$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סלינגר בוחנת איסור נתינת מענקי שימור לחוסכים שעוזבים

רשות שוק ההון תבצע ביקורות בגופי הפנסיה כדי לבדוק עד כמה נפוצה תופעת מתן מענקים לחוסכים שמבקשים לעבור לגוף מתחרה והיא אף שוקלת לאסור אותם. בינתיים, מקפת ומבטחים החדשה מנסות למנוע עזיבת עמיתים על ידי מענקי שימור

רחלי בינדמן 07:0713.12.16

רשות שוק ההון, בראשות דורית סלינגר, תבצע בשבועות הקרובים ביקורות בקרב גופי הפנסיה שתבדוק עד כמה נפוצה תופעת מתן מענקים לחוסכים שמבקשים לעבור לגוף מתחרה. כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

השבוע חשף "כלכליסט" כי קרן הפנסיה מקפת, שבבעלות חברת הביטוח מגדל, מציעה לחוסכים שנתנו הוראת מעבר לקרן מתחרה מענק שזהה לפער בין דמי הניהול מהצבירה שישלם החוסך בקרן החדשה למול דמי הניהול במקפת, בניהולו של בצלאל צוקר, וזאת לתקופה של שנה.

 

יהודה בן אסייג יהודה בן אסייג צילום: עמית שעל

 

המענק, שגובהו עומד על מאות שקלים, ניתן ללא כל התחייבות מצד החוסך ובלבד שיבטל את הוראת המעבר, אותה יוכל לחדש לאחר מכן. מקפת כמובן אינה לבד במערכה. קופות הגמל משתמשות בכלי המענק ככלי שימור כבר תקופה ארוכה, במיוחד כאלו שבדומה למקפת סובלות מפדיונות. אף על פי שקרן הפנסיה הגדולה בישראל מבטחים החדשה, שבבעלות מנורה מבטחים, מסרה ל"כלכליסט" בסוף השבוע כי היא לא משתמשת בשיטה זו, תלונה שהגיעה לאוצר מוכיחה שמבטחים, בניהולו של יהודה בן אסייג, פועלת אחרת מטענתה.

 

לכאורה אין פסול במתן מענק כדי לשמר לקוח, אך רשות שוק ההון לא רואה זאת בעין יפה. הרשות פרסמה בסוף 2012 חוזר שלפיו גוף פנסיוני שרוצה לתת הנחה בדמי ניהול לחוסך חייב לעשות זאת לתקופה של שנתיים לפחות. זאת במטרה למנוע הענקת הנחה קצרת טווח כדי לסכל מעבר, כשלאחר מכן דמי הניהול ישובו ויעלו. חוזר נוסף אוסר על גופי הפנסיה והגמל לתת מתנה בעת הצטרפות למוצר פנסיוני כדי לשמור על שיקולים עניינים בעת הצטרפות למוצר שמהותו ארוכת טווח.

 

לכאורה המענק אינו שווה ערך להנחה בדמי ניהול, אך בפועל, גם באופן שמוצג על ידי אנשי השימור, התמחור שלו מבוסס על פערי דמי הניהול למול הגוף אליו מבקש החוסך לעבור. כך, מצליחות קרנות הפנסיה לסכל מעבר למתחרים דרך מתן מענק ששווה ערך להנחה של שנה בדמי הניהול בלבד. ברשות מעוניינים כי מה שינחה את החוסך בעת מעבר מקרן לקרן בשל דמי ניהול נמוכים יותר הוא שיקול ארוך טווח ולא רק מתן תמריץ בטווח הקצר.

 

ברשות שוק ההון שוקלים אם לעדכן את החוזר, כך שימנע אפשרות למתן מענקים בתום הליך הביקורת. אלא שבמקביל מנסים ברשות לקדם טיוטת תקנות שלפיה ייאסר לחלוטין לבצע שימור של חוסכים בגופי הפנסיה לאחר שנתנו הוראת מעבר. זאת כדי לעודד את הקרנות להציע דמי ניהול נמוכים מראש ולא רק לחוסך שכבר התייאש ועזב. תקנות אלו זוכות להתנגדות קשה מצד קרנות הפנסיה הגדולות שמפחדות לאבד חוסכים לקרנות הקטנות שמציעות דמי ניהול זולים יותר.

 

לא נמסרו תגובות ממגדל וממנורה מבטחים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x