בית ההשקעות, ניתוח פקודות המסחר סייעה לתביעה להתמודד עם טענות ההגנה שלפיהן כל אמירותיו בזמן אמת של אדרי על כך שהוא משפיע על שערי ני"ע היו רק התרברבות בשפה בוטה. שדברים שאמר כגון "הרגתי", או "רצחתי" את הנייר, או "אני לא נותן לשער לעלות", היו חלק מז'רגון המסחר ושלא היתה כל כוונה להריץ אג"ח מאחוריהן.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב

 

בנוסף, התמודדה חוות הדעת עם טענת ההגנה של המעורבים שלפיה לא ניתן בכלל להשפיע על שוק האג"ח באופן משמעותי. או כדבריו של אדרי במהלך עדותו בבית המשפט: "להשפיע במצטבר על השוק הזה לא ניתן. אפשר נקודתית. אבל השוק הזה יותר גדול מכל שחקן אחר. אני לא חושב שיש מישהו שחושב שהוא יכול באמת להשפיע על השוק". הפרקליטות מצדה דחתה בסיכומיה את הדברים וטענה כי "התרמית התאפשרה אך ורק בזכות שימוש בעוצמת קנייה אדירת ממדים של פסגות ביחס לשוק ההון הישראלי, רובה ממונפת".

 

עוה"ד נוית נגב, איריס ניב סבאג וירון קוסטליץ טענו בסיכומיהם כי פעילותם של אדרי ובן דוד בנוסטרו פסגות היתה פעילות לגיטימית, ללא אלמנט תרמיתי. העובדה שהפעילות היתה גלויה לחלוטין, כמו גם שככלל סביבת העבודה במסגרתה פעלו היתה בנויה על גילוי, שקיפות ודיווח מעידות על כך לטענתם יותר מכל.

 

5. עצמאי וטוב לו

 

אחרי שאדרי נאלץ לסיים את תפקידו בפסגות ושרשות ני"ע סירבה להעניק לו רישיון חתם, הוא חיפש דרך לחזור להיות שחקן בשלב המוסדי של ההנפקות בשוק. באמצעות פעילות נוסטרו עצמאית ומשגשגת מככב היום אדרי, תחת החברות דסיליון וטרסיליון, על גבי דפי התשקיפים של גיוסי האג"ח. זאת אף על פי שהחל מנובמבר 2015 רק שחקני נוסטרו בעלי הון עצמי של יותר מ־50 מיליון שקל יכולים להשתתף בשלב המוסדי של ההנפקות וליהנות מעמלת ההתחייבות המוקדמת. כך, תחת עיניה הפקוחות של רשות ני"ע הצליח אדרי להפוך לאימפריית נוסטרו שלא מביישת שחקני נוסטרו ותיקים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x