$
בורסת ת"א

הרפורמות מתחילות לחלחל: שיא בקשות מידע של הציבור על החסכונות הפנסיוניים

במהלך נובמבר הוגשו יותר מ־100 אלף בקשות לקבלת מידע על אודות התיק הפנסיוני של החוסכים, זינוק של 10% לעומת הממוצע מתחילת השנה

גולן חזני 10:5020.12.16

הציבור מתחיל להפנים את חשיבות החסכונות הפנסיוניים לעתידם הכלכלי. נתונים שהועברו ל"כלכליסט" מהמסלקה הפנסיונית מצביעים על עלייה חדה במספר החוסכים שבדקו בנובמבר את תיק החיסכון הפנסיוני שלהם — שיא של יותר מ־100 אלף בקשות מידע, עלייה של יותר מ־10% לעומת הקצב הממוצע מתחילת השנה.

מתחילת השנה הוגשו כמיליון בקשות לקבלת מידע על אודות התיק הפנסיוני. רוב הבקשות הוגשו על ידי סוכני ביטוח ויועצים פנסיוניים וכבסיס לפגישת ייעוץ מקצועית עם לקוחותיהם. אך במקביל גדל מספר החוסכים הפרטיים שיוזמים פנייה ישירה ובוחנים את מצבם בכוחות עצמם. מתוך מיליון הפניות, 60 אלף היו של חוסכים פרטיים.

בנובמבר נכנסו לתוקף שורה של רפורמות בתחום החסכון ארוך הטווח ובראשן רפורמת "פנסיה ברירת מחדל".

 

במסגרת הרפורמה התחייבו קרנות הפנסיה של בתי ההשקעות מיטב דש והלמן־אלדובי להציע חסכון פנסיוני בדמי ניהול אפסיים לחוסכים. על רקע זה נרשמה התעוררות בשוק ועלייה בפניות טלפוניות למוקדים של גופי ההשקעה במטרה להתמקח על דמי ניהול. במרבית המקרים, מתבקשים החוסכים לשלוף פירוט על התיק הפנסיוני שלהם מהמסלקה.

 

עמיר טל מנכ"ל המסלקה הפנסיונית עמיר טל מנכ"ל המסלקה הפנסיונית

 

מערכת הסליקה הפנסיונית, שמנוהלת על ידי עמיר טל, היא תשתית טכנולוגית להעברת מידע לביצוע פעולות ולהעברת כספים במוצרי ביטוחי החיים, הפנסיה והגמל. את מהלך הקמת המסלקה הפנסיונית הוביל המפקח על הביטוח הקודם עודד שריג, שחנך אותה ב־2013. את המסלקה מפעילה חברת סוויפטנס ובבעלות נס טכנולוגיות, שזכתה במכרז שפרסם אגף שוק ההון לתקופה של עשר שנים. ‏

 

השלב הראשון בפעילות המסלקה כלל העברת מידע פנסיוני בין השחקנים "המקצוענים", כלומר היועצים הפנסיוניים, סוכני הביטוח והגופים המוסדיים. השלב השני, שהושק אחרי שנה, איפשר לחוסכים לקבל מידע אודות מוצרי פנסיה וגמל ישירות מהמערכת. בשלב השלישי, שמתבצע בימים אלה, מתאפשרת העברת כספים בין הגופים השונים. כמו כן, המסלקה יצאה במבצע שמאפשר עד סוף 2016, ביצוע בדיקה בעלות של 28 שקלים במקום 40.

 

ב־2017 המסלקה תאפשר גם סליקה כספית באמצעותה. עד היום רשומים לממשק המעסיקים יותר מ־4,000 מעסיקים, שמקבלים מהמסלקה גם דיווחי שכר על פי התקנות החדשות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x