$
בורסת ת"א

מגעים למיזוג פעילות הקרנות והתיקים של מנורה לתוך אלטשולר

בית ההשקעות מנהל מגעים עם יו"ר מנורה ארי קלמן והמנכ"ל מוטי רוזן. התמורה תהיה דרך הקצאת מניות למנורה בחברות הקרנות והתיקים של אלטשולר. מנכ"ל מנורה מבטחים פיננסים זיו שמש צפוי להיקלט באלשטולר

רחלי בינדמן 16:1318.12.16

האם הפעילות הפיננסית של קבוצת מנורה בדרך לסופה? בית ההשקעות אלטשולר שחם במגעים עם מנורה לרכישת פעילות בית ההשקעות מנורה מבטחים פיננסים, הכוללת תיקים וקרנות נאמנות.  

מי שמוביל את המגעים מטעם מנורה הוא יו"ר מנורה ארי קלמן המנכ"ל מוטי רוזן. בשנים האחרונות בית ההשקעות מנורה סובל מהפסדים רציפים, בעיקר בשל ירידת ערך של שווי הקרנות. רק ברבעון האחרון רשם בית ההשקעות הפסד של 7 מיליון שקל. לפי ההערכות העסקה תתבצע בשווי דומה לשווי בספרים, על מנת שמנורה לא תידרש לבצע מחיקת ערך. 

 

לפי העסקה הנרקמת פעילות הקרנות והתיקים של מנורה תמוזג לתוך חברות הקרנות והתיקים של אלטשולר והתמורה תהיה דרך הקצאת מניות למנורה בחברות הקרנות והתיקים של אלטשולר. מנכ"ל מנורה מבטחים פיננסים זיו שמש צפוי להיקלט באלשטולר.

 

נכון לסוף חודש נובמבר 2016 נוהלו באלטשולר שחם קרנות נאמנות נכסים בשווי של כ-16.6 מיליארד שקל והיא השחקן החמישי בגודלו בענף. במנורה מבטחים פיננסים נוהלו בקרנות הנאמנות נכסים בשווי של כ-8.1 מיליארד שקל. פעילות התיקים של מנורה מוערכת בעוד כמיליארד שקל.

 

בעסקה המשמעותית האחרונה בשוק, שבוצעה בינואר 2013, רכשה הראל רכשה את הקרנות והתיקים של כלל תמורד 185 מיליון שקל, על שווי נכסים של 10 מיליארד שקל. השווי בעסקה הנוכחית צפוי להיות נמוך יותר כיוון שמנורה מחזיקה בהיקף גבוה של קרנות סולידיות בעלות רווחיות נמוכה.

  

מאחורי הקלעים אומרים במנורה כי החברה מכוונת להתמקדות בעסקי הליבה של הביטוח והפנסיה הצומחים. גישה זו מנוגדת לכיוון שבו צעדה מנורה לפני 6 שנים, כאשר גייסה את זיו שמש מפסגות לנהל את בית ההשקעות שלה. שמש ציפה אז כי בית ההשקעות יגדל לא רק דרך צמיחה גנרית אלא גם דרך מיזוגים ורכישות, שלא יצאו בסופו של דבר לפועל (בעבר בחנה מנורה בין היתר רכישת פעילות תעודות הסל של מיטב - שנרכשה לבסוף על ידי פסגות).

 

 

מוטי רוזן מנכ"ל מנורה מבטחים מוטי רוזן מנכ"ל מנורה מבטחים צילם: אוראל כהן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x